bugün

Cevabı merak edilen soru.

Kızlar ya da erkekler onların yapamayacağı iş demesin avrupa'da gem elektrik, hem de direksiyoncu ve tamirci olarak fabrikada çalışıyorlar. Direksiyon hatta klima montajı yapmalarına hayranım gerçekten çok zor iyi de yapıyorlar.

Bizim kızlarımız neden zengin koca bekliyor da otomotivde eline iki lokma alıp, araba tamir etmiyor.

Not: çocukluğu oto boya, kaporta ve tamirde geçmiş yazarın sorusu.
Babasını, abisini, sevgilisini bir kenara bırak sadece kadınların çalıştığı bir atölye olabilir, gerekirse erkek işçi alırlar kontrol eder, ağır işte onu kullanırlar ama kadınlar istese yapar.

Sanayiler kadın ustalarla dolsun, erkekler de okusun ülkenin seviyesi yükselsin evde duran kadınlar zanaatkar olur, diğer erkekler de okur; memur olur, asker olur, özel sektörde müdür olur. Kimse kadınların fiziğini suzecek değil ya tulumu giydikten sonra erkeklerin dikkatini çekmez, hem işini gören gider. Bunda sakınca nedir?

Not: çevremizdeki cnc dükkânlarında kadınlar çalışırdı ben cnc erkek ustasını 2 sokak arkada tanıdım kadınlar cncde çalışabiliyorsa, avrupadaki gibi otomotivde de yapabilir.
Otomativde çalışmayı değil makine mühendisliğinde okumayı hedef koymuşlardır.
Okusunlar, çalışsınlar güzel tabi.

Benim fikrim bunu küçümsemek olarak algılamasın kimse kadınlar üretimde çalışsın, erkekler memur olsun farklı alana kaysın (bkz: ikinci dünya savaşında almanya nasıl kalkındı)

biz kadınları okumaya teşvik ettik bu işe yaradı ama şimdi erkekleri teşvik etmek gerekiyor, bu sayede memur sayisi ve okumuş insan sayısı artar, evde kalan boş ve arayışta olan kadınlar da bu sektöre belli saatlerde günlük 6 ya da 8 saat gelse, üretim kalkınır.
1. eğitim sistemi o kadar kötü ki hiç olmasa daha iyi olur.

2. annelerin suçu çok fazla, kızlarını sanki prensesmiş gibi yetiştiriyorlar.

3. toplumsal baskı çok fazla, aile bundan etkileniyor.

4. okuyan yöneten sınıfında çalışır yanılgısı var

5. otomotivde ve bilumum yerlerde çalışma şartları ağır ve çok kötü