bugün

L'hospitali ögrendikten sonra limitin rasyonel sayılardan farkı yoktur. Yani en kolayı limittir.
Okul yıllarında beynime tecavüz eden üçlüdür.
liselilerin en zoru türev ya da limit dedikleri aslında kol gibi olanı integral olan çift katlı, üç katlısı ebesinin bilmem nesi olan konudur. limit ve türev bilmezsen integralden de bi sik yapamazsın.

edit: dersleri 3 er kez alıp geçtiğim için biliyorum.*
matematiğin üç baba konusu.

bana göre en zoru limittir.
en zevklisi türev.
en kolayı limit denmiş ama benim mantığını gram anlamadığım konudur limit. özellikle hikaye kısmı çok sıkıcıdır, insanın uykusunu getirir.

türev bu üçlü içinde en zevkli olandır. türevin grafikleri biraz zordur ama onun dışındakiler gayet basit ve zevklidir.

integral de bunların içinde en uzun ve zor olandır. türevin tersi denir ama kazın ayağı hiç de öyle değildir. şahsen ben değişken değişirmeden sonrasını anlamamıştım.

gerçi mühendis falan olmayacaksanız mantığını boşverin. belirli soru kalıplarını ezberleyin yetecektir. hem mat2 sınavında türev-integral sorularını göremeyeceksiniz. görseniz de ösym oradan eleme yapacağı için sorular kazık olacaktır.
limit türev integral sırasıyla işlenir , kademeli semsiye hissiyatında girerler.
Hepsinin canı cehenneme, bize bir şey olmasın.
Limit bilmeden türev türev bilmeden integral yapamazsınız.Üçü birbiriyle bağlantılıdır.Kesinlikle limit türev integral sırasıyla çalışın.Eğer trigonometri ve logaritma bilmiyorsanız bunların hiçbirini yapamazsınız.Anlamıyorum felan diyorsanız trigonometri ile logaritmaya 0 dan çalışın.
En kolayı limittir.
eski bir matematiksever olarak limit-süreklilik konusunu iyi kavrarsanız gerisi çorap söküğü gibi gelir dediğim versus.
Şaka mısınız len mk.
görsel
(bkz: twitter vs instagram vs linkedin)

(bkz: serbest çağrışım)
Zorluk bakımından integral alır.
Üçünün de canı cehennemedir.
Al birini, vur ötekinedir.
Canım lise hayatımı, burnumdan getiren, matematik, geometri derslerine!
icad edene!
Yedi ceddine!
Ameleliktir,bir ton işlem döşe tek işaretle yanlış sonuç.
fazla ön yargı ile yaklaşılan fakat belli kalıpları ezberledikten sonra o kadar da zor olmayan konulardır. aralarında en zorlayıcı olan integraldir .
Hepsi limitten türemiştir.
Alan hacim hesaplamalarıyla integralin alacağı karşılaştırmadır.
bulanın allah bin bir türlü belasını versin. (konuları bilmiyorum ama matematikse versin.)
ilk gördüğün zaman zor gelebilir fakat mühendisliği kazanmak ve kazandıktan sonra okumak istiyorsan bunlar senin için çok kolay konular oluyor.
Limit çok kolaydır logaritma gibi.
Rasyonel sayılar alır.
integral, instagram gibi bi şey sanırım.
5 sene önce üniversite sınavına girerken son 2 gafta çalışıp fulledigim konulardir efenim . Fen lisesi çıkışlı olmamin bir etkisi olsada son iki haftaya kadar bu konular hakkindar tek bir test bile çözmemiştim.
garip bir vs açıkcası. bunları ne açıdan karşılaştırıyoruz? karmaşıklık desen hepsi derya deniz, zorluk desen yine olmaz. sevmediğim bir versustur.

ama yine de zorluk açısından birşeyler söylemek gerekirse bunları farklı uzaylara taşıdığınız zaman limit kavramının göreceli olarak daha uysal olduğunu görürsünüz. mesela türevi tanımlamak veya integrali tanımlamak, limit kavramına göre daha güçtür. hatta öyle ki bazı uzaylarda türev tanımı yapmak -integral tanımı olmasına rağmen- newtondan yüzyıllar sonra gerçekleşir. bu versusta bulunmayan süreklilik var bi de. o nispeten bunlara göre biraz daha kolay bence nitekim limit kavramı olmadan topolojik uzaylarda tanımlanabiliyor. aynı yolu izlerek birçok uzayda benzer şekilde tanımlanır.