bugün

şahin bize arkadan çarpmıştı ama görmeniz lazım ön taraf tamamen dagıldı.Allaaaah dedim bizim arabanın arkası ne oldu kimbilir bi çıktık baktık çizik yok çizik.yaptıgınız arabaya sıçayım.
Ne yani paramız yok diye arabayada mı binmeyelim?

Not: tofaşk
kazanın şiddetine bağlıdır. yoksa çok övülen tok kapı sesli vw golf bile ikiye bölünebiliyor.
görsel
Allahtan ikiye bölünüyorlar yoksa bu egzos bagirtan son ses müzik ile ara sokaklarda gezen apaçilerden nasil kurtulurduk.
Sebebi yekpare olmayan cok zayif şasidir. Şasi bir cok yerden kaynakla birlestirilmistir ve malzeme kalitesi cok kötüdür. Kaza aninda genellikle şoför koltugu ve motor kismi ayri bir yere, arka yolcu koltugu ve bagaj ayri bir yere savrulur. Bize saglam şasiyi bile cok gördüler demek ki o zamanlar ve bu gün o ucan tabutlara binlerce lira para odeyenler var.
Benim bildiğim en sağlam volvodur.
Bu da , insan hayatına ne kadar önem ve değer verdiklerini gösteriyor. Yazık! insan hayatı , sizce de bu kadar ucuz mu ?
örtülü italyan güvenlik teknolojisidir.
amaç şöförü kaza dan uzak tutmaktır.
bizim çomarlar anlamaz bu teknolojiden.
bide eleştirirler tofaşı.
adam yapmış abi...
ultra sağlam bir yapıya sahip olduğu içindir. diğer arabalar 3'e, 4'e hatta 5'e bölünürken o dehşet kaportasıyla en fazla 2'ye bölünebilmektedir.

kaza da ölenler olduğunu öğrendim, allah rahmet eylesin. haralılara geçmiş olsun.
o kuş serisinin diğer adı

tekerlekli tabuttu.

şükür artık ortalıkta görünmüyorlar.
ne olcadı bir akıllı telefon fiyatına araba bu kadar oluyor.
Kupasının iki parça halinde gelip burda kaynakla birleştirilmesinden kaynaklanır.kaynakla araba mi yürür aq.
görsel
görsel
görsel
Her direğe çarpan araç paramparça olup dağılacak ve ikiye bölünecek diye bir durum yok. Elektrik direğine veya tabela direğine yanlamasına çarpıp adeta direğe sarılmış vaziyeti alan çok araç vardır.
Tamamen mühendislik ve malzeme kalitesine bağlı durum ki, bu durum aracı üreten firmanın işi bilmez, kaliteyi önemsemez, insan hayatına değer vermez olduğundan değildir.
Tamamen maliyet konusudur ki bu maliyet üretim pazarlama ar-ge maliyeti değildir.
Bu maliyet vergi maliyetlidir ve %90 araç sahiplerinin cebinden çıkan paradır.

Konuyu örneklemek açısından; Volvo yuvarlak hesap 150 bin lira fiyat olarak belirlediği bir SUV aracı ülkemize getirip satıyor.
Volvo bu 150 bin lira fiyat ile işçi mühendis ar-ge yatırım pazarlama planlama sponsor reklam nakliye garanti kapsamında giderler ile fabrikaların bu fabrika da çalışan insanların elektrik su Nescafe yemek servis kira vb giderlerini ödüyor ve kâr elde ediyor.
Bu 150 bin liralık araca 500 bin liraya binen insanlar yüzünden ve havadan yorulmadan "0" maliyet gider risk ile vergi adı altında 350 bin lira kazanan devlet konusuna girmiyorum.

Bir marka bir model araç üretiyor, pazar da tekel konumunda değil ise ve bu araç örn; 10 lira olsa kâr marjı km. Veya yıl olarak garanti kapsamında parça değişimi bakım gideri olarak aracı en fazla 12 liraya satar.
Tabi ki bu sıradan bir donanım araç fiyatı, bu vergiler ile araç fiyatı 20 liraya çıkar. Bu fiyatlandırma içinde yıllık vergi dahil değildir.
Genel olarak araçlar sonra dan üretilen modelleri ile iyileştirmeye gider.
Yaşanan kaza yıpranma vb durumlar göz önüne alınarak kazalarda ölümlere yol açan etkenler giderilmektedir.
Üretici bunları minimize etmek için ek hava yastıkları, takip sistemi, park sistemi, çarpma esnasında şiddet ile ortaya çıkan enerjiyi emecek araç da bir nokta da değil etrafa yayacak absorbe edecek helozonlar çelik iskelet bariyer ile kapıların sıkışma açılmaması önüne geçmek için güvenlik sistemleri, kullanıcı düşünülerek motor hybrid olsa ve bu vb çeşitli donanımlar ile 1-2 sene sonra yeni model çıkarsa maliyet ile enflasyon düşünülerek normal fiyat en fazla 20 lira olması lazım.
Bir önce ki modele göre bu aracı alan insan kaç lira öder?
50 lira.
Neden?
Araç lüks.
insan yaşamı lüks mü?
Bunun için üreticiler vergi sisteminden doğan haksız kazancın önüne geçmek, bir ürünü sattığınız ve pazar da yerini koruduğunuz sürece var olursunuz gerçeği yüzünden insan hayatından kalite den ödün vermek zorundadır.
Nasıl olsa 10 liralık arabadan vergiler yakıt bakım vb kalemler ile araç trafik den men olana kadar en az 1000 lira alan sistem kalkıp "bu aracın içinde insanlar neden ölüyor? Neden güvenlik koruma sistemleri sağlanamadı?" diye sormuyor.
metal yorgunluğundan kaynaklanan bölünerek parçalanmadır. araba eski en az 30 yıllık, sağlam direk ya da ağaca vurunca haliyle ikiye bölünüyor.
Tofaşların herkes tarafından bilinmeyen özelliğidir. Uçakların 'acil çıkış kapısı' gibi düşünün. Çarpışma, bölünme, dışarıya güvenli bir biçimde çıkış.
Mitoz bölünmeyle çoğalan tofaş için olağan bir durumdur. Cahil cahil konuşmayın ya.

Transformers olacak o biraz büyüsün alayınızı sikecek.
http://video.haber7.com/v...-goruntuleri-ortaya-cikti

ciddi ciddi bunu bir yapım taktiği olduğunu düşünmeye başladım. adam resmen kalkıp yürüdü. güncel başka bir araba olsa canlı çıkacağına pek ihtimal vermiyorum.
Kertenkele gibi kaza ve tehlike anında kuyruğunu bırakması olayı.
sebebi çok basit. insanlar sadece şiddetli çarpışmalarda yaralanır. bu araba en ufak bir çarpışmada bile ikiye bölünürken insan da sapasağlam çıkabiliyor. hep de aynı yerden bölünüyorlar üretirken oradan dikişle mi birleştirdiler arabayı ne yaptılarsa artık.
Vuran araç çok sağlam olmalı. Hızlı da geliyor. Nasıl denk getirdiyse Resmen biçmiş. Tamam tofaşlar sağlam değil bu bilinen bir şey ama yeni nesil otomobillerin % 90 ı aynı. Az yaksın diye milimi ince saç ve plastik yığınlarından mamul uçan tenekeler milyarlar ediyor. Kazalarda kurtulma şansı çok az.
Bu özelliği fabrika çıkışlıdır.
Yetkililer;

Bilerek yapacak kadar Zeki mi duruyoruz? nasip kısmet bu işler...
Tofaş üretim hatalarıyla dolu bir araç. Birde yılların pası yıpranması eklenince sonuç böyle oluyor.
güncel Önemli Başlıklar