bugün

şimendifer.
öğrenci kesiminin sevdiğinden değil de ucuz olduğundan kullandığı taşıma aracı.
2000-2004 yılları arasında meydana gelen 2 bin 992 kazada, 859 kişi yaşamını yitirmesine sebeb olan ulaşım aracı.
okuzun seyretmeye doyamadigi arac.
SONUNA D HARFi KOYULUNCA MODA ANLAMINA GELEN SÖZCÜK.
son iki harfi çıkarılınca türkiye'nin kısaltmasını veren sözcük.
tik tiki tik tiki diye giden viiiik diye duran cuf cuf cuf diye hareket eden alet.
"sıra sıra odalar, birbirini kovalar" bilmecesinin cevabı.
eskişehirden geceleri düdüğünün sesini işitebileceiğiniz araç.
istasyonlardaki insanlara el sallatan kelime..
adana-mersin arası seferlerde çocukların eğlence aracı olarak kullandığı insanların canına kastedecek şekilde taş attıkları ulaşım aracı..
öküzün platonik aşkı
demirden korkanların binmeyeceği vasıta.
makınıstın kullandıgı, yuk ve insan tasımaya yarayan en ucuz malıyetlı ulasım araclarından bırıdır. turkıye de devlet demır yolları nın ıdaresındedır.
(bkz: tcdd)
"ne zaman üşür" şeklinde soruya "haydutlar soyduğu zaman" şeklinde cevap verilen iğrenç bir espriye sahip götürgeç.
(bkz: dişli tren)
(bkz: lokomotif)
eskiden türk dil kurumuna göre : alttan ittirmeli, üstten tüttürmeli çok oturgaçlı götürgeç.*
Nereye bu gece vakti?
Güzel tren, garip tren?
Düdüğün pek acı geldi,
Hatıra neler getiren.
Çokmudur mendil sallamam;
Her yolcu az çok aşinam,
Haydi, yolun açık olsun;
Geçtiğin köprüler sağlam,
Tüneller aydınlık olsun. *
öküzlerin mona lisası. *
şehir içinde kullanılanları: (bkz: banliyö treni)
seyahati baldan tatlı olan ulaşım aracı.
(bkz: maglev)
nostaljik yer değiştirme vasıtası.
bu ülkeye acilen lazım olan ucuz ve güvenli kara taşıtı.
hızlı bir ulaşım aracıdır, trafik derdi yoktur, sesi kornaya kıyasla çok daha az rahatsızlık vericidir vs vs. fakat gel gelelim bu alet zırt pırt bozulabiliyor. o zaman noluyor? başka bir tren bekleniyor, mevsimlerden kışsa soğuktan donuluyor.
kondüktörlerini nasıl ve nerede eğittikleri tam bir muamma olan devlet kuruluşu.

tcdd kondüktörleri arasında şimdiye kadar hödük olanına rastlamadığım gibi, 6 yıllık tcdd kullanımım sırasında trene biletsiz de binsem, biletimi evde de unutsam, dalgınlıkla yanlış yere de otursam, bulabildiğim bilet sigara içilen vagona da olsa her zaman kondüktörlerin doğru davrandığını ve bunu yaparken olabildiğince canayakın olduklarını gördüm. (biletsizsem cezalı bilet kestiler, evde unuttuysam gözümün yaşına bakmadılar ceza kestiler, yanlış yerdeysem yerimi düzelttiler, sigaralıdaysam boş yer varsa orayı söylediler vb.)

yalnız son bindiğim seferde bir askeri personelle kondüktör arasındaki tartışma bana "allah bu adamlara sabır versin" dedirtti. şöyle ki, askeri personel olmayan kişilerin indirim hakkı yokmuş, fakat trendeki sözünü ettiğim askeri personel eşi için indirimli bilet almış ve bunun geçerli olacağında ısrar ediyordu. kondüktörle medeni olarak tartıştılar, kondüktör yapması gereken işlemden bahsetti. bu yaklaşık 10-15 dakika süren bir tartışma oldu. bu tartışma sırasında bir hanım kondüktörün yanından geçerken "hanfendi biletinizi görebilir miyim" sorusuna, "az önce kontrol ettiniz ya" yanıtını aldı. hanım yürüyüp geçerken kondüktör kaderine sitem eder gibi "ama 500 kişi var trende, ben nasıl hatırlayayım her birini" demekle yetindi.

askeri personel "ben bu işin peşini bırakmayacağım, bana yönetmelik getirin" diyordu. kondüktör "biletleri kontrol edeyim, sizinle ilgileneceğim" dedi. aradan yarım saat geçmişti, elinde bir yönetmelikle kondüktör geldi ve askeri personele bir maddeyi göstererek ne anladığını sordu. yalnızca görev yapan asker için geçerliymiş indirim, yani orduevlerindeki vb uygulamalardan farklıymış tcdd yönetmeliği.

uzun sözün kısası, tcdd kondüktörlerinin nasıl doğrudan şaşmadan işlerini yaptıkları zaman zaman hayret edilecek bir olgu.