bugün

Kokusuz,suda eriyen,yiyecekleri korumada ve tatlandırmada kullanılan billursu madde.
Bir asitteki hidrojenin yerini bir bazın almasıyla oluşan birleşim,sodyum klorür(NaCl).
*NaCl olarak simgelesen bildigimiz tuz..
ruhu olan için
(bkz: tuz ruhu)
iyotlu ve iyotsuz olarak iki anakatagoriye ayrılır. iyotlu tuzlar insan için pek faydalı olduğu gibi sürekli iyotlu tuz yiyen birinin iyotsuz tuz yerse zarar görebileceği söylenmektedir.
tansiyon, körlük ve selülit için birebirdir.
sümükLü böcekLerin üstüne döküLdüğü zaman hayvanLarı büzüştüren ve sonunda onLarı öLdüren madde.. işkence yapıLırken de kuLLanıLır..
yaraya basılmamasında fayda olan madde.
sol frame e oldukça hakim kelime.
kelebekleri çeken bir madde.
vücudun su tutmasına neden olan şey. cıvık bir vücut için ideal.
havadaki nemi emen, higroskopik madde.
(bkz: tuz gölü).
genel kanının aksine, tek delikli şeylere konulması gerekir. 3 delikliye biber konulur.
(bkz: laf olsun entryleri)
balık, et gibi besinlerin kokmaması için kullanılır.

yani; balık kokarsa tuzlanır. peki tuz kokarsa?
Eksi yüklü asit ile artı yüklü bazın tepkimeye girerek nötr olarak oluşturdugu madde.
yediğimiz yiyeceklerin içinde doğal olarak bulunduğu için direkt olarak tüketilmesinde hiçbir fayda olmayan, hatta zararı olan 3 beyazdan biri. diğer arkadaşları için;

(bkz: un)
(bkz: şeker)
eskiden avrupalıların bilmediği madde. efendim duyduğum rivayet şudur ki; bir hint prensesi avrupaya gelin olarak gitmiş ve çeyizindede bir miktar tuz varmış. bu sayede tuzu görmüşler ve tanımış avrupalılar.
Meşhur bir tuz hikayesi bilinir ama ben yine de yazayım.

Padişahın üç kızı vardır. Kızlarının kendisine olan sevgisini ölçmek için sorunca:
-bal,
-şeker,
-tuz cevaplarını alır.
Tuz cevabına bozulan padişah, küçük kızının kendisini sevmediğini düşünerek zindana attırır.

Olayları dikkatlice izleyen padişahın danışmanlarından yaşlı bilge doğruca aşçı başının yanına gider ve hünkarın akşam yemeğine hiç tuz konmamasını sağlar.

Akşam yemeğinde, padişahın ilk lokmayı ağzına alması ile tükürmesi bir olur.

-Bu ne biçim yemek tadı tuzu yok!... diye bağırınca yaşlı bilge atılır.

Hünkarım, yemeğinize ben tuz koydurmadım. Zira sizin tuza değer vermediğinize ve bu yüzden kızınızı zindana attırdığınıza şahit oldum. Diyerek durumu özetler.
Tuzun ne kadar önemli olduğunun ve kızının kendisini ne kadar çok sevdiğinin farkına varan padişah hatasını anlar.
onsuz bir yemek tuzsuz değil ''tat''sızdır.
alternatifi olmayan adını zevkle andıran kutsal madde.
bugün tekrar anladım ki yeşil eriğin pezevengiymiş bu tuz. normalde en fazla bir, bilemedin iki avuç yiyebilecekken, tuzla beraber neredeyse bi kilo erik yedim, midem ağrıyor şimdi.

(bkz: yaktın beni tuz)
Tuz, deniyor, çıkarılırmış
göz yaşlarından,
sıkılmış yalnızlardan,
mutsuz aşıklardan,
ihanete uğramış dostlardan,
kuytulardaki çocuklardan,
işkencedeki adamdan,
şehit anasından.
Tuz, deniyor, çıkarılırmış
göz yaşlarından,
mezar otlarındaki,
genelevlerdeki,
hapislerdeki,
vedalardaki
gölgesinde kapı ardının,
kireç beyazı
odasında hastaların.
Hiç kesilmeyen,
görünmez pahalarla
kazanılan göz yaşları.
Bu yüzden, deniyor, tuz
bu kadar ucuz.

rudolph otto wiemer
yolsuzlukları anlatırken kullanılan bir deyimin etken maddesidir. balık kokarsa tuzlanır, ya tuz kokarsa? malumunuz artık tuz muz kalmamıştır, herşey kokuşmuştur.
bir mark kurlansky kitabı.
tat getiren .azı karar çoğu zarar .göz yaşını tadı. tatlıların bile içinde bir çimdik bulunması gereken .