bugün

zorlamanın her çeşidi kötüdür ancak bugün türklük türkiye cumhuriyeti vatandaşlığıyla eş değer olduğu için türkiye cumhuriyeti içerisinde olan herkes türk kabul edilir bu yüzden herkes bu sözü söylemek zorundadır.
yakın zamanda türküm ve atatürkçüyüm demek suç sayılır hale gelecektir.
aksi suc olan eylem sayet türküm derseniz ergenekoncu olarak gözatına alınırsınız evinizden atom bombası da çıkar.
ah, kusura bakmasınlar ama, böyle bir sey kaale alınacak gibi degil. zira kürt kökenli kardesler dahi aslında türk olduklarından falan gururla bahsedip, sevilmeye calısıyorlar son dönemde; kürt deyince pkk, ermeni deyince son dönemdeki çekişmeler geldigi için akla sadece.( bunu birikimsizlige mi baglasak?)üzülüyorum tabi onların bu durumu için. okullarda, orda burda bu kadar nereli oldugunu söyleyen, tekrarlayan baska kac ülke vardır bilemiyorum?

almanların kısa süre önce baslattıgı bir kampanya vardı, sen almanya'sın!, diye. sonrasında, sen beethoven'sın, sen hegel'sin diye uzayıp giderdi. bunlardan bahsetmeden, bahsedecek böyle almanlar olmadan, durmadan, sen almanya'sın, demenin bir manası var mıdır?

bu yüzden, türk oldugunu söylemeyi, sadece bunu baska baska türklere söyleyip gururlanmayı son derece anlamsız buluyorum.

" ben osmanlı'yı cok severim haa!" demişti bir keresinde ucakta biri, diger gönül babaları da piskin piskin takdir etmişlerdi. osmanlı hakkında, ne kadar okuduklarını, kac tane osmanlı ressamı tanıdıklarından falan bahsetmedim gerginlik olmasın diye. bu tarzdan seyler zaten pek de umurlarında degil gibiydi.

su an okudugum için alıntı yapıyorum durmadan utanmadan ama, bu durumu anlamak belki de simdiye kadar yazdıklarımın tersine, "türk'üm" demeyi istemeyi haklı bulmak için, cevdet bey ve ogulları'nda baudelaire'ci şair muhittin'in mahir altaylı ile karsılasıktan sonra türkcülüge yöneldigi bölümler ilgi cekici olabilir.

sunlar ne kadardı hocam, he he, su kavuniçi olanlar? e ver hadi o zaman biraz.
-atatürk ilkeleri ve devrimlerinin bekçisiyim.
+jakoben kemalist.
-anayasada da yazdığı gibi türklük bir ırkın adı değil, bir milletin adıdır, atatürk sürekli ulus devlet üzerinde vurgu yaptı.*** hepimiz bir milletin parçasıyız, kardeşiz.
+faşistsin, ırkçısın.
(bkz: ne mutlu türk üm diyene)
(bkz: hayattaki tek üstünlüğüm türk doğmaktır)
itin, köpeğin havlamasını takmadan denmesi gerekendir.
(bkz: ne mutlu turk irkina)
türküm demenin artık fasist olmayla esdeger tutuldugu bir ortamda, cekilen acıdır.
türkiye de ermeniyim diyememek ve türkiye de kürt üm diyememekten farkı olmayan durumdur. neden mi?

artık bırakın bu yaftaları. tamam türksünüz, evet güzel bir $ey. ancak bakın, islam'dan da örnekler alın. hepimiz insanız. hrant dink öldüğünde, yazdığı 2 kelime dı$ında yazısını okumamı$ insanlar, arkasından pezevenk, orospu çocuğu diye konu$tular. ölünün arkasından konu$manın ahlaki durumunda parmak basmak istemiyorum, suçsuz ve özgürlükçü bir insanın bu ülkede öldürülmesinin ne derecede büyük bir leke olduğundan bahsetmek bile istemiyorum.

türklükten gurur duymaya gerek yoktur dostlar. insan olmaktan, insanca ya$amaktan, insan gibi özgürlüklerini kullanmaktan gururlanmalıdır türkler ve diğer tüm ırklar. sürekli türküz biz diye gezinildiği için artık fa$istlik sayılıyor ben türk'üm demek.

bize geriye kalan tek $ey ise $udur, farklı etnik kökenlere sahip olan karde$lerimizle omuz omuza durmak. eğer onlar kendi dillerini konu$mak isterlerse, onlara destek vermek, türkçesiz halimizi dü$ünmek, empati kurmak, biraz...

sonrasında, tüm vatanseverliğimizle, tek bir yürek.
bir kere şunu unutmayalım: "türk olmak bir şereftir". faşist, ırkçı diyenlere selam ederek sebeplerini açıklamaya çalışayım. bugün türkiye cumhuriyeti içerisinde yaşayan farklı kökenlere sahip insanlar (kürt, çerkez, alevi, sünni, abaza, manav, vs.) tc kimliği taşımakta, hastalandığında tc hastanelerinde tedavi olmakta, tc okullarında okumakta, tc'nin sunduğu belediye hizmetlerinden faydalanmakta ve teşbihte hata olmaz, türkiye cumhuriyetimin ekmeğini yiyip suyunu içmekte ve hayatını burada idame ettirmektedir. Bu saydığımı şeylerin hiçbirisinde sen şusun, bu hizmetten faydalanamazsın, sen busun buraya giremezsin gibi bir tutumla karşılaşmamaktadır. hal böyleyken sadece saf kan türk olanların türk'üm demesi gibi bir şey söz konusu değildir. hitler zamanında bunu denemiş ve tabi ki başarısız olmuştur. demem o ki kafatasçılıkla işe bakmaya kalkarsak saf türkleri bulabilmek için orta asya'ya geri dönmemiz gerekir.

türklük bir sıfattır. atatürk'ün "ne mutlu türküm diyene" sözü de bunu açıklar zaten. ne mutlu türk olana, türk milletine, has orta asya türküne filan dememiş, "türküm diyene" diyerek kapıyı açık bırakmıştır. bakın oktay sinanoglu bir kitabında anlatır. amerika'daki bütün ulusal kurumlar "american" diye başlar. yani america milletine ait, amerika toprağına değil. halbuki saf "american"lar kızılderililerden başkası değildir. amerika'da avrupa'nın çeşitli bölgelerinden gelmiş çeşit çeşit farklı kökenli insan olmasına rağmen, hepsi kendini amerika'da yaşayan farklı kökenli insanlar olarak değil "american" olarak görür. Kendi ülkesinde ve başka ülkelerde bu sıfatla dolaşır. hatta bir keresinde* "türk kimya enstitüsü" diye bir kurum kurulur. bunun bile adının sonradan türkiye kimya enstitüsü olarak değiştirildiğini anlatır oktay sinanoglu. çünkü türk olduğunda dünyadaki türkleri kastederken, isim türkiye olarak değiştirildiğinde sadece türkiye sınırları içindekileri hedef alır.

yıllardır süregelen milli bilincimizi yıpratma çalışmalarının bir sonucu olarak bugün bazı kişiler kökenlerini "türk" sıfatının önüne koymaya çalışarak etnik bölünmeye bilerek veya bilmeyerek katkıda bulunuyorlar. ama unutulmamalıdır ki insan bir bardak suyu verene bile teşekkür ederken, kendisine insanca yaşama olanağı sunan ülkemin sıfatından utanıyorsa sorun o kişinin kanındadır. değil türk, alman, çin, amerikalı da olsa aynı kanı bozukluğu yapacak demektir.

dediğim gibi "türk olmak bir şereftir". atatürk de bu şerefe herkesin erebileceğini sözüyle ortaya koymuştur.

ne mutlu türküm diyene
türklükle mafyayı aynı kefeye koyabilenlerin yapamadığını iddia ettikleri eylem. mafyanın iyisi kötüsü olmaz kabullenin şunu artık. türk olmak için mafya gibi zorlama ve şiddete ihtiyaç yoktur, vatan sevgisi yeterdir. benim topraklarım içinde yaşayan masum bir vatandaşın kafasına silah dayayan, gizli devlet işi çeviren hiç bir canlının hapishane dışında ülkemde bulunmasını istemem. gören de memleketi susurlukçular ergenekoncular kurdu sancak. yazık.
her sabah ilkokullarımızda defalarca aksi ispatlanan söylem. ne demek ulan türküm diyememek. adamı tenhada kıstırırlar haberleri olmaz.

(bkz: andımız)
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
kimsenin ne mutlu turkum deme zorunlulugu yoktur. hele ki turk degilse. bu durumda bunu diyememek cogu kisi icin sorun teskil etmemeli...

(bkz: fasizm konusma yasagi degil soyleme mecburiyetidir)
ne mutlu türklük'e ne mutlu türküm diyene.
bu vatan için canını verebilene, ne mutlu.
paronoyadır, gerçek dışıdır, gerçek olmayan bir varsayımdır. senin elinden silah tutmaktan başka bir şey gelmiyorsa, beyinden yoksunsan, iki elinle bir s.ki doğrultamıyorsan ırkının ne önemi var? var git dünya insanına bilimsel, insani bir şeyler yaparak, bir şeyler üreterek****** katkıda bulun. yoksa istediğin kadar bağır ben türk'üm, ben kürd'üm, ben alman'ım diye, haybeye nefes alıyorsun demektir.