bugün

H harfi ile başlayan kelimelerin başındaki "aş"ın kaldırılması ile karakterize şivedir. bazen de sesli harfle başlayan kelimelerin başına "haş" gelir.
(bkz: hayran ictim ayran kaldim)
vurgulanmak istenen cümlelerin başına -abe; sonuna -be gelir. genelde kelimeler yuvarlanır tek sebebi üşengeçliktir.
-aabe çekil ordan!
-nabüyn bee
-nereye gidüyn gibi.
çoğu kişinin sandığının aksine -tebe napiyısın be kızanım- şeklindeki şive ise genelde rumeli (bulgar, yunan) göçmeni vatandaşların kullandığı aslında trakyaya pek de olmayan şivedir deyip işin sonrasını uzmanına bırakalım
kızlara "mari" şeklinde hitap edilir.

ananem:-nabiysin mari?
ntl:kurban oliyim.(:)
"nörüyong, ağzını yidiğim, bak hele" gibi kaba olan kelimeler içermeyen, güzel bir şivedir.
kibariye'nin de kullandığı şivedir. hatta bununla ilgili bir de efsane vardır;
mtv muhabiri: yanlış hatırlamıyorsam siz hiç mtvye çıkmadınız?
kiboş: aaa olur mu. em tvye çıktım em radyoya.
kendi şivelerine bakmayan insan! ların akılları sıra dalga geçmeye çalıştığı şivedir.
sonu genelde "be yaaaaav" diye biten şivedir.
apartmana ''hapartman'' diyen , ap * nasıl yazılır diye kara kara düşünen , üngür üngür ağlayabilen insanların şivesidir .
on bes gunu trakyanin her hangi bir yerinde gecirmekle, agizin istemeden kaydigi sive.
" bree adaj ge bakayım acık buraya. ne o öle yapmışın efes sponsorluğunda göbek. ölmüşün be adaş sen. birasçık da rakı iç de zengin gözük. zaten tip de kalmamış hiç. aha surada bak, evlat olsan sevilmezsin zate" gibi sonu olmayan türlü hakaretler eşliğinde birayı bırakabilir, rakıya başlayabilir, kavga etmeden içebilirsiniz bu şive ile.
ege şivesiyle pek çok benzerlik gösteren şivedir.
çocuklara kızancağızım denen, karadeniz ağzından sonra en çok sevdiğim ağız türü.
edirne'deyken konuştuğunuzda gayet normalmiş gibiyken, istanbul'a gittiğinizde kendini açıkça belli ettrien şivedir. herkes normal türkçe'yi konuşken sizin '' aga ben taksim'e kadar gidiüüm'' demeniz herkes tarafından farklı yorumlamalara neden olabilir. genelde '' nerelisiniz ? '' sorusu yerine '' keşan'da havalar nasıl ? '' sorusu sorulur.
kızanımların konuştuğu şivedir..
dalga geçenin alnını karışlarım üseyin de yardım eder..
hayır oruspu çocuğu olan üseyin değil..
trakya'da tecavüz hele de sübyanlara çok nadiren olur..
(bkz: artliim)
lise bitmiş, trakyaca sözlükteki tüm kelimeleri hatasız kullanır vaziyette ünivesiteye gidiyorum. tabi çene durmuyor, hararetli hararetli yeni tanıştığım arkadaşlara bir şeyler anlatıyorum ve aramızda geçen diyalog:
- aga sonra ben aldım topladım bizim kızanları gidüüz, patır kütür topluyoruz kızanlarla falan. ama adaj görmen lazım...
-ee??!
-sora onlar da dellendi falan da...
-abi bir saniye? her şeyi anladım da kim kime kızmış, onu bir türlü anlamadım bir de orayı anlatsan?
- ohoo ge bakayım, sen bişi anlamamşın be adaj!

..
o günden sonra değiştirmeyi denedim de olmadı. ben değil, onlar değişmek zorunda kaldı. *
muhabir soruyor.

- mtv izliyor musunuz?
- em tv izlerim, emde radyo dinlerim beya...
miyav beya.
-doğum tarihinizi gün,ay olarak öğrenebilir miyim dediğimde..
-gözler aydamiyo beya çucuum dediğinde yerle bir oldugum şivedir. çok severim kendilerini ne de olsa kanımızda var beyaaa .)
trakya insanının samimiyeti ve sıcaklığını hissedebileceğiniz konuşma şeklidir.
onlar için alfabe 28 harftir ve hepsi candır.
Ölümüne sevdiğim ilgi duyduğum ağız. Çok canayakın bir o kadar sempatik.
- te şu masanın üstündeki şeyi versene baa*
- neyi bee
- neydi o dalgimitranın* adı beya ep unutuyom.

trakyalıya yol sorarsanız: te burdan kaptırvercen aşşa veya aydıyıvercen sağya* cevabı alırsınız.

aga bana toss kıstırıversene ben bi çüğdürüp gelene kaa.*

azcıkın ekmek yi be epten olmuşun tiğitili kurgaflıktan ülcen.*

avalar suudu tiril tiril çıkma asta ulursun.*

yazmasam eksik olur
-nabıyon beya
-aynı beya

ayrıca hasan asan, hüseyinde üseyin diye kaydedilir telefona.
epten aykırı gidiyorsun,mesela.
-nerdesin sen be kapçık ağızlı, sabaatan beri arüüm yoksun.
+ sizin ev gene kerane gibi, ne zaman arüüm meşgul çalüü.

trakyalı iki gençten nağmeler dinlediniz, şimdi haberler.
hep gene kızan zihir gibi ya, gibi.
ice farıdım gene ya aberim yok,olur.