bugün

kayif verici bir maddeye*, yada herhangi bir seye bagimli olan kisiye verilen sifattir. tiryak kelimesinden turetilmistir.
tiryaki aslinda surekli tiryak cekene denir. *sureklilik manasini tiryak degil, i eki verir.
sempatik müptela
(bkz: sigara tiryakisi)
kadıköy'de bir cafe adı. özellikle terası çok güzeldir. ama nargilesi o kadar da ii değil. yine de vasatın üstünde denebilir. balıkçılar çarşısının içinde.
4. nesil yazardır, yazmasını bilendir. genel kültürüne inandığım canım arkadaşımdır ayrıca. sözlüğe yeni gelmiştir, hayde hayırlı olsundur. * *
(bkz: uludag sozluk birlik beraberlik çağrısı)
arçelik in ürettiği bir nevi elektrikli çaydanlık. misafiri salonda ağırlıyorsanız, sayesinde mutfak ile salon arasında mekik dokumanız gerekmez. * * *
(bkz: çay tiryakisi)
Yarış hayatını tamamlamış Behram Ayata' ya ait safkan arap atı. Türk yarışçılığına halen aygır olarak hizmet etmektedir.
(bkz: tiryaki hasan paşa)*
kaç sigarama ortak oldu tiryaki rüzgar,
"üşüdün ama kalkma sakın" derken.
bizim oralarda sevilirdi tiryakiler,
sevmeye takatsizlerce bile...
oya bora'nın grup denk olarak çıkardığı 2. ve son albümü. 1990'da çıkan bu albümdeki şarkılardan şu adamlar anne ve bir şans daha şarkıları, 2 yabancı şarkıya türkçe söz yazılmasıyla yapılmıştır. şarkı listesi:

01 tiryakin oldum
02 şu adamlar anne
03 karşı koyma
04 her şey boş
05 bir şans daha
06 onikiden
07 tasvir i şikayet
08 ay ışığı
09 farketmez
10 nerdesin ?
11 ölmek istedim

bu albümün yeni kapağı: görsel
bu da ilk kapağı: görsel
özellikle lise öğrencileri arasında geçen diyaloglarda sık sık rastlanan bir maddeye olan müptelalığı anlatmak için kullanılan kelimedir.*
fıkralara konu olmuş bağımlılık hastalığıdır.

şöyle ki:

sigar tiryakisi ölür. günahları nedeniyle cehennemlik olmuştur ancak hikaye bu ya, tiryakiye bir hak verilir.

cehennemi gezecek hangi bölümü beğenirse orada kalabilecektir.

zebaniler başlar gezdirmeye,

birinci kat zincirlerle eziyet,

ikinci kat yüksekten atılma,

üçüncü kat ateşte işkence...

altıncı kata gelindiğinde bir de ne görsün!

insanlar göğüslerine kadar lağım pisliği içindeler ancak ellerinde sigara tüttürüp duruyorlar!

bizimki yalvarmaya başlar:

"_n'olur beni buraya atın!"

zebaniler der ki:

"_istersen biraz düşün, sonra pişman olma!"

bizimki:

"_yok ben kararımı verdim, burayı istiyorum!"

"_peki o zaman, sen bilirsin" derler ve atarlar o bölüme adamı.

bizimki, o pisliğin içine girer girmez yanaşır birisinin yanına:

"_birader bir cıgara da bana verir misin?"

"_ne demek kardeşim, al sen de tüttür!"

bizimki sigarayı alır, yakar; bir fırt, iki fırt, üçüncüde bir gonk sesi ve anons:

"her gün kullanılan 3 dakikalık sigara molası bitmiştir, lütfen kafalar aşağıya!"

"_?!?!!!??"
oya bora'nın grup denk olarak 1990'da çıkardığı ve bu yıl cd olarak yeniden basılan 2. ve son albümü.
"ismini
durmadan söylüyorum diye
sana aşık olduğumu sanma
benimkisi dudak tiryakiliği

-abdullah eraslan-"
şiirini hatırlatandır.
bir şeysiz yapamamaktan çok o şeyin olmama ihtimalini bile düşünememektir tiryakilik.
hastalıkla bağlanandır.. alıştığının 'olmazsa olmaz' ını düşünen kişidir..