bugün

bir turk'un, bulundugu yabanci bir ortamda, kendisinin hicbir katkisi olmamasina ragmen sadece icinde bulundugu aidiyetlik durumundan oturu her firsatta gecmisiyle ovundugu milletinin, yine hicbir alakasi olmamasina ragmen, gecmiste veya an itibariyle neden oldugu olumsuz durumdan kendisine pay cikarmasidir.
Saçma bir davranıştır.
türk olmaktan gurur duymak kadar saçma bir davranıştır.
türk, eğer türklüğünden utanıyorsa ya kimliksizdir ya da kişiliksizdir.
türk olmayanların çeşitli yalan dolan ve dezenformeler ile körüklemeye çalıştığı davranıştır. rezilliktir.
utanıyorsa zaten türk değildir; türk'se zaten utanmaz.
utanacak başka şey bulamayıp laf olsun diye konuşmaktır boş boş.
her ne kadar genellemek yanlış olsa da %47'si sürü psikolojisiyle hareket ettiği bir toplumda yaşamaktan utanmaktır.
utanacak bir yanı olmadığı gibi övünülecek bir yanı da yoktur. insan sadece kendi seçimleri ve tercihlerinden kıvanç duyar yada utanır.

türk olmayı kimse seçmedi. kimse kendi tercihiyle türk olarak doğmadı. bütün milliyetler için geçerli bu. iş bu vakit çıkaracağımız sonuç şudur : milliyetler mutluluk veya üzüntü vermez.
bu akşam fransa türkiye maçını izleyince tekrar depreşen duygu.
son zamanlarda bazı insanlarda,insanlıktan cıkmışcasına öldürme teknikleri sayesinde tavan yapan duygular silsilesi denilebilir.
kişilikle türklüğü karıştırmanın sonucunda söylenilen laf. herhangi bir türk'ün yaptığı bir şeyi türklüğe mal edemezsiniz. o zaman sen iyi bir şey yap türklüğü övelim hadi.
almanya'da yaşayan türkleri görünce hissedilebilen bir duygu.
dün plajda güneşlenirken kafamı kaldırdığımda bütün abazaların milletin karısının kızının orasına burasına sabitlenmiş olduğumu farketmemle vuku bulmuş hadisedir. efendim ben rusların almanların hollandalılaın fransızların ağırlıkta olduğu plajlara da çok gittim böle bi manzara ne gördüm ne duydum.
(bkz: ne mutsuz türküm diyene)
(bkz: atarük ün halkı ile gurur duyması)
(bkz: damarlarınızdaki asil kan)
800 yıl osmanlı döneminde daha sonra da türkiye cumhuriyeti döneminde dünya'ya çok şey katmış bir milletin ferdi olmanın farkına varamamaktır.
sözlükte yer alan bazı antenlerin de eylediği eylemdir.
Türk olmaktan hiçbir zaman utanmayı gerektiren birşey yoktur. Utanılacak şey insanlığınızdır.
anne ve babadan utananmakla eşdeğerdir.
Bende kimi olağanüstülükler görüp buluyorsanız bunları yalnız ve yalnızca Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız. (Mustafa Kemal Atatürk)

Beceriksiz padişahları aşıp,cumhuriyeti kuran Ata'mız böyle diyor! O da Türklerin kötü yönetildiği bir dönemin içinden geliyor ama bazıları gibi Türklüğünden utanmak için mazeretler bulmuyor.Evet,siyasi tarihimizde lekelerimiz var,ama bunlar Türklüğümüzden utanmak için asla bir neden olamaz !
yaşadığımız ortamlardaki olumsuzluklar ve konuyla alakalı şikayetçi olduğumuz bir çok şey sonrası, ani tepkilerle haykırdığımız bu düşünceye sebebiyet veren olaylar aslında eğitimsizlik ve insanlıkla alakalıdır. öte yandan insan soruyor kendine "peki bunu değiştirmek için ne yaptım."

(bkz: ne mutlu türküm diyene)
içi çok dolu bir söz, ilk okuyuşta hiç bir şey ifade etmiyor ama tekrar okuyun bakın gerçekten ne kadar anlamlı olduğunu göreceksiniz ****
(bkz: insan olmaktan utanmak)
Türk olmaktan utanılmaz, kimse mensubu olduğu ırktan utanamaz. Sadece vatandaşının insanlığından utanabilir. Bir kişinin yaptığını topluma mal eden zihniyete kafa atmak istiyorum.
(bkz: idil biret konseri öncesi şarap protestosu)
türklüğün en büyük belirtilerindendir. ne zaman türklüğünden utanan, kendisini başka milletlerden göstermeye çalışan bir vatandaş görsem hemen anlıyorum ki kendisi saf bir türk. ne yazık ki bizim kadar aşağılık kompleksine sahip başka bir millet zor bulunur.