bugün

mağdur edebiyatıdır. replik sahibinin türkiye'ye iktidara geldiğinden beri neler kaybettirdiği bellidir efenim.
(bkz: aşkta kaybeden kumarda kazanır)
kanımca "laiklik karsiti eylemlerin odagi olmak" sebebiyle açılan kapatma davası'nın toplumda yarattığı "ters miknatıslanma" etkisiyle söylenmiş olsa gerek.nede olsa daha önce "laikliğin güvencesi biziz" denilmişti.
hahayt guleyim bari seklinde 60'li yillarin turk filmlerinden kopup gelen bir tepki verirdi rahmetli necdet tosun..
"siz kaybettiğinizde türkiye kazanacak" şeklinde karşılanması gereken cümle.
Türkiye tek başına iktidar dönemlerinde çok yollar katettiği için (bkz: Turgut Özal) (bkz: Adnan menderes) kaybetmeye gerek yoktur. Kazanan Türkiye olacaktır...
avrupa şampiyonasında rakip takımların teknik direktörlerinin ağzından duyulduğu vakit bünyenin zevkten dört köşe olacağı cümledir.
(bkz: mazlum edebiyatı)

(bkz: alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste)
(bkz: at yalani sikeyim inanani)
(bkz: acik konusuyorum)
(bkz: duygu sömürüsü)
(bkz: ezik edebiyatı)
(bkz: küçük emrah)
maalesef, kendisi kazandığı dönemde türkiye kaybetmiştir. bu yüzden aynı mantıkla, kendisi kaybederse, türkiye kazanır şeklinde yorumlayabileceğimiz rte cümlesi.

şimdi "kazandık" diyenlere bir bakalım, borsanın %85'i yabancıda, iletişimin %85'i yyabancıda, finans sektörünün %55'i yabancıda, enerjide dışa bağımlılık, elektrik üretiminin %55'i dışa bağımlı enerji doğalgaz ile üretilmekte.

birkaç da somut örnek vereyim de tam olsun...

çok değil merak etmeyin, birileri bana yarımca limanı'nı bir anlatsın, nasıl özelleştirilmiş, birileri bana seydişehir alüminyum fabrikası'nı bir anlatsın, birileri bana sınırdaki mayınlı arazilerin temizlenmesi olayını bir anlatsın, birileri bana tekel'in alkollü içecekler bölümünün nasıl 2 senede nasıl amerikan şirketine satıldığını anlatsın, devletten 1 liraya alanlar 2 sene bile geçmeden abd şirketine -texas group- nasıl 5 liraya sattılar biri bana açıklasın, biri bana 221 milyar dolar iç-dış borç toplamının 480 milyar dolara dayanmasını açıklasın, biri bana dünyanın en yüksek faizle -%17- borç alan ülkesi olmamızı açıklasın, biri bana abd'den icazet almadan çişe bile gidemememizi açıklasın, biri bana 30 milyar dolarlık kredi kartı borcu miktarını açıklasın...

neyin kazancı? santim santim satıldı ülke, neyin kazancı?
seçimlerde sürekli kaybeden taraf olan malum parti ve yandaşlarının, ne iktidarda ne de muhalefette, velev ki amacı tribüne oynamak bile olsa hangi nedenle olursa olsun söyleyemeyeceği ifadedir.

(bkz: onlar darbe sever)
adamı ne kadar sevmesek de ''adam işi biliyor; halkın gönlünü fethetmeyi biliyor'' dedirten bir rte klasiği daha.
(bkz: düseni kaldirmayi seven türk halki)
(bkz: yazik)

cok takardin türkiye'nin kazanmasini sanki diye kizmaya neden olan söylem. her yeri satarak türkiye kazaniyor dimi? zamlar cogaldikca türkiye kazaniyor dimì? herkesi birbirine katarak kazaniyor dimi türkiye?

(bkz: birak bunlari!) (bkz: göz boyamayi birak!)
(bkz: trışkadan nameler)
devlet içinde kadrolaşmanın dalağını yaran; ülkeyi ekonomik sosyo-politik, dış politika, iç politika gibi en önemli konularda k.ç üstü oturtmuş; büyük bölme projesini türkiye'yi etnik olarak bölme amaçlı olduğunu bile bile destekleyen; muhaliflerine gösterdiği artistik tepkilerin % 1'ini hergün onlarca müslümanı katleden israil'e gösterememiş; kısaca türkiye'ye kargaşa ve kutuplaşma dışında hiçbirşey kazandırmamış kişinin feryadıdır.
mazlum partinin mazlum söylemlerinden biridir. bu küçük emrah rolünü layığıyla oynayan rte'nin oscara aday gösterilebilmesi muhtemeldir. başarılarının devamını bekleriz.
iddaada ingiltere-türkiye maçını ingiltereye vermiş kişi söylemi.
(bkz: at yalanı zikim inanı)
(bkz: adı orospu ya verse kabahat vermese kabahat)
gereksiz bir sözdür. başbakan zaten bu ülkenin iyiliğinden ve kazanmasından birinci derecede sorumlu kişidir. elbette hazır olacaksınız diye cevap verilebilir.
(bkz: tarihe geçecek tayyip erdoğan aforizmaları)