bugün

çok başımıza gelir, kıçımıza navigasyon bağlı değil bilmediğimiz yerler oluyor. böyle zamanlarda 10 kişiye sordum 5 popüler cevap aldım. anladım ki dostlar, türk insanına adres sormak bazen işkence olabiliyor.

+ abi afedersin. Buralarda Ziraat Bankası var mı?
- Türkiye Ziraat bankası mı?
+ Yok Arjantin aq!

ya da

+ Abi merabalar. buralarda ziraat bankası var mıdır?
- şimdi kardeş bak bu yolu takip et bi 100-150 km kadar git sonra sola dön. öyle miydi kamil, oradaydı ya heralde?
kamil: abi yoksa tam tersi miydi?
- bilemedim ki şimdi.

bunu bile gördük

+ abi ziraar bankası var mı buralarda?
- buralı değilsin herhalde.
+ yok abi değilim.
- hayırdır ne işin var adana'da?
+ abi eş dost ziyareti.
- beğendin mi bari?
+ beğendim abi güzel yer. bu arada bizim arkadaşlık neredendi?

yok abi yok. artık son bi umut ve isyanla;

+ abi adana da ziraat bankası var mı?
- o ne demek kardeş var tabi 2 sokak ötede.
(2 sokak sonra)
- ana? halk bankası bu aq?
son derece mantıklı bir iştir. anlatılanın aksine genellikle bilmeyen bilmiyorum der bilense söyler.
mantıklıdır. biliyorsa zaten tarif eder. bilmiyorsa yoldan başkasını çevirip sorar. o da bilmiyorsa bu sefer o bir başkasını çevirir. bir bilen bulunana kadar yoldan geçen herkese sorulur. sonra ortaklaşa bir çalışma sonucu gideceğiniz yer tarif edilir hatta imkanınız yoksa arabayla bile bırakılabilirsiniz.
Tüm sülaleye sorulur adresi bilen çıkmazsa 2-3 saat sonra bilmiyorum denir.
eğer izmir insanına soruluyorsa, anlatırkenki gayretinden ve iyi niyetinden mahçup olursunuz.
Karadeniz bölgesinde birinin yanında araba durur ve adres sorar.
Karadenizli, eliyle yolu gösterir ve "buradan direk git sağ tarafta göreceksin" der. Araba ilerlerken karadenizli koşarak gelir ve "ben size direk gidin dediysem yoldan çıkmayın, virajlardan dönmeniz gerekir" diye uyarıda bulunur.
http://www.youtube.com/watch?v=SaSUKUUVL6E
abi anadolu üniversitesi nerede ?
ooooo çok yanlış gelmişsin koçum!
...
...
eee yani tarif etmeyecekmisin?
hah ederim tabi.
geçen hafta yaşanmış durumdur.
-girişin yanında solda.
ibaresini alabiliçeğiniz durum.
(bkz: sümelanın şifresi ndeki adres sorma sahnesi)
eğer araba ile gidiyorsanız ve gittiğiniz istikamete doğru giden bir vatandaşın yanında durup sorarsanız, ben götüreyim sizi şeklinde bir teklifle karşı karşıya kalabilirsiniz. kazan-kazan ilkesi.
--spoiler--
burada havaalanı var mı?
-uçak havaalanı mı?
yok, zeplin.
--spoiler--

böyle bir şeydi.
(bkz: cem yılmaz)
bilmeseler bile tarif ederler. 10 kusurlu hareketten biri.
simitçilerin, 1 simit karşılığı yaptığı tariftir. bazı büfelerin camında, adres sormayın bile yazar. insanlık öldü a.k.
Türk insanı tÜrk insanına sorArsa bilemem ama bir turist türk insanınA Adres sorarsa büyük ihtimalle sonunda pişman olmuştur.

Kendimden biliyorum. şöyle ki;
Okulum fındıklı - kabAtAş da olduğu için okulumun önünde ve bütün sahil boyuncA iki adımdA bir turist bize Adres sorar. iyi kalpli bir türk vatandAşı olArAk genellikle doğru tarif ederim. Ama arkadAşlarla olduğum zamanlArda kendimi tutamayıp eğlence amaçlı turistlere yanlış Adresi tArif ediyorum. Bir keresinde bAşlArındA rehber olmAyan 12 kişilik bir turist kafilesi bana kabatAş vapur iskelesini sormuştu. Benimde canım sıkılıyordu zAten turistcağızlara kabatAş vApur iskelesi yerine Taksim - kabAtaş füniküleri tarif ettim. Kafile heyecanlA vapur iskelesi sAndıklArı füniküler metro istAsyonunA indi. KarşılaşmAmak için 10 dakika sonra fünikülere binip taksim metrosunA çıktığımda zavallı turistler sinirli sinirli fünikülere doğru ilerliyorlArdı o kAdar sinirliydiler ki beni görmeyip yanımdan hışımla geçtiler.
Bir keresinde de 5 kişilik bir aile olan Arap turistler Adres sormuştu. SorduklArı yer bulunduğumuz yere tAş çAtlAsın 200 m uzAklıkta olan istanbul modern' di. (istAnbul modern sAnat müzesi). bense bu sefer bunlArı istanbulun öbür ucu olAn forum istanbul a göndermeye karar verdim. istAnbul modern' in Forum istanbul' un içinde olduğunu söyleyip kendilerini tAksiye bindirdim.

BunlArı üniversitenin ilk senesinde yApıyor ve bundan zevk alıyordum. Ancak şimdi yaptıklarımın ne denli kötü şeylere yol Açabileceğini idrAk ettiğimden dolAyı Artık turistlere karşı dürüst dAvranıyorum.
dümdüz git git git git git git şeklinde başlar genelde.
-şimdi bak burdan git sen, eee sağa mı döncekti hurşit? yok sen sola dön, köşede bir market göreceksin ordan da sağa birader.
-peki.

-abla sen ilerle burdan sonra sağda berber görcen, hah ona sor işte o bilir.
-oldu.

- bak kardeşim sen çok yanlış yere gelmişin... burdan geri dön dümdüz, orda bir durak göreceksin, hah orda otobüs bekle tam dediğin yere gider.bak önümüzden geçiyo, buna bincen D196534553..
-tamam o zaman.
işkenceye dönüşen eylemdir.

+ Abi şu adrese nasıl gidebilirim?
-Şimdi bak yigenim, burdan dümdüz git, ilerdeki kavşaktan sağa dön, 50 metre sonra sola dön 100-150 metre sonra sağ tarafta bir park göreceksin. gördün mü? hah şimdi ordan sola dön, sonra yaklaşık bir 150 metre sonra bir u dönüşü yap ve 50 metre sonra sola dön. bir meydana çıkacaksın. orda kime sorsan gösterirler!

+ ....
düz git abi, sağa dün abi, sonra birine sor gösterirler abi.
genelde alacağınız cevap
"bilmiyorum bende buraların yabancısıyım"
şeklindedir.
az evel bakkaldan ekmek peynir aldın geyik yaptın gördüm işte ipne misin nesin.
(bkz: adres sormak 1 tl)
kesinlikle bir cevap alabilirsiniz, cevap yanlış olabilir ama yardım severlik adına yaptığı için karşı tarafa kızılmaz, sorulan kişinin işi yok ise sizi adrese kadar götürmekten gocunmaz, etrafta başka insanlar var ise onlarda konuya balıklama dalar, yol tarifi konusunda çok yardımsever bir toplumuz.
anlatıcıyken; genlerimizdeki yardımseverlikten dolayı bilmesek de tarif ettiğimiz şahıs uzaklaşırken doğrumu tarif ettim acaba diye düşündüğümüz durumdur.

kaybolmuşken; 'gerçekten doğru mu tarif etti acaba? biraz kem küm etti tam bilmiyodu sanki. dur şu amcaya sorayım eskiler bilir.' diye paranoya yapılası bir durumdur.

bak şimdi geldiğin yolu düm düz geri gidiyosun...
genelde simitçi, kestaneci, yada herhangi bir sokak satıcılarına sorarım ben hatta bir keresinde hiç unutmam
-Pardon şuraya nasıl gidebilirim ?
-Vallaha abla sana yardımcı olmayı çok isterim ama ben sabah şu durakta otobüsten iniyorum , akşamda karşıda ki duraktan binip eve gidiyorum.
-hııı anladımmm *
eğer konya'da iseniz ve arabalı birine adres sorduysanız; 5 kişinin 4'ünden "takip et götüreyim" cümlesini duymanız kuvvetle muhtemel. diğer 1 kişi de her fırsatta işi ticarete döken türk insanı. "5 lira verirsen götürürüm" diyebilir. hemen uzaklaşın, paranızı heba etmeyin, az ileride takip edeceğiniz kişi sizi zaten bekliyor olacak. sonuç olarak her halukarda yardımsever milletiz canım.
güncel Önemli Başlıklar