bugün

kendi günlük hayatlarında kuran'ın amir hükümlerini görmezden gelen, inandıklarını söyledikleri dinin peygamberinin sünnetlerine riayet etmeyen; ama türban gibi daha çok kadınları ilgilendiren bir konuda, sonuçları itibarıyla kadınlara büyük zarar verecek, türk kadınının tüm kazanımlarını yok edecek olası uygulamalara destek veren erkeklerdir.

--spoiler--
Mü'min erkeklere söyle gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını muhafaza etsinler.
--spoiler--

yukarıdaki ayet Nûr suresinin 30 uncu ayeti. erkeklerin gözlerini namahrem kadınlardan sakınmaları gereğini ortaya koyuyor bu ayet. peki, türban savunucusu erkeklerin ne kadarı kuran'ın bu hükmüne göre hareket ediyor? size soruyorum lan, türbancılar: gözlerinizi sakınıp ırzınızı muhafaza edebiliyor musunuz? peki ya erkekler için bildirilen tesettüre uyuyor musunuz? diz kapaklarınızdan göbeğinize kadar olan bölümü, yani kendi ziynetinizi yeterince koruyor musunuz?

bu sorulara hayır yanıtı verdiniz değil mi? lan o halde sizin neyinize kadının türbanını savunmak? siz önce bi aynaya baksanıza ona buna talkın vermek, destek vermek yerine.

ama ben sizin gizli emelinizi biliyorum: şeriat gelsin, dört karı alalım, tepe tepe kullanalım diyorsunuz değil mi? rejimin adının ne olduğu önemli değil sizin için nasılsa; her şartta egemensiniz, kimse sizin giyim kuşamınızı, yediğiniz herzeleri tartışmıyor. siz de haklısınız lan kendi küçük dünyalarınızda.

inancı gereği(!) her yerde türban takması istenen güzel kardeşlerim! bir erkek olarak size erkekçe bir uyarı yapıyorum şimdi, dikkate alıp almamak sizin bileceğiniz iş. gittiğiniz yol yol değil. bir an evvel oturup güzelce bir düşünün. iran'da, suudi arabistan'da, afganistan'da, malezya'da yaşayan, ya da yaşamaya çalışan kadınları düşünün. onlar da sizin gibi kadınlar. ve bir de kendinizi düşünün, sahip olduğunuz şeyleri...

o demokrat geçinen, sizi pis bir oyunun figüranı haline getiren, sözüm ona sizi destekleyen erkeklere bakmayın siz; onlar için sizin geleceğinizin zerre kadar önemi yoktur. sırtınızdan sopayı, karnınızdan sıpayı eksik etmeyenlerdir onlar. sizinle yetinmek istemeyen, üç tane daha olsa göz mü çıkarır diyenlerdir. yürüdüğünüz/yürütüldüğünüz yolda menzile ulaşmanız durumunda, olsa olsa zaten pek takmaktan hazzetmedikleri kravatlarını çıkarırlar onlar. bir de içkiyi aleni değil de gizlice içerler. kaybedecekleri pek fazla şey yoktur.

peki ya siz? bir kuru inat uğruna neler kaybedeceksiniz bir düşünün bakalım. araba kullanamayacaksınız örneğin. yanınızda ailenizden bir erkek olmadan dışarı çıkamayacaksınız. ve daha pek çok şeyi yapamayacaksınız; iranlı kadının yapamadığı, suudi kadınının yapamadığı...

buram buram feminizm kokan bir yazı olmuş değil mi? hayır hayır! feminist falan değilim, insanım sadece. ve insanlarla bir arada yaşamak istiyorum; bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine. saçınızın rengi falan da umurumda değil. pek çok kadının saçını görmeme rağmen ırzımı da korudum şükürler olsun.

bu yazıyı da öncelikle size yazdım. okuyun, ibret alın diye. aklınızı başınıza devşirin diye.

evet evet, ben bu yazıyı sana yazdım inancı gereği türban takan kardeşim...
demokratlık buysa bırakın kadınlar savunsun kavgalarını...
bırakın onlar arasın haklarını... zorla kapattırdığınız salak kadınlarınız... dedirten erkeklerdir..

nefislerini tatmin etmek için birden fazla kadınla beraber olmak ister fakat bu demokrasiye aykırı olduğu için adım adım şeriatyolunu seçmişlerdir...
aslında kısaca türbanı savunan erkeklerdir. Niyetleri apaçık ortadadır. Birkaç embesil dışında türban isterük diye höyküren kadınlara rastlamadım şimdiye kadar. Tartışmanın en ateşli merkezinde hep bu erkekler var. Eğer kadın gerçekten hiçbir baskı altında olmadan kendi hür iradesi ile "türban takıcam ulan sanane" diyorsa, o zaman bırakınız, karışmayınız. Ama bunu bir erkek söylüyorsa, işte burada bir bit yeniği aramak farzdır. Hele hele çenealtı formülü gibi bir şaklabanlık adı altında buna çareler aranıyorsa, düpedüz art niyettir, bilesiniz, benden söylemesi.
(bkz: çenealtı formülü)
"türbanı savunan sözde demokrat erkek" yaftası yerine, "türbanı seçip onu takmak isteyenin bu hakkını savunan özde demokrat erkek" yaftasının daha iyi yakıştığını düşündüğüm erkek cinsi. ha ben kendime bunu yakıştırıyorum diğerlerini bilmem. ben salt olarak türbanın kendisini değil, onu yaşam biçimi olarak seçebilme ve onunla eğitimini devam ettirebilme özgürlüğünü savunuyorum.

bir de burada "sen daha dinine riayet etmiyosun niye savunuyorsun lan?" şekline söylemlere de bir tarafımla güldüğümü belirtmek isterim. riayet etmiyorum dinime arkadaşım sana ne? allah indinde günahkarsam ben günahkarım. bu benim seçimim. sen beni yargılayamazsın. başkasının seçimi de başını örtmek olabilir. kimse kendi seçimnin diğerinden üstün göremez ve aşağılayamaz.

bugün başörtüsünün yasak olmaması gerektiğini, liberal çevrelerde savunuyor. onlarada diyelim mi ki, siz önce gidin dini yükümlüklerinizi yerine getirin. ben komünizmi savunmuyor olabilirim hatta hatta tam tersi bir düşünceye sahip olabilirim fakat onun yasaklanmasına da karşıyım. bu her türlü insan hakkı için geçerlidir.

bugün söylemediği sözden dolayı 15 ay hapis cezası almış bir attilla yayla olayı dururken hala nelerle uğraşıyoruz allah aşkına.
genelde allah indinde günahkarsam ben günahkarım. bu benim seçimim. sen beni yargılayamazsın diyerek açıkça herkesin seçimi kendisini bağlar üzerine vazife olmayan işe karışma diyen ama kendisi nedense üzerine vazife olmayan işlere karışan erkeklerdir.

kadın kendi isteğiyle türban takar ya da takmaz sana ne?
kadın türban takma isteğini kendi savunur sana ne?
sen neden onun yerine savunuyorsun? sana ne?
denilesi erkeklerdir bir bakıma. hatta her bakıma.

göremezler bir türlü türbana karşı gibi duran insanların aslında turbana değil, kadının geriletilmesine karşı olduklarını. öyle erkeklerdir böyle erkeklerdir.
(bkz: bana dokunmayan yılan bin yaşasın)

"Naziler önce komünistleri topladılar. Ben komünist değildim, ses çıkarmadım. Sonra sendikacıları götürdüler. Ben sendikacı da değildim, sesimi çıkarmadım. Daha sonra Yahudilere sıra geldi. Ben Yahudi de değildim, sustum. Bir gün beni almaya geldiklerinde, artık sesini çıkaracak kimse kalmamıştı..."

ben ne saçmalıyorum ya hu!

(bkz: edep ya hu)
modern dünyada bir insan hakkını herkesin savunması gerektiğini görmeyen biraz saftirik arkadaşların ayar denemelerine maruz kalan kişi, kişilik. ne demektir bize ne? bu neye benziyor biliyor musun? bak şuna;

- cevdet abi dünyada küresel ısınma varmış dikkat edelim biraz.
+biz ne be olm!

bugün bir özgürlüğü savunmazsan yarın sıra sana gelir. ha ben çok mu meraklıyım bunu savunmaya? hayır. fakat hergün okula girerken saçlarını açan o insanların gözlerindeki hislere tanık oluyorum. insani bir duygu lan bu. anlayabiliyor musun? evet dindar bir insanda değilim ama savunuyorum. fakat yarın öbürgün de benim küpe takma özgürlüğüme laf edilse aynı tepkiyi başörtülü arkadaşlarımın vereceğini de biliyorum. ben bugün onları savunmazsam yarın bana yapılan bir haksızlıkta bana arka çıkın diyebilir miyim? nasıl yüzüm olur?

ha, madem bize ne, o zaman size de ne arkadaşım? hatta baykal'a ne? tayyip'e ne? bırakın kızlar aralarında halletsin değil mi? siz neden bu kadar tepkilisiniz? sizde açıklığı mı savunmuş oluyorsunuz o zaman? başlığı açan arkadaş bu zihniyetteki insanlara giydirmiş. o neyi savunuyor düşündün mü? sözde, inancı gereği türban takan arkadaşına işittiriyor, diyor ki türbanını aç, bu senin için en hayırlısı.

bırakın bu işleri arkadaşım. madem bizim üstümüze vazife değil, sizin üstünüze vazife miydi ki bu başlığı açtınız ve altına entryler giriyorsunuz? bu başlık altında kız arkadaşlarım tartışıp bir çözüm bulsun o zaman.

yoruldum.

edit: bundan sonra töre cinayetlerini kınamayacağım. zira bu kadınların sorunudur. süpermiş.
kadın milletvekili sayısı neden az diye soran kişiye * bak şu ülkeye git orada fazla diyen erkeklerdir. *
türbanı, özgürlük kisvesi altında kendi çıkarları için -kıskançlık, evin reisi, son sözü söyleyen, namusuma zeval gelmesin- savunan erkeklerdir. onlar ki bir türlü anlamazlar meselenin özünü zira işlerine gelmez.

daha anlaşılır olabilmesi adına söylenebilir ki asıl sorun, yani türbana karşı gibi duran insanların asıl sorunu -en azından benim sorunum-; inanç kişiye özeldir. camiilerde, kiliselerde ibadetler yapılabilir toplu olarak ancak sonuç olarak inanç sadece kişinin içindedir. dolayısıyla inancı ile ilgili sınırlama ya da özgürlüklere katılıp katılmamak salt kişinin kendisini ilgilendirir. memleketteki inanç olayı ise tamamen siyasi boyutta olduğu için** benim ya da benim gibi düşünenlerin olayı da bu noktadan itibaren müdahaleye/karşı çıkmaya dönüşür, dönüşmüştür.

laikler inançsızdır/değildir, inançsızlar inananlara saygı duyarlar/duymazlar,,, her neyse ne artık. ama sorun bu değil. sorun şu ki türbana karşı olarak tanımlanan insanların asıl karşı olduğu şey ülkenin içinde bulunduğu -ekonomik, siyasi- kötü durumdur. işsizlik almış başını gitmiş, hayat pahalılığı* ayrı bir mesele, mevcut iktidarın izlediği iç ve dış politikalar gün geçtikçe memleketi daha zor durumda bırakmakta, borçlar sınırı geçmiş, yabancılara satılan toprakların vergisi bile vatandaştan alınmakta, eğitimsiz-okumayan toplum, okumadığı için sormayı-sorgulamayı bilmeyen insanlar, adaletsizlik, insanların gözünün içine bakıla bakıla yapılan yolsuzluklar-usulsüz anlaşmalar, meclisi rant kapısı olarak gören vekiller, kirli akraba ilişkileri, yüksek mevkiilerdekilerin statülerini kullanarak yakınlarına sağladığı haksız imkanlar, seviyesizlik, say say bitmez - uzar gider. ve işte son olarak türbanın, dinin, inancın, islamın, tüm bu kirli işlere alet edilmesi*... sorun bu arkadaşım. din toplumların afyonu* mudur değil midir tartışmasına girmeye gerek yok ancak şu da bir gerçek ki din eğitimsiz toplumların afyonudur. en zayıf noktandan vuruyorlar seni ve sen olan biteni göremiyorsun bu yüzden. tüm bunlar yetmezmiş gibi insan olan, insan evladı olan, her insan gibi vatandaşlık hakları bulunan, her insan gibi söz söyleme hakkı bulunan, her insan gibi belirli talepleri olan/olması gereken kadınlar pasifize edilmeye çalışılıyor. hakları elinden alınmaya çalışılıyor. ha tabii bu senin işine geliyor o ayrı...

söyle bana ey insanevladı; akşamları yemeğinin ayağına gelmesi değil midir hoşuna giden? ev içerisinde herhangi bir karar alınacağı zaman tek ve yetkili kişi olmak değil midir egonu tatmin eden? eşinin, çocuğunun senden izin almadan iki adım öteye gidemeyeceği değil midir ruhsal masturbasyonunun nedeni? sana bağı bulunan kadının senin eline bakmasından değil midir kendini adam yerine koyman? kadının gördüğü, bildiği tek erkek olman değil midir kıskançlığını bastırıp kendini fasulye gibi nimetten sayman? hadi sıkıyorsa, madem ki özgürlükçüsün de, eşinin çalışmasına izin versene, kız çocuğunu sonuna kadar okutsana, onu okuması için yaşadığın ilin dışına farklı yerlere de göndersene? madem düşkünsün yanındaki ya da yakınındaki kadınların özgürlüğüne, sosyal haklarını da savunsana? yapamıyorsun değil mi? yapazmazsın tabi a uyanık. çünkü derdin o kadının özgürlüğü değil, köleliği! o yüzden gelip burada masal anlatma bize. kandırmaya çalışma çarpık düşüncelerinle bizleri. sen kandırsan kandırsan kendini kandırırsın. ha bir de kendine köle ettiğin kadınını(?)

(bkz: cevab veremedi)

diğer taraftan ve alternatif olarak; madem tek derdin inandığın kitabın sana emrettiklerini yapmak, inancın gereği yaşamaksa; erkek olarak yapman gerekenleri yapsana sen de? ne bileyim sakalını uzat, cübbeni giy, sarığını koy başına, pantolonunun üstünden çükün belli olmasın diye dizine kadar uzunca bir şeyler giy? olmaz değil mi?

yemeyin lan bizi.

turbanı savunan sözde demokrat erkeklerdir ki;

doğuda askerler şehit düşer*, msn iletilerinize yazarsınız hrant öldü* ermeni oldunuz da asker öldü türk oldunuz mu* diye ama size türban sözü veren ve askerlik yan gelip yatma yeri değil diyen adamın oğlu* çürük(?) raporu alıp askere gitmediği zaman gıkınız çıkmaz. türklük konusundaki, askerlik konusundaki, şehitler konusundaki ikiyüzlülüğünüz çıkar ortaya.

yok şunun oğlu işsiz, yok bu yakınım işsiz, yok üniversite bitirdim iş bulamıyorum diye ağlarsınız da, size camii sözü veren adamın oğlu şaibeli bir ihale öncesi 7.5 milyon dolarlık gemiyi 2.5 milyon dolara "gemicik" şeklinde alıp* ticarete atılır da ses etmezsiniz.

ar dersiniz, namus dersiniz, turban diye yırtınırsınız, dürüstlükten doğruluktan dem vurursunuz da, sizi önce fakirleştirip sonra da altın dağıtanlara, kömür dağıtanlara memleketin kaderini belirleyecek oylarınızı satarsınız.

sokakta biri size yan baksa kavga edersiniz de, oy verdiğiniz adam* sizin gibi sıradan vatandaş olan birine ananı da al git dediği vakit alkışlarsınız...

işte tüm bunlardır türbanı savunan sözde demokrat erkeklerin tanımı. ha sen bu tanıma uymuyorsan bu başlık altında ne işin var? sen sözde değil özde savunansan neden burada da bir şeyleri savunma gereği duyuyorsun. başlık açık ve net "sözde" diyor. tamam sen özde savunansındır muhakkak(?) da, yok mudur yani türbanı sözde savunan erkek? neden üstüne alındın ki? yarası olan gocunur derler bildin mi?!

not: küresel ısınma, töre cinayeti, toplumu ilgilendiren herhangi bir sorun ve vesaire gibi olabildiğince somut olayları, olabildiğince soyut ve göreceli olan din konusuyla ilişkilendirmek, ve bunları özgürlük savunuculuğu ile bağdaştırarak örneklemek, ancak ve ancak kişinin üniversite zamanlarında oturduğu sıraları boşa işgal ettiğinin işareti olur gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var?

not2: ben de gördüydüm üniversite yıllarımda okula girmeden önce başını açan hatun kişileri ama onların gözünde his, mis, neym yoktu. çünkü o zamanlar böyle bir tartışma yoktu. herkes kurallara uyardı. kurallar insanlar içindir lan bildin mi?

not3: vatandan önce din diyenler, bilmelidirler ki vatanları olmazsa dinlerini özgürce yaşayamazlar. bugün din konusunda "özgürlük adına" sırtınızı sıvazlayıp farklı uygulamalarıyla ülkeyi batağa/kaosa sürükleyen bazı ülkeler, bu topraklar bölündükten sonra yıkarlar o yaptıkları camileri mescidleri haberiniz ola.
kendilerine giren çıkan olmayan erkeklerdir.
anlamayanlara, belki de kasıtlı olarak anlayıp da anlamamış numarasına yatanlara şunu seksen defa demek gerekir: türbana siyasi simge diyenlerin*, * derdi kadınların başını açması böylece onları izleyip mastürbasyon yapmak değildir. bunu kıt kafanıza sokun. türbanın siyasi simge olduğunu söyleyenlerin, bu yolda dilindeki tüy bitene kadar konuşanların, türbanın riyakâr devlet şahısları tarafından, tarzanlar tarafından ampül malzemesi, hilal malzemesi olarak kullanılmasına karşı çıkanların, kadınların saçını görmek ve bundan zevk almak amacında olduğunu söylemek arsızlıktır. oha ulan.

insanlar genelde etrafındakileri kendileri gibi bilirler. bizi zevk düşkünü olarak görenler yani başlıkta lafı geçen sözde demokratlar acaba kendileri zevk düşkünü de bizi de kendileri gibi mi sanıyorlar?
canlı ve ya cansız olması farketmeksizin gördüğü tüm objelerden dolayı aklına bir "şey" gelebilen bir canlı türüdür.dertleri çoğu kişinin sandığından farklıdır yani.

örneğin,bir insanın aklına saç gördüğü zaman boya,tarak,renk gelebilirken;bu canlı türü saç gördüğünde yine aklına bir "şey" gelir.

zannımca,özellikle pazar,supermarket(manav reyonu olanında) gibi kalabalık alış-veriş mekanlarında bu gibi canlı türlerine karşı bireysel önlem almak zaruridir.özellikle,bir sebze-meyve tezgahının önünde durup sepet doldururken bireyin önü-arkasını kollamasında büyük fayda vardır.zira meyve-sebze tezgahında kabak,karpuz,şeftali gibi objelerin olduğu ve tezgahın önünde durup sepet dolduranların arasında bu canlı türünden birisinin de bulunduğu düşünülürse,sözkonusu canlı türünün yukarıda değindiğimiz aklına bir "şey" gelebilme ihtimalinin yüksekliği de hesaba katıldığında tehlikenin ne derece vahim olduğu daha net bir biçimde anlaşılabilir.

acınası bir canlı türü olup,diğer insanlar için,türünü tüketmesini beklemekten ya da tükettirmekten başka yapılabilecek bir şey yoktur.

edit:türbanına savunanın demokratı,antidemokrati olmaz ki zaten,bundan dolayıdır ki hakikaten sözde demokrattır bunnar.

(bkz: anaaa karpuz)
tırnak içinde tek bir entryde tüm yasağa karşı olanları "kadının eline bakması hoşuna gidiyor di mi? seni gidi seni...kızını da okutmuyorsundur sen şimdi. hadi sıkıyosa okut lan? hı?" diye genelleyen insanların varlığını deşifre etmiş başlık. bunun tam tersi erkekler bu yasağın kalkmasını savunamazmış gibi. ama örnek istiyorsan veririz gülüm "atilla yayla, baskın oran, ufuk uras, vs vs...". hadi sen beni tek entryden tanıdın- helal olsun valla- bu saydıklarımı tüm kamuoyu tanıyor. bunlara da aynı bokun lacivarti mi diyeceksin?

bir entryden karakter tahlilide ancak böyle yapılabilir. madem böyle bir yeteniğin var buralarda harcanıyorsun vallaha.

of off... nelerle uğraşıyoruz.

edit: vay be, tek entryden karakter tahlili yapan bayağı insan varmış. ben boşuna demiyorum. yazık oluyor size burada. harcanıyorsunuz.
okuduğunu anlayamayan erkeklerdir bunlar aynı zamanda.

gerici, yobaz, eğitimsiz, okuduğunu anlayamayan guruhun içindeki; kadının, erkeğinin(?) eline bakmasından hoşlanan, kadınının(?), kendisinin her daim arkasında olmasından hoşlanan erkeklerdir. bunları açıkça dillendiremediği için de özgürlük kisvesi altında turban mücadelesi verirler. papucumun özgürlükçüleridir sadece o ayrı...

bu erkeklerdir ki; okudukları satırlar dolusu yazının bir kısmını alıp diledikleri gibi yorumlarlar. sanki boran, uuras, rte kişisine oy vermiş "sözde" demokratlarmış gibi onları örneklerler. bir nevi koyduklarını sandıkları postalarına ek olarak tuttururlar bu örnekleri. halbuse zaten konuya muhatap olmuş erkeklerin tanımlandırılmaya çalışıldığı başlık açık ve net bir şekilde, "sözde demokrat" şeklinde bahseder bu demokrat erkeklerden.

kadının kendi rızasıyla, sadece inancı gereği olduğu düşüncesiyle takmayı istediği türbana kimse ses çıkarmaz. ve hatta savunur da. lakin bu türban, siyasi simge olarak kullanılmaya başlandığı vakit demokrat kişi karşı durur bu işe. ister ki kurallara uyulsun. çünkü demokrattır. çünkü bilir ve ister ki müslümana turban özgürlüğü getirilecekse diğerine de hangi inanca mensupsa ve o inancı gereği kullanması gereken herhangi bir nesne, obje varsa buna da müsaade edilsin. demokrattır ki dileyen dilediği gibi giyinsin ister. biri inancı uğruna kapanırken, diğeri de dilediği gibi ister açık ister kapalı giyinsin ve buna müsaade edilsin ister. bi taraflarından kıyafette genel ahlak kuralları uydurmaz, uydurulmasına da karşı çıkar.

işte tüm bunları anlamayan, kadını pasifize etmeye çalışan ve bunu da özgürlük kisvesi altında yapan erkeklerdir turbanı savunan sözde demokrat erkekler.

(bkz: ben sana gülüm demem gülün ömrü az olur)
(bkz: darıldın mı cicim bana hiç bakmıyorsun bu yana)?
üzerlerine vazife olmayan işlere karışan sözde demokrat erkeklerdir. türbanı takacak olan kadınlarsa erkeklere söz söylemek düşmez. sonuçta herkesin taktığı * kendine, zaten olaylar karıştı bunların yüzünden çok lazımdı sanki yeni icraatları kabul ettirmek.
insan olan her şahsın özgürlük hakkıdır. sonuna kadar bahsedebilir.
(bkz: o insan)
önce tanımı yazalımda entry boşa gitmesin. Özgürlüğe o kadar düşkündürler ki özgürlükten yararlanacak olanlardan daha fazla ses çıkaran insanlardır.

Abimde bu grubun içindedir. Şu türban sonrada şeriat serbest olsunda 4 tane karı alayım demeye başlamıştır son zamanlarda. 4 karı alacakmış.Ama hepsi türbanı savunanlardan olacakmış. Sonra her gün dövecekmiş bunları. başka türlü hırsını alamazmış kendileri. Öyle buyuruyolar..
kadının kendi rızası ile, inancı gereği taktığı başörtüsüne kimsenin karışmasını istemediği için destekliyordur belki kimbilir. fakat hangi noktada bu başörtüsü bir "siyasi simge" olacak onu anlayamıyordur belki. olur ya algıda seçicilik olgusu bu kişinin beyninde algıda sıçıcılık olarak tezahür etmiştir. en doğru fikrin kendisinin olduğunu düşünmüyordur bazıları gibi. fakat kim getirecek bu normları onun peşindedir. gerçektende anlayamamıştır, bu konuyu çözememiştir belki. kapıya kimi koyalım ki "sen siyasi simge olarak takıyorsun, sen takmıyorsun aferim geç" desin. vallahi bana deseler ben yapamazdım. niyet okumacılığı hiç sevmem. ama çenealtı gibi salakça bir şekilciliğe takılmış bünyeler varsa o zaman anneannelerimizin örttüğü "geleneksel" başörtüsü ile üniversitelerine girmeye çalışsınlar. bakalım girebiliyorlar mı?

hayır efendim giremiyorlar.

edit: seni mi kırıcam güzelim. tamam giriyorlar. oldu mu? haha.

edit2: türbanı sözde savunan demokrat erkek olmamak bu başlığa yazmamayı gerektirmez bunu bir bilelim. siz de kendinizi bu tanımlandırmaya uydurmuyorsunuz fakat bu başlık altına yazı yazıyorsunuz. benim esas sorunum türban takan insanların hepsinin işte bu erkekler tarafından örtüldüğü kanısı ile, tüm başını örten insanların ezik, birey olamamış, kendini gerçekleştirememiş sıfatları ile birlikte anılmasıdır. açıklığı savunan sözde demokrat erkek diye başlık açsam ne alaka kardeşim mukabilinden bir iki laf edersiniz herhalde bu başlık altında. ha açıklığı savunan sözde demokrat erkek var mıdır? vardır. fakat sen öyle değilsen neden buraya yazıyorsun gibi saçma birşey de olamaz. siz bu erkekleri böyle tanımlarsınız ben ise farklı şekilde tanımlarım. zira tanımların ve bilgilerin doğru olmasıda gerekmez. bu başlık altından "türbanı savunursan sözde demokrat oluyorsun" mukabilinden bilinçaltı göndermelerine karşı olduğum için yazıyorum. insanları tektipleştirme, genelleştirmeye karşı olduğum için yazıyorum. ve bu da hakkım sanırım. komünist olmadığın için komünizmin tanımını yapamazsın demek gibi birşey bu.

ileride türbanı savunan özde demokrat erkek diye bir başlık açıp orayada tam tersi şeyleri yazmak ümidiyle.
turbani savunan sozde demokrat erkekler yazısını yazandan daha demokrat olan erkekler..
efenim tiplerini tarif edelim ama böyleleri müzelik olabilir sadece. alıcaksın o iki tüyünü yolucak tavuk gibi damdazlak koyuzaksın camın önüne ki görenler sadece görüntüsüne aldansın. yani demesin ki bu bir erkek yani aslında tavuk. *
türbanın aslında islam cumhuriyetine, atatürk'ün engelleyerek cumhuriyeti yaşatabildiği ülkeye döndürme çabası gibi bir anlamı olduğunu göremeyen veyahut aslında hepsinin ne anlama geldiğini bilerek, sırf konum, para için atatürk'ü ve ülkesini kişisel çıkar için hiçe sayan insandır,zira demokrat böyle olunmaz.
muhtemelen ya da büyük ihtimalle veyahutta kesinlikle! türbanlı bir eşi olduğu veya ailesinde türbanlı biri olduğu için savunan erkektir çünkü bu tip erkeklerin kendi zekaları başkalarının elindedir.kukla misali oynatılır.zaten akp denen ampul takımının nasıl %47 aldığını düşünüyorsunuz ki? bu tip insanlar sayesinde tabi ki.birkaç ampul yardakçısı ve onunda altında bulunan kuklaları.
türban karşıtlığı yaparak "ama ben de çok özgürlükçüyüm be, oehhh" deme yüzsüzlüğünde bulunan tatlı su demokratlarından daha demokrat olduğuna kefil olduğum erkektir...
hakikaten turban umrunda olmayan erkektir. hatta turbani hic takmamistir bile. hatta turbanli bir kizla beraber olmak bile istemezler.* belki hic namaz kilmamistir, oruc tutmamistir. hatta gayri-muslimdir. ama demokrasi ne bilir, insan haklarini ne bilir, farkli fikirlere saygi ne bilir. boyle bir erkektir. bu erkek icin turban takma serbestiyeti de , gstring serbestiyetide birdir. ikisininde yilmaz savunucusudur. zira ne kicindaki don ne basindaki ortudur, aslolan insan haklari ve demokrasidir.