bugün

Olm siz başka hangi ırk/ülkelerin aile yapısını bizimkiyle kıyaslayıp, onu buna tercih edecek kadar bilgi edindiniz bilemiyorum ama çok da şaapmayın bence.

Aile yapılarımız "ideal"de gayet iyidir.
Çok kötü değil

Sadece aralarından biri adil güçlü olması yeterli.

Yoksa boka sarar.
Korunurken suç teşkil etmeyen ve insana keyif veren bazı şeylerin önüne geçilmemesi gereken yapı.
Tamamen sömürü ve korku üzerine kurulan bir yapıdır.

Anne sütüyle tehdit eder,
Baba şiddetle terbiye etmeye çalışır,
Kardeş götünü kapatalım diye var,
Eşler hakimiyet için çabalar..

Hani insani duyguların yerini hayvani dürtüler alıyor.
Mecburi bir itaat ve korku sistemi içerisinde çark; her şey kendi tercihimizmiş gibi dönüyor.
Netflix dizi ve filmleriyle hemen bozulan fakat kırsal kesim gibi ücra köşelerde çok iyi muhafaza edilen yapı hödüsü şüphesiz.. adamlar köylerde tren yapıyor bizim muhafazakar dinci kesim Netflix yasaklansın aile yapısı ahlak bozuluyor diye zırvalasın..
Nasıl baz alındığı merak edilen yapı. Kaliteli dizi ve filmleri izlemek ne zamandan beri bir yapıyı olumsuz etkiler oldu ? Bu ülkede anlaşılmayan da bu işte: her ailenin aynı şeyleri savunması ve sevmesi beklenemez. Bu yapıyı savunma adına kaliteli yapımların engellenmeye çalışılması talihsizliktir. Ülkeden soğumayı arttıran sebeplerden biridir. insanlar boşuna başka ülkelere gitmek için uğraşmıyor. Bir dizi ve filmden alınan keyfin bile önüne geçilmesi insanı ülke hakkında soru işaretlerine sahip kılıyor çünkü.
netflix le falan bozulur hemen.
çok muhteşemdir lakin anlaşılamamktadır.
zaten pek örneği de kalmadı.
aslında çok basit.
küçüğe sevgi büyüğe saygı.
sevgi, sert davranmayı engeller.
saygı kalp kırmayı.
çok şey anlattım aslında.
her ne kadar "çekirdek" doğru evriliyorsa da, tarımın yaygın olduğu yerlerde hala "büyük" tür.
öyle bir yapı yok. her aile yapısı farklı olabilir. üstelik yeni şeylerde kazandırılabilir eşcinsellik gibi. önemli olan çevresine zararsız insan olmak.
görsel
akkahpelilere göre kocasına koşulsuz itaat edecek bir kadın, ona hükmedecek yavşak, karaktersiz bir koca ve kuran kursunda tecavüze uğraması normal görülen çocuklardan oluşmaktadır.
Yapılmak istenilen.
görsel
Istanbul sozlesmesinin iptal gerekcesi olan yapidir.
Esek, kedi, kopek, tavuk sikenlerin ayiplanmadigi yapidir.
Memesi belli oldu diye evlendirilmeye calisilan kizlarla doludur.
Aile ici her turlu tecavuze sahit oldugumuz, her aile ici tacize elalem ne der diye susuldugu yerdir.
Yahu twitterda pasif diye aratin ne amcalar var gotune comak sokan.
Muge anli'yi acin izleyin. Esra erol'u acin izleyin. Kardes kardesi sikiyor, amcasi yegenine kayiyor.
Kadin komsusundan cocuk yapiyor.
Allah adina soruyorum bu sapiklarin kaci bizim gibi sekuler kaci sizin gibi dindar.
Cevap veremezseniz cevap.
değişsin mi değişmesin mi biledim şimdi.

değişmiş şekliyle yaşadığımda yani zayıf bağlarla bireysel yaşam olduğunda çoğu şey güzel ama insan sıkılıyor lan. kalabalık ailelere özeniyorsun.

sıkı bağlar olan şekliyle devam ettirdiğinde ise karışılmaktan, rekabetten, az olanları paylaşmak zorunda kaldığından bunalıyorsun.

iki ucu çamurlu değnek yani.
Y.rak kurektır.
Aile üç kuruş parayla bakıyor diye O evdeki herkesi mali gibi görür,hayatını satın almış gibi.
Evde çocuk varsa cocuk secim yapmaz,yan koltuktaki kumanda için bile yan odadan çağırılır cunku cocugu olduğu için tutan ayaklarını kullanma gereği duymayacak kadar çok şey beklenir çocuklardan.
Erkekler kral kadınlar tutsak gibidir.
Anneler şiddet yada hakaret görse bile boşanamaz cunku gidecek yerleri yoktur.
Akraba lafı çok önemlidir. Hadi aileyi biraz anlarsın hiç olmazsa maddi bi yol ama üç kuruşunu yemedigin hatta belki sizin paranızı yiyen akrabalar bile hayatınıza karışıp yönlendirmeye çalışabilir
Büyük akrabalara sırf yaşları büyük diye saygı göstermeni,elini opup alnına koymanı beklerler sapık mıdır hırsız mi şerefsiz mi sorulmaz.
Şöyle bi bakınca ne boktan bi millet olduk diyorum. Sizce yaşanır mı bu ailede? Yaşıyoruz iste.
herkesin diğer aile bireyleriyle yüz göz, vıcık vıcık olduğu yapı. bir de övünülen bir şey nasıl oluyorsa. örf adetler falan çok tırt oğlum yaa, az geliştirin kendinizi.
Çok katıdır. Değişime falan uğramaz ya varlığına devam eder ya da komple yıkılır. Kuzen evliliklerinin normal(?) karşılanması, rolleri kesin çizgilerle belirlenmiş kadınlar, tuvalet ihtiyacını kendi gideremeyen yaşlı erkek bireyin hala sözlerine harfiyen uyulmaya devam edilmesi, aile içinde çocukların sürekli baba egemen şekilde büyümesi, otobüste bir kadının veya erkeğin yanındaki boş koltuğa oturamayacak kadar normlara sahip olmak vs.. uzar gider bu saçmalıklar.

Yeni nesille birlikte umuyorum komple değişecek bu yapı.
Geleneksel Türk aile yapısı: Anne-baba-çocuklar, ve bazı yaşayan ev büyüklerinden oluşmakta olup, babaerkil bir yapıya sahiptir.
Zorla ve küçük yaşta evlendirilmelerle ortaya çıkan standartlaşmış problemlere sahiptir. Bu standart problemler ahlak çöküşü demek tabi.
çok bozuk ve kalitesiz bir yapıdır. batının bokunu yesin, ahlaktan bahsedenler.
kuzeniyle evlenen, yengesine atlayan, kaynı kayan, otobüste öpüşenleri görünce ahlaksız diye böğüren acayip çarpık bir şey.
ne okuma saatine, ne aile sohbet saatine(karşılıklı sıkıntı ve dert paylaşım, gelir gider vesaire) sahiptir düzensiz kopuk menfaatlere dayalı.
Temellerinin yufkaya dayandığı aile yapısıdır.
Hayır bir şey değil üç gün sonra boşanma sebebi olarak falan mahkemeye de sunulabilir.

Ve edit: kocayı bulamadım ama ailemi kurtardım.
ıyhh nısıl mıtlıyım(!)
insanı Bayramdan bile soğutacak sapıklar varken Dikkatle korunması gereken değerimiz. Kimin eli kimin elinde ona bile bakmalı. zaman çok kötü...

(bkz: el öpmekten alınan müthiş haz)

(bkz: el öperken işaret parmağıyla bileğe temas etmek)