bugün

saçma olan şeydir. demiyorum ki çatışma çıksın, kan dökülsün. her şey yerli yerinde olsa mükemmel olurdu. ama son seçimlerde dtp'nin aldığı oylar akıllarda büyük soru işaretleri bırakmıştır.
olası bir çatışmadan korkması gerekenler haklı ve güçlü olanlar değil, haksız ve güçsüz olanlardır.
öncelikle "dtp'ye oy veren herkes terörist değildir lan cahiller" diyen arkadaşlara katıldığımı belirtmem lazım zira terörist olmak için eylem gerekir. bu yüzden terörist olmasa da sempatizanı olduğunu düşünüyorum.
daha sonra vatanına bağlı her kürt kardeşimin bu vatan için benden daha hayırlı olduğunu düşünüyorum. zira zor olanı yapıyordur. ve ayrıca dtp'ye oy veren herkesin de etnik kimliğini göz ardı ederek terör sempatizanı olduğunu düşünüyorum.
şimdi gelelim asıl konumuza: ortaya çıkması muhtemel bir çatışmadan neden biz korkuyoruz?
düşündüğümüzde bu millet azınlıklara davranış konusunda dünyaya örnek olabilecek bir millettir. diğer ülkelerde yapılan kıyımlardan örnek vermeye bile gerek yok. en basitinden kız alıp kız vermişiz be. üstelik bizim kızlarımız kimseninki gibi parayla alınıp satılan cinsten de deği, en değerli varlıklarımız. daha ne istiyorsunuz be? gelin olduk, damat olduk daha ne ayrımcılığı? ırak'ta düne kadar kesildiniz en son amerika'nın altına yattınız düzeldiniz, iran'da nüfus cüzdanı bile alamıyorsunuz. öyle mi yapalım?
bu zamana kadar hep biz "aman efendim gerginlik çıkmasın" diye onların suyuna gittik.
adamlar miting yapıp it fotoğrafı astılar, ayrımcılık naraları attılar, fırsat buldukları her yerde -ki o fırsatları da biz fazlasıyla verdik- devlete zarar verdiler.
evleri taşladılar, arabaları yaktılar, doktorlarımızı, öğretmenlerimi öldürdüler.
yine biz tırstık, aman gerginlik çıkmasın dedik. dedik te neden dedik?
neden biz geri vites yaptık?
polis memuruna linç girişiminde bulunanları müebbet hapse çarptırıp hapse tıksak kimin ne demeye hakkı var?
bir meydanda buluşup, çocukları öne sürüp apo posterlesi asıp 'kahrolsun tece' diye bağıran hayvanlara verilecek herhangi bir cezaya kim ne diyebilir?
istanbul'de kar maskesi takıp polisle çatışan kundakçıları sadece izlemeye mahkum muyuz? onları yakalamaya gücümüz mü yetmiyor?
neden biz çatışma ihtimalinden korkuyoruz?
korkması gerekenler eşit vatandaşlık hakkına sahip olduğunun bilincine varması gerekenlerdir.
ulan kaç tane hastane sen kürtsün deyip birini tedavi etmemiştir? öyle mi yapalım?
devletin otoritesini gösterme zamanı gelmiştir. bölücülük her yerde rahatlıkla dile getiriliyor ve onların sesi bizden daha fazla çıkıyor. hallerine şükretmeleri açısından, en azından yoksulluğu bile paylaşıyor olmalarını anlamaları lazımdır.
kim kürt olduğu için yoksulluğa mahkum edilmiş ki?
doğu anadolu gelişmemişse kürt için de gelişmemiştir türk için de... burada ne ayrımcılık var şimdi?
son söz: ''bir memlekette en az namussuzlar kadar namusluların da sesi çıkmalı''
korkmak denemez aslında. kürt arkadaşlar zaman zaman insanlıklarından şüphe duyuracak davranışlar sergiledikleri için, dünyadaki vizyonumuzun bozulmaması açısından türk arkadaşlar onlara uymak istememektedir. çatışmadan korksak askerden kaçarız. gönüllü olarak doğuya giden türk kardeşlerimin sayısının haddi hesabı yoktur. ayrıca ister kürt olsun ister amerika'lı olsun kimseden korkmaya gerek de yoktur. çatışmayı çok isterlerse osmanlı tokadı onları bekliyor olacaktır. bu her zaman böyle olmuştur, böyle olacaktır.
(bkz: türkiye)
bu çatışma bu topraklardaysa başka kimin korkacağını merak ettiren başlık.
türk milletinin en büyük özelliklerinde birisi olan "elinin ayarının olmaması" düşünülüğünde, vur denilince öldürecek olan biz türk miilletinin haklı korkusudur. ve ayrıca;
- savaştan kaçana, ölümden korkana, sözünden çıkana, gök girsin kızıl çıksın !

edit: ancak soruyorum size; ne gerek var kardeşçe yaşamak varken ?

(bkz: yaradılanı severim yaradandan ötürü)
Türk kürt çatışmasından korkan her şeyden önce aklı başında insandır. Bu nedenle her iki halkın da böyle bir olasılıktan korkması gerekir.
korku değildir, çekincedir. zira ülkeyi kuran başlıca halklardan en kalabalığı türklerdir ve halihazırda yaşanılan ülkenin adı türkiye'dir. üniter yapının bozulması, devletin bütünlüğünü de bozar. bundan dolayıdır ki, türkler daha çok çekinmektedir böyle bir çatışmadan.
Bir kurtuluş savaşı destanımız var anadolu milleti olarak. Cephelerde Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz ... omuz omuza " Allah'u ekber " diye düşmana karşı bu cennetim ülkemiz için kan döktüler ve kan döktürdüler. O gün türkler ve kürtler arasında hiç bir problem yoktu. Aslında bugün her ne kadar kürtler sorun çıkarıyor denilsede kürtler bir problem çıkarmıyor. Sadece insanların can damarına dokunan ve kendine kürt kimliği takınan bazı kardeş bağlarını bozmak isteyen kişiler tarafından sorun oluşturuyorlar. Biliriz doğuya giden öğretmenlerimizi, doktorlarımızı, hemşirelerimizi, bankacılarımızı. Hepsinin ağzından dökülen kelimeler aynı. Doğudaki insanlarda orda kürdü ve türkü unutup kardeşçe birbirine sarılıyorlar. Çünkü bizler birbirimizden korkmuyoruz. Neden korkalım ki? Kardeş kardeşten korkar mı? Hayır. Elbette korkmaz. Asıl korkmamızı gerektiren kendine kürdüm deyipte kürtler adına türkleye ve türküm deyipte kürtlere zülum eden o hainler. Biz propagandalara gelmeyiz.

" Yaşasın Türk-Kürt milletinin kardeşliği. "
(bkz: biji bratiya gelan)

--spoiler--
ps. siz korktunuz,dinlemekten bile korktunuz...
--spoiler--
(bkz: türk kürt kardeşliğini bozmaya çalışan bölücü akp)
Tarihe bakınca korkmaya gerek bir durum olmadıgı anlaşılır. Bıçak kemige dayandıgında, bu millete ihanet edip toprak isteyenler ya ölmüştür yada ülkeden sürülmüştür. Ellerindekinden de olmuştur.
her tarafın içinde elbet iyiler ve kötüler birarada mevcutur.ama genelinde geneli bir bakışla bakarsak olaya türkler insancıldır, ölçülüdür.ama kürtler genel olarak insani vasıflar taşımazlar.yetmezmiş gibi bunu günlük hayatın her aşamasında gösterirler.bu çekinme bundan ötürüdür.
not: insan olan kürtlerle hayvani nitelikleri olan türkler alınmasın
hak verilecek olandır. olası bir savaşta kaybeden kürdüyle türküyle türkiye olacaktır. kardeşi kardeşe kırdırıyorlar ibneler.
kurtuluş savaşı ve başka savaşlarda nice milletlerden korkmayan türkler,kürtlerden mi korkacak.sen bi çatışma çıkarda bak bakalım türkler korkuyor mu kormuyor mu?ayrıca böyle bölücü ve birbirine düşürücü entrylere moderasyonun müdahele etmesi lazım.
sağduyulu olmak ile korkmak arasındaki ayrımı yapamamanın bir sonucudur. ki ne vakit toplumun genelinde bu sağduyululuk oranı %90'lara ulaşır, o vakit sorunların çözülmesine yönelik daha sağlıklı adımlar atılır...
cümle, türk ve kürt kelimeleri ve kullanım biçimleri ile ayrımcılığın daniskasıdır.
hepimiz kardeşiz. et ve tırnak misaliyiz, türk milleti böyle bir oyuna düşmeyecek kadar sağduyu sahibidir. benim dedelerim o topraklarda şehit düştü, o kürt kardeşlerimin dedeleri de çanakkale de şehit düştü. böyle bir gerçek var iken, bizi kim bölebilir, kim çatıştırabilir, aklına şaşarım.
doğrudur.

ben bir türk olarak korkuyorum mesela bu çatışmadan. iki kardeşin çatışması dünyanın çivisinin çıktığının göstergesidir ve bu beni korkutuyor.
yaşanan onca olumsuzluğa, pkk gibi iğrenç bir örgütün varlığına rağmen senelerce birlikte yaşamış insanların karşı karşıya gelmesinden, kadın, çocuk demeden kürt türk ayırmadan insanların zarar görmesinden, ülkenin kaosa sürüklenmesinden korkmak oluyor galiba. ama aynı sebeplerden dolayı korkan kürtlerin varlığını da unutmamak gerekiyor. aynı dertlerden muzdarip olduğumuz insanlarla karşı karşıya gelme düşüncesi korkunç gerçekten de.
hayal ürünüdür. erzurum'da yaşadığım süre boyunca türk ve kürt her zaman birbirini kollamıştır. kendini kürt diye tanıtan hainlerle türklerin çatışmasında olabilir. hayatında bir kez belgesel izleyen biri aslanın avını 4 çakala bırakmasına şahit olmuştur muhtemelen. molotof kokteylsiz dışarıya adım atamayan kimse delikanlıyım diye böbürlenmesin. ayırca:
(bkz: adresim aynı ismail)
mantığıyla düşünen her türk yurdunun bir parçası olan kürt kardeşleriyle çatışmaktan korkar. çünkü kardeş kavgası kürdünde, türkünde huzurunu bozmaktadır. bu vatan için hepimizin ataları mücadele verdi. bu ülkeyi parçalamayı düşünen dış güçlerin tahrikleridir bu günkü durumumuz. hepimiz akıllı olmalıyız, geleceğimiz için.
hani büyük abi, küçüğüne karşı orantısız şiddet uygulamaktan çekinir-korkar ya işte öyle bir şey...

elimden bir kaza çıkacak korkusu yani... ama görüyoruz ki bundan zevk alanları da varmış.
biz et ve tırnak gibiyiz , kardeşiz diye düşünürken arkamızdan kuyu kazanlar yaptıkları bütün pisliklerle türk insanını aşşağılayan bi ırkın öngörüsüdür . çıkarsa öyle bi çatışma bunu söleyen insanın karınca deliklerinden parçalarını toparlarlar . herkez haddini bilecek yerini bilecek .
korku kaçmaya dayalı bir korku değil, kırıp dökme korkusudur. hem elinde odun olan değil vazo olan korkar. ancak bir noktadan sonra vazoyu yere vurmasını da biliriz.
çatışmadan korkar diyenlere, milyarlık çin'in devasa duvarı niçin yaptığını araştırmalarını tavsiye ederim.
Yanlış bir önermedir.Tarihin her devrinde ezip geçmiş oldukları kürtlerden kimse korkmamaktadır.Bu insanların korkuları kürtler değil kürtlerin bu ülkeyi tehlikeye atmasıdır.Yoksa çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan milyonlarca Türk,her alanda gelişmiş bir ırk, bir topluluk bile oluşturamayan bir kalabalıktan korkmaz.