bugün

nedense tüm inançsızların kültürlü ve zeki olması durumu...**
(bkz: murphy yasaları)
(bkz: tüm agnostiklerin zeki olması)
körü körüne inanıp, etrafta mal mal dolaşcaklarına, biraz araştırıp, işi kurcalayıp, iş mantıksız gelince de inanmayı tercih etmemeleriyle alakalıdır. Aslında mantıklı olan budur. PEk zeki olmasına da gerek yoktur insanın; lakin bağnaz insanlara çok zekiymiş gibi gelirler, herkesin yapması gereken bu şeyi yaptıkları için. Halubuki normal zekalı her insanın tembel olmaması şartıyla yapabileceği bir şeydir bu, ya da yapması gereken... araştırmak yani.
(bkz: fazla okumanın zararları)
(bkz: az biraz zekası olanların ateist olmaması)
yanlış bir önerme. ateistlerin hepsinin zeki olduğu, ya da dine inananların "aptal" olduklarını iddia edenler, gene ateistlerdir. bu iddiaya bu şekilde inanıp da onu gerçeklik kabul etmekse, objektiflikten uzaklaşmak, ve obtejtiflikten uzaklaştığını da farketmemek demektir ki, bu, kesinlikle "zekice" bir tümevarım değil, tam tersine aptalca bir tümevarımdır. bu da bu tümevarımı gerçeklik kabul edenlerin aptal oldukları anlamına gelir.
zeka insanı kibre götürür,
kibir insanı şirke düşürür.
aptal olanların da, o izlenimi yaratmak amacıyla ateistim demesine yol açar. ayrımı zordur.
bir bakımı doğru önermedir. ama zeki olmak için illa ateist olmaya gerek yoktur.
(bkz: zeki ama çalışmıyor)
(bkz: Yalan)
ateistler ya çok zekidirler ya da çok aptal.
(bkz: genelleme her yerde)
genellikle bilim-ilim, matematik, biyoloji, fizik, felsefe ve sanatla uğraşan-zeki insanların dinleri reddetmeleri.

http://tr.wikipedia.org/w...inen_ki%C5%9Filer_listesi
insanı "ulan ben ateist miyim şimdi yoksa gerizekalı mıyım?" diye ikileme düşürür.
(bkz: bsg allah aşkına)
saçma yöntemdir. bir inançla zeka tespit edilemez.
yahudi (bkz: einstein).

yoğun istek üzerine gelen edit: einstein yahudi değilmiş.
Zeki insan aydınlanır, aydın insan materyalistleşir,
Dolayısıyla evet.
Kimse Albert Einstein'in uydurma sözlerini paylaşmasın artık, ortaya çıkan mektubunu gördük,
kaldı ki, Stephen Hawking de aynı IQ derecesine sahip, ve tartışmasız ateist yani.
einsten'ın da tanrıya inanmadığını göz önüne alabiliriz.
zeka için sorgulama gerekiyorsa, sorgulama da var olana tutunmak yerine bilinmezliğe gitme özgürlüğü gerektiriyorsa ateizmi düşünebilen insanlar zekidir diyebiliriz belki ama kendini bir klasmana sokmayacak kadar zeki değillerdir.
ben kimseye tanrıya neden inanmıyorsun diye sormam, inanmıyorsa da eleştirmem ancak neden ateistler ya da öyle görünmeye çalışan sürekli bi üstünlük arama çabası içinde?

ayrıyeten diyelimki ateistler daha zeki, ee sonuç?
zeki oldukları doğru olabilitesi yüksektir fakat akılları yok denecek kadar azdır.

islam akıllı yetişkinlere hitap eder. zeki fakat akılsız olmanın anlamı yoktur.
ataist insan herşeyi (hatta hiçbir şeyi diyelim) allah dan beklemediğinden hayatta kolay pes etmeyen dolayısı ile kadere de inanmayacağından başına gelen sorunların kaynağının geçmişte bir yerde hata yapmış olasılığına bağlayan bu yüzden boyun bükmeyen yılmayan sorunu kabullenmek yerine üzerine giden inançsız kişi olmasının da etkisi ile dikkate alınabilecek teori.*
su götürmez bir gerçek.
yanlış önermedir. inananlar fazla boş olduğu için, biraz okuyup araştıran ateistler, onların yanında zeki görünür.
bu önerme üzerine sırf zeki görünmek için ergenlerin kendilerini ateist ilan etme durumu olasıdır
(bkz: ateistim oğlum ben)