bugün

yurdum insanının ince hiciv yeteneğine örnek dinleyeni oynatan kastamonu yöresine ait güzel bir türkü.tirit:elde açılan bir tür yufka ve kemikli et (dana, tavuk,hindi)suyuyla yapılan nefis bir yöresel yemek
mandanın söğüt dalında ne bok yediğini merak ettiren şarkı.
yavrusunu da sineğin kapması daha bir başka merak ettiren şarkı.
türkü sevmeyen kişilerin türkülere bok atmak için ilk başvurdukları türküdür. sözlerinin gayet mantıklı açıklamaları var, bulduğumda buraya koyucamdır..
memleketime ait bir türkü,sözleri anonimdir.
(bkz: kastamonu)
ön açıklamayı skip etmek için (#328501)
bu türkü üç kişinin konuşmalarını aktarıyor. genç ve aşık bir erkek, yaşlı bir koca, genç bir kız.
genç erkek diyor ki;
türkmen koyunu: doğurgan, akça pakça kadın
"sevgilim acayip bir parça, selvi gibi uzun, akça pakça, tam sevişmelik"

yaşlı adam diyor ki;
tirit: et yemeğinin suyu (gerisinde anlaşılmayacak bir şey yok)
"dünyanın parasını saydım başlıktı bilmem neydi. ama etinden sütünden faydalanamıyorum anasını satiim."

kadın diyor ki:
manda: üreme yetisi olmayan, iktidarsız/yaşlı erkek)
söğüt/söğüt dalı: genç kız
"iktidarsız veya yaşlı adamı, ilik gibi kızla (benle) evlendirmişler, adam değdiremiyor bile, ne çocuğu kardeşim, çocuk mocuk yok, sinek kaptı pis bunağın bebeğini"
yaşlı adam sürekli şikayette ama... parayı ben verdim, etini yiyemiyorum diye

kızın ağzı durmuyor, yine şikayette;
(çifte gitmek: üremek) sabah erken çifte giderken öküzüm torbadan düştü.
"ben bu herifle evlendim, çatır çatır yiyişecektik, çocuklar falan olacaktı, iktidarsız çıktı, yanıyorum ulaan)

anadoluda hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir.
"bedavamı sandın para verip aldım" diye devam eden bir türkümsü*
(bkz: bedava mı sandın para virip aldım)
(bkz: kubat)'ında seslendirdiği şarkı
kastamonu'nun tosya ilçesinde derlenmiş bir türküdür.
mandanın söğüt dalına yuva yaptığı, mandanın yavrusunun sinek tarafından kapıldığı, çiftçinin sabah erkenden çifte giderken öküzünün torbadan düştüğü, sabah ezanını okuyan müezzinin de uçtuğu fantastik sözleri olan anadolu türkümüzdür.
aslında ilk bakışta anlamsız ve manasız görünse de analizi yapıldığında yöre diliyle anlamlı olduğu görülmektedir. Dönemin beyi tarafından halk ozanlarının yönetim aleyhine söz söylemeleri yasaklanmıştır ve bu kararın son sonucunda bu kararı bir ozanın; ince zekası hiciv sanatının çok güzel bir örneğini bu türküde sunmuştur.
D'leri ingilizce okuyarak 3D'ne 3D'ne 3D'ne bandım diye espri yapan arkadaşı idam etmeme sebep olan türkü.
halkın çoğunluğu sadece "manda yuva yapmış söğüt dalına / yavrusunu sinek kapmış gördün mü" bölümünü bilirken tam 3 kısmı olan güzel bir halk ezgimiz.kastamonu yöresindendir.
"tiridine tiridine bandım bedava mı sandın para verip aldım" şeklinde sözleri vardır. ne saçma ya. ve hit oldu. tirid yemek değil mi. adamın tiridine bamış bi de bedava mı sandın diyo üstüne para istiyor. insanlar saçma şeyleri seviyorlar olm. öyle kafa mı yoracaklar. tiridine bandın bedava mı sandın müzik budur. manda yuva yapmış söğüt dalına yavrusunu sinek kapmış gördün mü?
batı ve orta karadenizde meşhur olan bir yemeğin türküsüdür.
of oooof (hey heeey)
sabahleyin erken çifte giderken amman amman
öküzüm torbadan düşmüş gördün mü amanini yandım

amanini amanini amanini yandım
tiridine tiridine tiridine bandım
bedava mı sandın para vidim aldım

of oooof (hey heeey)
manda yuva yapmış söğüt dalına amman amman
yavrusunu sinek kapmış gördün mü amanini yandım

of oooof (hey heeey)
aşağıda pınar güzellerin yoludur amman amman
tosya’da kuşağı ince belin gülüdür amanini yandım

of oooof (hey heeey)
aşağıdan geliyor türkmen koyunu amman amman
selviye benzettim yarin boyunu amanini yandım

of oooof (hey heeey)
aşağıdan geliyor al yeşil bayrak amman aman
sen kimin yarisin her yanın oynak amman amman

of oooof (hey heeey)
sabah erken ezan okurken amman amman
müezzin minareden uçmuş gördün mü amanini yandım

of oooof (hey heeey)
neler geldi neler geçti felekten amman amman
un elerken deve geçti elekten amanini yandım

sözlerine sahip türküdür. hoş bir absürdlüğe sahiptir. tosya yöresine aittir. kubat da bir albümünde yorumlamıştır. biraz daha eğlenceli bir versiyonu için de:
http://www.youtube.com/watch?v=ressi6qiqny

linkdeki videoda soldan sağa özgür çevik şinasi yurtsever ilker aksum binnur kaya yiğit özgür engin günaydın görülmektedir ve sanıyorum ki bolca eğlenmişlerdir.*
değişik kişiler tarafından değişik şekillerde farklı zamanlarda defalarca sikertilmiş türküdür. en son yonca evcimik tweetine bandım adlı şarkısında sözlerini değiştirmiş, remix gibi bişeyler yapmıştır.
intihar eylemine fon müziği olarak eşlik edebilecek, ruhsal çöküntüye katalizör etki yapan bir yurdum parçası...
lezzetine doyum olmayan meşhur tiridine bandırmadan geçmeyiniz lüften!!

hadi sol frameyi coşturanlar, karnı aç olanlar, sahura kalkamayanlar koşun, tiridin fırından yeni çıktı * * * * * *
Manda söğüt dalına nasıl yuvar yapar ki? sorusunun zihnimde canlanmasına sebep olan türküdür. (bkz: tiridine bandım bedava mı sandın para verip aldım)
tribine bandın şeklinde daha komik türkü. modern zaman türküleri.
kastamonu türküsü.
son derece manalıdır.

okumak çok mu zor anlayamıyorum. Türkünün ne anlama geldiği yazılmış. (#13694757)
(bkz: ucuz etin tiridi olmaz)
Bu saatte dilime dolandı. Hayır evrende, bu şarkıya çağrışım yapıcak nasıl bir bilinçaltım var? Çocuklar duymasındaki emine gibi amanini amanini amanini diyip duruyorum.
bedava mı sandın, para verip aldım.