bugün

hemen hemen her yurt dışı uçuşunda karşılaşılması muhtemel olan kişilerdir. öyle ki çözüm üretmekten ziyade var olan durumu tekrar etmenin ötesine geçemeyip aynı şeyi söylemektedirler. karşılaşılan problem ne olursa olsun "...yardımcı olmaya çalışıyorum ama siz anlamıyorsunuz..." deyip "...sizin göreviniz bu. gorevinizin tanımı bu elbette yapacaksınız ve bana bunu bir lutufmus gibi sunamazsınız..." denildiginden çileden çıkabilen ve tüm ukalalıklarıyla size tavır atabilen uçak muavinleri. bayan hosteslerin yuzunu mala ile boyadıklarını erkek hostların ise hacı yağı surunduklerini dusunmekten kendimi alamadıklarımdır *.
thy'nin açılımı için 'they hate you' sözünün boşuna söylenmediğinin göstergesidir. binlerce kez şahit olmuşumdur, özellikle yolculukların sonuna doğru. ama belki de haklıdırlar, bizim millet adamı deli eder!
ana amaçlarının yolcularına hizmet etmek oldugunu unutmus ancak delta airlines, swiss ya da lufthansa gibi havayollu şirketlerinde staj yapıp hizmetin nasıl olması gerektiğini acilen öğrenmesi gerekenlerdir.
delta airlines gibi sürekli rötar yapan , lufthansa gibi ingilizceyi çok az konuşan hostesleri olan şirketlerin yanında thy'na haksızlık yapıldığı düşünülen durum.
(bkz: kabin memuru)
thy'nin daha iyi olması için eleştiri yapılması anlaşılabilir ancak haksızlık da yapılmaması gerekmektedir.
klimaya karşı alerjisi olup boğazının kuruduğunu bildiren yolcuya küçük pet şişede su vermeyi red edebilecek kadar ukala, ötesinde ise ellerinde sadece 12 şişe su oldugunu itiraf edebilecek kadar zavallılar.
özellikle uzun uçak yolculuklarında canı sıkılan yolcu kabin memurlarının tebessümünden bile yüz bulup muhabbet kurmaya, bazen de sarkmaya başlar.
bayan kabin memurları için durum böyledir.
erkekler de yolcuyla samimi olduklarında bu sefer yolcuyu rahatsız etmemesi gerektiği konusunda tepki alacaktır.
bu tür problemlere karşı önlem alma amaçlı ukalalık gibi görünen bir resmiyet olduğunu düşünüyorum.
bu durum tüm meslekler için geçerlidir. çünkü günümüzde iyi niyet ve güleryüz yanlış yorumlanmaktadır.
(bkz: uçan memeliler)
türkiye nin kaprisli ukela vatantaşları ndan çok çekmiş olan kişiler.
zenci erkek merakları başlarına iş açabilecek ukala hosteslerdir.

(bkz: iki zenci ile yatıp hastanelik olan türk hostes)