bugün

eğitimli işsiz sayısının en çok olduğu ülkerlerden biri olarak hatalı sayılabilecek önermedir. fakir olmakla cahil olmak arasındaki doğru orantıyı kurmak ise yetenek işidir.
(bkz: okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır)

edit: başlık başıma kalmış.
o halkın entelektüel anlamda cahil olan kısmının hayat üniversitesini, diğerlerinden daha iyi dereceyle geçmiş ve geçmekte olması ile çürütülen önerme.
halkımızın aynaya bakıp kendindini eleştirme yeteneğinden yoksun oluşu nedeniyle gereksiz ve haksız bir alıngalık yaratacak önerme.
birisi çıkıp bunu açıkça televizyon yayınında yada gazetede beyan etse anında vatan haini ilan edilir. peki niye? çünkü biz en büyük ulusuz ya! bizden büyüğü yok ya ! onun için işte...

tabi bu lafı kimin söylediği çok önemlidir. çünkü sözde ermeni soykırımı yasasının çıkması için oy veren bir fransız milletvekilinin yada dengi bir şerefsizin, bu konuda ağzını bile açmasını kendi can güvenliği için tavsiye etmem....

ama öbür yandan.....

(bkz: vatan sevgisini ırkçılık sanan acınasıcılar)
(bkz: çuvaldızı önce kendine sonra başkasına batır)
(bkz: gerçeği görememek)
(bkz: yapıcı eleştiriyle yıkıcı eleştiriyi ayırt edemeyenler)
türk milleti gariptir, her lafi kaldirmaz
ibne dersin kızar da, sikersin aldırmaz

(bkz: Neyzen Tevfik)
genelleme yapıp bir halka cahil demeden önce cahillik nedir onu öğrenmek lazım değil mi? tamam fakirdir bu yüzden okuyamamıştır. ama sen okumuşsundur da soba yakmayı bilmezsin mesela. sen empirizmi bilirsin o bilmez. bu çok normaldir çünkü imkanı yoktur adamın. ece ayhan'ı ya da x kişisini tanımamak da cahillik belirtisi değildir. bence "cahil" kelimesi bir hakarettir ve hakaret içeren başlıklar silinmelidir. benden bu kadar.
...ama pratik zekalıdır.
(bkz: kına yak)
soba yakmayı, yemek yapmayı, kağıt oynamayı, tv yi açıp kapamayı bilmekle, kurtlar vadisini seyrederek gündemi takip edeiyorum demekle, cahillikten kurtulunmaz...

taksimde yılbaşında turist kızları taciz ettiğimiz için, kurtlar vadisi seyrettiğimiz içn, arabesk dinleyip kendimizi jiletlediğimiz için, toplu yaşama kurallarını hiçe saydığımız için, kadınlara ikinci sınıf insan muamaelesi yaptığımız için, kendimizi en üstün ırk oalrak gördüğümüz için, güzel dinimizi kokuşmuş arap hurafelerinde ayıramadığımız için, en osuruktan şeyde bile ingilizce kelimeler kullanmayı marifet saydığımız için, görgü kurallarını unuttuğumuz için, akp gibi şeriat belasını başımıza getirmek isteyenlere oy verdiğimiz için, yüksek bir makama geldiğimizde hakedeni değil akrabamızı kayırdığımız için, kim kiminle nerede ne yaptı diye düşünmekten daha önemli işlerimiz olmadığından cahilizzzzzzzzzzzzz !!!!!!!!!!!!! *
fakir olmakla cahil olmak ayni seyler degildir. onun icin turk halkinin cahiligini fakirligine baglamamak lazim.
(#1478013) *
bu tür tespitler karşında tepkisiz kalmak daha makbule geçer..
söylemi ortaya atan kişi altına hiç birşey yazılmadığını gördüğünde, "lan kimse sallamamış der" ve kendi cehaletinin farkına varır.
"delinin biri gene kuyuya taş atmaya gidiyor" bırakın attığı taşı kendisi çıkarsın.
iran halkı eşcinseldir önermesiyle aynı mantıkta olan önerme.

böyle saçma bir genellemeyi hala savunanlar varsa aramızda bu, bu konuda gireceğim son entrydir. sen halkın bir bölümünün -oranı önemli değil- yaptığına inandığın ve cahillik dediğin şeylerin altına benim adımı da yazamazsın. halkın bir bölümü akrabalarını kayırıyor, kadrolaşma yapıyor diyelim. sen bunu yapmayan insanları zan altında bırakamazsın. halkın bir bölümü türkçe'yi katlediyor batı özentiliği içinde sürekli yabancı terimler kullanıyor diyelim. sen türkçe'ye sahip çıkanlara cahil diyerek hakaret edemezsin. öyle kolay değil bu işler. ayrıca bu başlığın da silinmesi lazım. asıl cahillik bir halka hakaret etmektir.*
(bkz: her dogru her yerde soylenmez)
(bkz: her söylediğini düşün ama her düşündüğünü söyleme)
yunancada turkobarok diye bir kelime vardir. bu kelime meal olarak turk işi dandik falan mealine gelen bir sözcüktür. şimdi biz halk olarak asirlardir özellikle son iki yuz yildir hokkabaz milleti. aydinimizdan tutun okuma bilmeyinimize kadar kurnazizdir. bakin akilli ile kurnazlik ayni sey değildir. zaten aklı olan adam kurnazliğa tenezul etmez. nedense butun yaptiğimiz işlerde bir hokkabazlik bir sahtekarlik vardir. misal su cek olayi ele alalim . cek nedir esasta? soruyorum size ey iktisatcilar cek'in esas kullanim amaci nedir? hesapta paran varsa cek defteri alirsin ve nakit kullanma derdin kurtulursun. ama biz ödeme olacaği günü tarihi kullanmayip vadeli olarak kullanip senet olarak kullaniyoruz dimi canlar? cek i senet yapiyoruz. cunku damga puluna üc bes kurus vermeyi zarar ziyan sayiyoruz. turk halki cahil değildir. sadece köylü kurnazidir. ihracatta ruslar kendilerimi kacti yoksa biz mi kacirdik? önce adamlari kazikladik sonra karilarina sarktik. turkiye cumhuriyetinin gerceği mehmet cagcag'in cizdiği kozalak karekteridir. simdi gerek aydin cevrelerde olsun gerekse varoslarda olsun hemen hemen heryerde bu tipleri emsalleri ortaya cikar. çünkü kestirme yolcudur ve turkiyede hiç bir ideoloji yerine oturamaz. cunku biz kendimize benzetiriz. ticaret hayatinda olanlar bilirler kaç kişinin bu tip kurnazliklardan ve dönekliklerden battiğini görmüslerdir. sözün özü su turkiye halkinin büyük cogunlugu köylü kurnazi halktir. ve azinlikta kalan bir kaç adam gibi adamin yüzü suyu hürmetine ayakta kaliyor. fakat o adamlarin köküne kiran girdiğinden kelli batmak için düsmana gerek yok biz zaten elbirliği ile batiriyoruz.
yüzde yüzü olmasa da Türk halkının çoğunluğu için doğru bir önermedir. Evet Türk halkı aptal değildir çünkü çok şükür ki hala bilinçli bir kesimi içerisinde bulundurmasından mütevelli Afrika ülkelerine bakılınca daha demokratik (o anlamda zaten anca orayı geçmişizdir) ve iyi bir durumdadır fakat kampüste adam doğrayacak veya istanbul'un ortasında yazar öldürmekle ülkeyi kurtaracağına inanacak kadar cahildir. Yani sorunun ana kaynağı eğitimsizliktir, halkımıza eşit bir şekilde ve yurdun her yerine eğitim götürülürse ülkemizin muasır medeniyet çizgisine ulaşamayacağı henüz kanıtlanamamıştır, eğer böyle bir duruma rağmen herşey aynı kalırsa işte ancak o vakit ''bu millet aptaldır'' diyilebilir. Ama Aziz nesin şu yönden haklıdır: Evet, bizim ülkede eşek vardır, hem de fazlasıyla vardır ama aslında çoğunluk sadece ''cahil''dir. hatta bu yazıdan sonra gelebilecek yanıt niteliğindeki olası bakınızlar kimlerin bu sıfatı üstüne alındığını da gösterecektir. Fakat dediğim gibi Türk halkı asla aptal değildir, sadece cahildir. Ha isteyen istediği tarafından bu entryi kendi görüşlerine malzeme yapabilmek için farklı manalara çekebilirdir, herkes kendi çapında eğlenebilirdir, ziyanı yoktur.
cahillik kısmı geçmişinden ders almamayı da kapsıyorsa kanımca türk halkı dünyanın en cahil uluslarından biridir. ya da her şeye rağmen ülkesini ve insanlarını seven biri olarak "cahil bırakılmış" diyelim ki bu da tam bir açıklama değil. okumadığımızı, anlamadığımızı, tartışmadığımızı, eleştirel bir bakış edinmediğimizi, düşük gelir düzeyine sahip olduğmuzu ve düşük eğitim seviyemizi de katarsak bu ülkede ne yazık ki cahil çok insan vardır ki düşman ordularını dize getiren ulu önder atatürk cumhuriyeti kurduğunda en büyük savaşın "cehalet" ile yapılması gerektiğinden söz etmiştir. yaptığı büyük devrimlere rağmen atatürk cahil ya da cahil bırakılmış bir topluma hükmediyordu. bu toplumun cahillik yönünde 2007 türkiyesinde tamamen değiştini düşünmek yanlış olur.
kendi insanına cahil diyerek kendisini o cahil gruptan saymayan kimi dallamaların cümlesi. Bi de 'türk insanının Bilmem kaçı aptaldır' diyen var. onun da cahil sıfatı yüklemeye çalışandan farkı yoktur. Benim milletime cahil ve aptal diyen de Benden değildir. hadi şimdi dağılın.
+ iyi günler efendim.
- iyi günler.
+ bu referandumda ne için oy kullandığınızı biliyormusunuz?
- walla oyumuzu kullandık işte evete bastık sanduğa attuk. iyi şeyler olacaamış. anayasa felan.
utanılası hadisedir. atatürkün kurduğu cumhuriyetin emanet edildiği milletin vudum duymazlığı ve umursamazlığı yüzünden harfedilmiş söylem. herkes değil ama bilinçli olanlar da vardır.

(bkz: biz burada bayağı kalabalığız)
kısmen doğru sayılabilecek önerme. kendisi gibi düşünmeyen ve farklı karar veren insanlara "cahil" yaftası yapıştırabilen bir kitle cahilin önde gidenidir.

bir de ne olup ne bittiğinden bihaber kitle vardır ki, hem akıllı takılır hem de komik duruma düşerler. bakınız, dün akşam haberlerde çıkan yüzlerce komik görüntüden en fazla ortak noktaya sahip birkaç örnek verelim: (not: referandum başta cumhurbaşkanını halkın seçmesi olmak üzere 4 temel madde için düzenlenmiştir.)

+ iyi günler efendim.
- iyi günler.
+ bu referandumda ne oy kullandınız?
- "hayır" kullandım.
+ pekiyi neden?
- anayasanın ilk maddesini değiştireceklermiş, halbuki değiştirilmesi teklif bile edilemez.

------------

+ iyi günler efendim.
- iyi günler.
- hayır...
+ neden?
- anayasamızı seviyoruz. hem atatürk'ün kurduğu cumhuriyet neden değişsin, porotesto ediyorum...

--------------

+ iyi günler efendim.
- iyi günler.
- hayır...
+ neden?
- 550 tane milletvekili karar veremicek de bizim millet mi karar verecek? (yuhh)

anayasa değişikliği ile ilgili konuya gelirsek; bu halk bu kadar balık hafızalıdır, düne kadar cunta anayasası diyen sosyal demokratları da acilen ekranda görmek istiyorum. zira kendileri anayasada yapılacak değişikliklerin tartışılmasını savunmak yerine senelerce bok attıkları 82 anayasasını müdafaa etmekle meşguldür.
senelerce sözde insan haklarını, halkın özgürlüğünü, söz hakkını güya savunurken şimdi halkın cumhurbaşkanını seçmesine karşı çıkmakta, anayasa değişikliğine karşı çıkmakta, tatlı suda faşoculuk oynayarak elitist bir tavırla herkesin önünde mallıklarını ifşa etmektedirler.
ey gidi bedri baykam, nerelerdesin? hrant dink'in öldürüldüğü gece gazete binası önünde şov yapmaya çalışırken vatandaşın seni kovalaması çok mu gücüne gitti? hadi çık da şimdi eleştir 82 anayasasını, seçme seçilme haklarını çık da savun bu günlerde görelim.
ey koca berhan şimşek efendi! estin gürledin onca sene, çık da cuntacılardan bugünlerde hesap sor, yeni sivil anayasa derdin hep çık televizyona şimdi söyle, nerdesin he? bayülgen'le bir olup ekranda adam dövmek kolay tabi!

cehaletten dem vuran kitle önce bunları hatırlasın, sonra konuşuruz eveti hayırı!
istatistiklerin suratımıza çarptığı gerçek.
her ne kadar cumhuriyet'le beraber eğitim alanında ilerlemeler olduysa da henüz ilerlemiş ülkeler seviyesibe çokkkk uzaktır.
futbola, arabekse ve damara devam...
sabih kanadoğlu-türkan saylan-tuncay özkan üçlüsünün kendilerini tatmin cümlesi,onlar ki koca koca düşünürler,kanaat önderleri,bu "hırbo halk" ne anlar bu muhterem zevatın fikir teatilerini..
(bkz: canım türkiyem)*
başlığa sağlık. siktr olup gidicem burdan az kaldı. yesinler birbirlerini. gençlerinin facebook manyağı olduğu, bazılarının kendini azcık kültürlü olarak aksettirmek için otobüslerde falan kitap okuduğu, bir çoğunun da marjinal olma çabasıyla kendini maceraperest sandığı ülke. kayıp ülke.bazıları iyidir harbiden. bişeyler olmuştur onlardan. ben onları da tanıyorum. kaçıp gidicekler bi gün. çoğu arkadaşımdır benim.gidicez buralardan. ne para için ne de başka bişey için. sadece özgürlük için kırıcaz zincirlerimizi. bu ülke ancak 500 sene sonra falan yapmaz şehit, asker, fakir, fukara, cemaat edebiyatını. riyakar toplumların içinde birinci ülke.küçük hesapların ülkesi, küçük hesapların milleti. olmıcak burda hiç bişey.. çoğunuz faşist, bi çoğunuz din manyağı. olmayacak. hiç.

(bkz: ben de gencim)
Ömer Seyfettinin sık sık söylediği bir söz vardır: Türk halkı âlim değil, âriftir.

1.Dünya savaşı yıllarında ülkede kıtlık vardır. Şeker bile bulunmamaktadır. Batı illerinin birinde öğretmen olan Ömer Seyfettin, bir gün arkadaşlarını toplar ve şöyle der:

-Arkadaşlar. Gözünüz aydın. Almanya bir vagon şeker gönderiyormuş! Herkes sevinir. Yaşasın, artık çayımızı, kahvemizi şekerli içeriz. Derler.

Ömer Seyfettin, sonra okulun hizmetlisini çağırır, aynı şeyi söyler.

-inanma beyim, der hizmetli. Bunlar yem borusu. Almanya şekeri bulsa kendisi yer.

Ömer Seyfettin arkadaşlarına döner ve şöyle der:

-Gördünüz mü? Boşuna demiyorum.Türk halkı âlim değil, âriftir.