bugün

türkiye cumhuriyeti içinde yaşayan türk ve kürt insanların kardeş olma durumudur.

yüzyıllardır bu topraklar için canlarını, mallarını, sevdiklerini, sevmediklerini, inançlarını, geleneklerini, kızlarını, erkeklerini feda etmiş iki etnik topluluğun kardeş olmasından bahsediyoruz.

Kürtler, Mezopotamya'nın yerlilerinden olup Zagros dağlarından, Toros dağlarına kadar uzanan coğrafyada yaşayan 20-30 milyon kişiden oluşan etnik gruba mensup ve Hint-Avrupa dili konuşan halklardan biridir. dini inanışları bakımından genel olarak Türkiye ve iran sınırları içinde yaşayan Kürtlerin çoğunluğu sünni, diğerleri alevidir.(irandaki alevi kürtlere ehl-i hak denir.). Ayrıca Şii,Yezidi, Yahudi, Zerdüşt ve Hıristiyan Kürtler de vardır.

osmanlı'dan günümüze bu topraklarda çoğu zaman aynı amaç uğruna yaşamış ve ölmüş 2 topluluğun cumhuriyet kurulurken aynı amaç için savaşması ve bu savaşı kazanması ile kardeşlik durumu da kısmen netleşmiş gibi gözükmektedir. ancak kurtuluş savaşımız ve onun öncesi ile sonrasında bazı kürt gruplarının ingiliz ve fransız devletleri ile rusya'nın kışkırtmaları sonucu bazı ayaklanmaları da olmuştur. nitekim türkiye cumhuriyeti toprak bütünlüğü ve milletin bekaası için bu ayaklanmaları ağır şekilde bastırmak ve ayaklanmaya önderlik edenleri de istiklal mahkemelerinde yargılayarak asmak zorunda kalmıştır.

cumhuriyetin kuruluşundan bu yana bu ülke içinde hiçbir zaman kürt ve türk halkının kendi gözünde kişisel bir ayrımcılık ve gruplaşma olmamışsa da devletin yanlış politikaları ve 1980'lerden sonra oluşan bazı durumlar şu an bulundumuz zamana kadar ayrılığı tetikleyerek devam etmektedir. özellikle 1984 yılında kurulan pkk bu ayrılığı açıkça ortaya koymaktadır. pkknın kuruluşundan bu yana 35.000 bin askere ilaveten gene bu ülkenin vatandaşı olan ama beyinleri yıkanan gencecik bedenler hiç uğruna ölmüşlerdir. ayrıca pkknın yaptığı eylemlerde ölen sivil sayısı da azımsanacak kadar az değildir.

buradan yola çıkarak bu ülke içinde eşit imkanlara sahip olan, aynı mahalle de aynı binada oturan, birbiriyle alış-veriş yapan, kız alıp-veren, dost olan insanların kardeş olmasından başka ne olması beklenir ki...

birileri artık birilerine inanmaktan, kanmaktan vazgeçmeli ve birileri de birilerine kananların bir daha kanmaması için bir şeylere kanmaları gerçeğini kabullenmeli...

son olarak silahını bırak kardeşim, gel eskisi gibi gene kol kola yürüyelim!
(bkz: ensest miyiz lan biz)
(bkz: türkiye nin en büyük yalanı)
anası havva babası da ademdir.
türklerle kürtlerin manevi olarak kardeş olma durumudur. evet, diyelim ki bazı şeyler başlıkta ki kadar masum değil. eee o zaman hadi birbirimizi yemeye devam edelim. dağlara çıkalım, eylemler yapalım, ona buna zarar verelim, hep kavgalar olsun, hiç kimse rahat etmesin, ne güzel değil mi? yada bir yerden başlamak mı gerekir? hangisi daha cazip? hem unutulmamalıdır ki bu ülkede sadece kürtler için değil, diğer vatandaşlar içinde adaletsizlik yapılıyor* ama onların kaç eylemini gördünüz yada gördüğünüz eylemlerde kaçı sağa- sola zarar verdi?*

edit : imla.*
dünya ahiret bacımsın kandilde görsem affetmem mına korum mottosundan farksızdır.
türk kürt kardeşliği bir hikayedir. gelin birlikte dinleyelim.

zamanın birinde yaşlı bir adam varmış. bu adamın oğlundan ve dostu yılandan başka kimsesi yokmuş. yılanın özelliği ise bizim ihtiyar ne zaman yanına gitse kuyusundan bir altın çıkarıp bizim ihtiyara vermesiymiş. gel zaman git zaman adam hastalanmış, paraya ihtiyacı olmuş, oğlunu çağırmış:

- oğlum, bak hastalandım. yürüyecek halim yok. benim bir yılan dostum vardır. bana ne zaman gitsem bir altın verir. git benim yolladığımı söyle sana bir altın versin.

oğul inanmaz, ama yine de gider. görür ki yılan gerçekten altın veriyor, "şunu öldüreyim de kuyudaki tüm para benim olsun" der. yılana bir taş atar, yılan ölmez ama kuyruğu kopar. bunun üstüne yılan da oğlanı ısırır. çocuk ölür.

haberleri öğrenen ihtiyar, güçlükle yatağından kalkar, yılanın kuyusuna gider.

- bak, oğlum bir hata yaptı, buldu cezasını, gel biz senle dostluğa devam edelim, der.

yılan ise;

- yok, yok olmaz. bende bu kuyruk acısı, sende bu evlat acısı varken, biz dost olamayız, der.

kürt türk kardeşliği birçok aile için bundan farksızdır. *
evet ayni topraklarda yaşayan kardeşlerdir. yalnız bu kardeşleri birbirine düşürerek çıkar sağlayan yabancı güçlerdir. geçmişte ingilizler bu gün abd dir.
iyimser olmaya çalışırken bölünmüşlüğü, kompleksi gösteren sözdür.

biz zaten yüzyıllardır aynı yerde, birbirimizden nefret etmeden yaşıyoruz. nüfus kağıdımızda tıpkı diğer etnik kökenlerinkinde olduğu gibi ''tc'' yazıyor.

niye bir şeyleri birleştirmek için önce bölmek zorundayız ki? çözümü öldürmekte bulmuş gerzek bir pkk ve ne bok yediğini bilmeyen devlet adamları yüzünden; bir kökeni, önce dışlayıp, sonra da ''kardeşimizsiniz lan, valla bak'' demenin anlamı nedir? biz bundan önce de kardeştik, bundan sonra da kardeşiz.

(bkz: kumrallar ve sarışınlar kardeştir)
araya nifak sokmaya çalışan birçok kişi , yazar ve devlet olmasına rağmen doğru olan sözdür.
bugüne kadar türklerin söylediği, kürtlerin inandığı ifadeydi. bundan sonra türklerin inanması gerekmektedir.
--spoiler--
bugüne kadar türklerin söylediği, kürtlerin inandığı ifadeydi. bundan sonra türklerin inanması gerekmektedir
--spoiler--

türkiye'de yaşayan kürt kökenli vatandaşlar yerine konuşup genelleme yapanların inanmadığı söz.

ben sana birçok türk ve kürt gösteririm bu şekilde düşünen...
nereden geliyor bu kardeşlik merak etmekteyim. hadi bir azerbaycanlı, bir türkistanlı kardeşim olabilir de kürtler nereden kardeşim oluyor benim, çözemedim bu sloganı ben. amacınız ne olm sizin ? bırakın artık herkesi kardeş yapma hevesinizi. hanginizin eli, hanginizin cebinde belli değil lan.
o zaman bırakın kürtlerde devlet kursun denmesi gereklidir.
(bkz: ensest kardeşler) *
kardeş kardeşi zikmez. ziken kişilerin(!) haberlerini duyuyoruz o ayrı. lakin yinede kardeşlik yoktur.
güneydoğulular* Türk tebası dışında istedikleri yerde devlet kurabilirler. Yanılmıyorsam ulaşmadığımız bir antartika kaldı. buyursunlar orda kursunlar.
palavra diyenler için devamını söylemek gereklidir, ayrım yapan da kalleştir efendim. bu bir türk de olabilir kürt de. kalleşler insanoğlunun her kesiminden çıkabilmektedir. siz aldırmayın böyle çatlak seslere...
(bkz: tc anayasası 66 md)
edit:her kürt pkk lı değildir. bunu anlayaman zihniyeti esefle kınıyorum, bilmeyenler işe atatürk ün en yakını olan ismet inönü yü araştırarak başlasınlar. 2009 da en yakın örnek devlet bakanı mehmet şimşek tir.
komünistlerin ve dincilerin var güçleriyle destekledikleri palavra.

(bkz: komünistler ve dinciler kardeştir) *
yalanın kuyruklusu. geçen de facebook'ta bir video izliyorum, pkk sempatizanlarına ait bir grup. video bitti wall kısmına baktım , yazmışlarişte: biz kardeş mardeş değiliz kimseyle, hele türk'ler hiç değiliz diye! e şimdi bu lafı bir türk dese hemen "vay faşik, ırkçı" diye boğarlar. lafın özü türkiye artık geri dönülmez bir yola girdi. bu saatten sonra bu kof numaralara birçoklarının karnı tok. hümanizm öldü tosunlarım. ayrıca ne ben kürtler'in kardeşiyim ne de kürtler benim kardeşimdir! doğruya doğru hacı!
özerklik kazanmaya çalışan pkk lının yapabileceği kadar toy bir niteleme.
(bkz: bütün dünya halkları kardeştir)
bugün hala musulu neden alamadık acaba yahu dememize neden olan bize gerçekleri unutturan şişirme...
palavra olmayan durumdur.

bi insan kürtse, bi insan türkse, ya da bi insan ıraklıysa, bunun size ne gibi bir zararı olabilir? sonuçta o bir insandır.sadece bir insan.eğer o kürt dediğiniz kişiler, size kürt olduklarını söylemeseler, siz onları sevmiyecek misiniz? hayır bir adamdan sadece kürt diye nefret etmek ne kadar doğrudur.

böyle bakıldığında kürtler de türklerden nefret eder, böyle bir şeye hiç ihtiyacımız yoktur.

yüzlerce yıl birlikte yaşama olaylarına girmiyorum bile ...
olayı sadece cumhuriyet rejimi olarak düşünmemek lazımdır.

Osmanlı zamanına
selçuklu zamanına bakmak lazımdır.

Osmanlı zamanında Yavuz'un paralı haydut kürtleri Alevilere neler yapmıştır iyi biliriz.

Selçukluların kuruluş zamanında Acemlerin Hezbani kürtlerinin Selçukluları azerbaycandan atmaya çalışmasını da iyi biliriz.

bu örnekler çoğaltılabilir.

Tabi bir de sahte omuz omuza çarpıştı hikayeleriyle de tersini iddia edebiliriz. valla Peçenekler de zamanında bizanslılarla omuz omuza çok çarpıştı. Attila, Batıya doğru fetihlerini sürdürürken birçok Barbar kabileyle işbirliği yaptı
diye sahte olmayanları da eleyebiliriz.

Lakin gerçek şudur ki Türk kürt kardeş değildir. bireyler kardeş olabilir ama Türk Milletinin çıkarlarıyla Kürt etnik topluluğunun çıkarları hiçbir zaman çakışmamıştır (kesişmek yetmez kardeşliğe) farklı etnik kökene ait toplumlar arası Kardeşlik aynı coğrafyada bulunup çıkarların çakışmasıyla oluşur.
palavra.
güncel Önemli Başlıklar