bugün

metal, tahta ve plastik işlenen tezgâhlara verilen isimdir.

(bkz: tornacılık)
torna özellikle metallere yuvarlar şekil vermekte kullanılan talaşlı işleme tezgahlarıdır.çelik boru,çubuk v.b. parçalara gerek çap düşürmek gerekse vida dişi açmakta kullanılırlar.
tesviye isimli kardeşi vardır.
Günümüzde yerini CNC (Computer Numerical Control) torna tezgahlarına bırakmış talaşlı üretim makinası.
malzeme üzerinden talaş kaldırarak şekil veren tezgahlardır.

torna tezgahında "kesici kalem sabit, parça hareketlidir".

kesici olarak ise ucu sivri ve açısal olarak değişik şekilde olan torna kalemi kullanılır.
dönen bir iş parçası ve parçaya izafi olarak yaklaşan kesici takım sayesinde talaş kaldırarak metal işleyebilen tezgahtır, parçanın dönme hareketi ve tablanın doğrusal mekanik hareketi, elektrik motoru, hareket ileten miller ve kremayer sistemle sağlanır.
bir takım tezgahıdır. Torna ve freze hemen hemen metal ile çalışan bütün imalathanelerde bulunur. Tornanın iş bağlanan parçasına ayna denir
mucidi leonardo da vinci dir.
(bkz: toma ydı demin bu)
tesviyeyle kıyaslanamayacak kolaylıkta çalışma olanağı sunan, metal işlemeye yarayan tezgahtır.
--spoiler--
ilk torna tezgahını yapan alim ibni Karara dır .
--spoiler--
Son feci bisiklet' in güzel bir şarkısıdır.
https://open.spotify.com/...&utm_source=copy-link

"Yoktu kimselerde bir cevap, hepsi bende.
Yorgun savaşçı, uzan çimlere
Saklı gölgelerde kendine müslüman
Bana bozuk sütliman
Düşünmem artık
Yorulmam
Kalbini bana ver, şüphelerine değer...
Herkese bileniyorum.
Hepsine bi' yetersin, kalanına da
Sen ne kadar özelsin, ne fena
Bilmediğimi sanma, kimselere inanma
Bileniyorum.
Hepsine bi' yetersin kalanına da
Sen ne kadar özelsin, ne fena, ne fena...
Yoktu kimse yanımda, zor ama tam zamanında
Olanlar oldu, böyle bir yoldu, düşünme
Kalbini bana ver, şüphelerine değer...
Herkese bileniyorum.
Hepsine bi' yetersin kalanına da;
Sen ne kadar özelsin, ne fena
Bilmediğimi sanma, kimselere inanma
Bileniyorum.
Hepsine bi' yetersin kalanına da
Sen ne kadar özelsin, ne fena, ne fena, ne fena...
İstediğin olur ama istediğin gibi olmaz,
Gibi olmaz.
Zorla küskün bir kahkaha;
Belki bir gün, belki bir gün daha..."
Silindirik şekilli metal malzemelerin işlenerek istenen ebatlara ve deliğe göre işlenip metrik, witwort gibi vidalar çekmeye yarayan tezgahtır. Sol yanında şanzıman kutusu ve devir, ilerleme kolları bulunur. Üzerindeki tablolara bakarak vida çekme ve ilerleme ayarları yapılır. ardından suport ile kater malzemeye yaklaştırılıp 0,05 veya 0,025 hassasiyetle gitgel yapmak suretiyle parça işlenir.
Makinelerin kendi kendilerini üretebildiği bir döngü olan kendi kendine üretim veya otomatik üretim fikri genellikle endüstri devrimlerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Ancak tarihsel olarak, ilk torna tezgahları ve benzeri makinelerin üretiminde, modern otomasyonun olmadığı dönemlerde, bu makineler genellikle becerikli zanaatkarlar tarafından yapılmıştır
'' aynı tornadan çıkmış '' şeklinde benzerlik için kullanılmaktadır.