bugün

1- eğitim
2- sistem.
Soruyu sorup cevaplamışsın aq.
1. yeteneğe göre eğitim,
2. uygulama.
-öğrenci
-öğretmen
bunlar hiç yok değil ama eksik. ne öğretmenlerimiz ne de öğrencilerimiz bir şeyleri başarabilme derdinde değiller. biri maaşı alayım keyfime bakayım derdinde, diğeri sınıfta kalmasam yeter derdinde. ama suç zaten yarım yamalak çalışan sistemin içine eden milli eğitim bakanlığında.
Müfredat da dahil Hiçbişeye ellemeden öğretmen kalitesi artırılıp sınıfların mevcudunu düşürmek yeterli olacaktır.
1. eğitim fakültesine objektif kriterlerle/mülakatla öğrenci alınmalı. mesela bakacaksın dosyasına disiplin cezası mı var yallah başka fakülteye diyeceksin. böylece nitelikli öğretmen mezun edersin.

2. eğitim kurumlarındaki para/ödenek/altyapı yetersizliği ve farkı giderilmelidir.
1-Eğitim
2-Sistem

Eğitim camiasının geçmişine bakıldığında deneme yanılma yoluyla bisiler bulunmaya çalışıldığı aşikar. Lâkin bulundu mu? Bilmiyorum.
1.uygulama.
2.uygulamalı ders yapabilecek öğretmen/hoca vs.

ben lisedeydim, sayısalcıydım, mesela "kimya uygulama" ve "fizik uygulama" diye iki ayrı dersimiz vardı. yani kimya diye bir ders var, bir de "kimya uygulama" dersi var.

adında "uygulama" ifadesi olan bir derste bile uygulama yok arkadaş. ulan okulun araç gereç odasına girdim bir kere, aklım durdu. her alet edevat var yani, öğretmen olacak denyo gidip oradan iki deney tüpü alıp sınıfa getirmeye üşenir, okul idaresi "aman alet edevatı kırarsınız pahalı şeyler" deyip, odanın anahtarını vermez... saçma sapan işler ya. youtube'da abd veya avrupa'daki okulların fizik, kimya uygulamaları derslerine bakıyorum videolara, ulan ağlayasım geliyor yeminle. çatır çatır deney yapıyor adamlar, bir kimyasal reaksiyonu formül olarak deftere yazmak ile o reaksiyonu canlı canlı görmek bir olabilir mi? tarih dersinde okulu otobüse doldurup o tarihi mekanlara, müzelere götürüyor okullar. peeeh. kat edecek çok yolumuz var. mevcut sistem tırt. bir halt olmaz.
kaliteli öğretmen, kaliteli öğrenci.
sistem ve eğitim. başka bir eksiği yoktur.
insiyatif alma ve pratik.
yarış atı gibi çalışıp ösym gibi bir kuruma para kazandırıyorsun sonuç ben söyleyeyim çifte standart ardından beyin göçü gidebilene kalanlarda da bunalım tavan

Not : Sen sosyal devletim ayağı çekiyorsan evet 5 6 yılını çaldığın (sadece üniversiteden bahsediyorum)insanlara iş istihdamını kamuda oluşturmak zorundasın ayrıca özelde de meslek grupları için bir taban ücret uygulaması olmalı örnek : Almanya

yani : sistem ve buna bağlı ekonomi

Aksi takdirde buyrun burdan yakın.
(bkz: https://tr.sputniknews.co...hil-27-kisi-akraba-cikti/)
Eğitim ve sistem.
güncel Önemli Başlıklar