bugün

dil ile dil kullanıcılarının üyesi oldukları toplumsal çevre arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalı.
(bkz: sociolinguistics)
Dilbilimin (linguistics) makro alanlarından biridir.Toplumda dil kullanımını bilimsel olarak inceler. Başlıca araştırma alanları şive ve ağız, dil ve cinsiyet ilişkisi, çokdilli toplumlar, dil planlaması, kültür ve dil, düzenek kaydırma, dil ve ideoloji olarak sıralanabilir.
yurdumun dilbilim çalışmalarının kanayan yarası. ingiliz ve alman dili edebiyatı bölümlerindeki hocalar bu alanda çalışıp bir şeyler yazıp söylerken türk dili bölümü dut yemiş bülbüle dönüyor. konu birkaç yüksek lisans, birkaç da doktora tezi dışında ele alınmıyor. kaynak kitapların yabancı dilde olması büyük etken olabilir ama birisi de çıkıp elini taşın altına koymamış, yazamıyorum bari çevirip dile kazandırayım dememiş. amerika'da sadece bunun için dergi çıkartılıyor adı da Journal of Sociolinguistics. bizse seyretmeyi pek seviyoruz; uğraşmak, yorulmak istemiyoruz.

ben bu oyunu bozarım arkadaş. yüksek lisansımı, doktoramı, doçentliğimi, hatta profluğumu aha bu alana adıyorum. bu da benim feryad- ı isyanım olsun.