bugün

bunun babası lord balon greyjoy, seven kingdoms'dan ayrılıp kendi kendini yönetmek için greyjoy isyanını başlattıp kaybettiğinde robert baratheon tarafından babasından alınıp 10 sene boyunca winterfell'de babasına karşı rehin tutulmak üzere eddard stark'ın sorumluluğuna verilen karakter.

ancak winterfell'de esir muamelesi görmemiştir, tam tersine eddard stark onu kendi çocuklarından fazla ayırmamış, bir insan gibi yetiştirmeye çalışmıştır.

hafif sapıktır, gariptir filan, ama çaktırmasa da robb stark'ı kardeşi gibi sever.

çocukluğu winterfell'de geçtiği için bir kuzeyli olmuştur.

--spoiler--
a clash of kings'de gördüğümüz kadarıyla, eddard stark idam edildiğinde iron islands'a dönmüş, ama orda beklediğini bulamamıştır. lord babası ve ailesi de dahil olmak üzere tüm halkı ona bir kuzeyli olarak davranmış, babasının varisi değil şımarık ve zayıf bir lord olarak görmüş bu da kendisinin gücüne gitmiştir.

bu nedenle ileride, kendini kanıtlama amacı güderek, kılıcını sunduğu ve kardeşi olarak gördüğü robb stark'a, dolayısıyla winterfell'e ihanet etmek gibi bir şerefsizlik yapsa da kendisine acırız. zira babasının savaşının ve politikanın kurbanı olmuş, vatanından daha 5-6 yaşındayken ayrılmak zorunda kalmıştır. winterfell'i ne kadar sevse de bunu kendine itiraf etmeyi yakıştıramaz.

ikilem bir karakterdir. iyi çocuktur, ama aynı zamanda egomanyak bir şerefsizdir.
--spoiler--
---spoiler---
sezon 2x06 itibariyle piçlik konusunda joffrey baratheonun eline vermiş karakterdir.
pardon karaktersizdir.
insanların ellerine güç ve kendisini birilerine kanıtlayabilme fırsatı geçtiğinde ne kadar değişebildiklerini göstermiş game of thrones tiplemelerinden biridir. kimisi olumlu yönde değişip güçlü ve sağlam karakterli olurken(daenerys targeryen), kimisi piçlik yapmak için fırsat kolladığını hemen belli etmektedir.(joffrey, theon greyjoy, stannis baratheon)
---spoiler---
piçin tekidir, babasını da sevmem bunun ne böyle tipmi olur ya.git sen yıllarca starklarla kal yediğin önünde yemediğin arkanda seni kardeş gibi görsünler sonra satışı koy git starklara karşı savaş aç.bekle yaşatırlar seni ezik theon.
--spoiler--
birtakım duyumlara göre babasının pek sallamadığı ve emrine vere vere bir tanecik gemi verdiği (halbuki kızkardeşine filo vermiş resmen) game of thrones karakteri.
--spoiler--
--spoiler--
tipine en baştan beri ailecek gıcık olduğumuz, rose adlı güzel hatunla çiftleştiğini görmeden önce ibne oldugunu düşündüğümüz büyük ezik.
--spoiler--
şerefsizdir. 2 bölüm önce robb'a tapınırken 2 bölüm geçtikten sonra ilk satan olmuştur kendisini. ama kimse şerefsizlikte joffrey piçinin eline veremez.

edit: ama gözleri bi harika.

zorunlu edit: lan? şimdi anladım birden neden nefret edildiğini. allah belanı versin theon nasıl sahneydi o öyle.
--spoiler--
"nefes alsın, yeter" moduna girmiş olan karakter. lan oğlum bir sakin ol, az seçici ol. her önüne gelenle yapmak zorunda mısın?
--spoiler--
pipisi kopar umarim.başina gelebilecek en korkunç şey bu olurdu çünkü.
Dizinin başından beri bir puştluk yapacak ama ne zaman diye beklediğim ve gün itibari ile doyasıya sövdüğüm elemandır.
küçük starklara yaptığını görünce şaşırmayla korkma arasında bir ifade vardı yüzünde bu tipin.
nedenini merakla bekliyoruz.
1986 doğumlu bir hammersmith'li "brit" olmasına rağmen 16 yaşındaki bir ergen görünümüne sahip olan alfie allen tarafından canlandırılan, "ulan ne kıl tip" dedirtse de dizinin ve kurgunun yapıtaşlarından olan karakter.
bildiğin şerefsiz. kime gitse onu yalıyor lan bu.
ilk sezonda bakıyorum resmen bir stark gibi sürekli abi modunda aman şöyle yapalım şöyle etraflarından dönelim lordum. falan. resmen yancı lan bu?
dönek nasıl olurun ispatıdır kendisi.
piç olduğu tipinden aşikar olan, demir adaların lordu balon greyjoy'un oğlu olduğu halde hiçbir demir adalı tarafından ciddiye alınmayan, dün kardeşim dediği robb'a bugün en adi şerefsizliği yapan, at üstünde ablasına hallenen game of thrones kişisidir. (bkz: ben adam sanmıştım adam değilmiş)
ilk bölümden beri kıl olduğum elemandır. sonradan şerefsizliğini de kanıtlamaktan geri kalmamıştır.
lilly allenın kardeşi alfie allen tarafından canlandırılmaktadır.
sikinin dikine gitmenin cezasını çekeceğine yürekten inandığım, pratikte olmasa da ruhen tam bir orospu çocuğu.

edit, (bkz: dedim dedim demedim mi dedim)
babasından ve özellikle de kızkardeşinden yediği akıllara ziyan ayarlar wall'dan king's landing'e yol olmuştur.

--spoiler--
balon greyjoy : sana bir gemi, ablana 30 gemi veriyorum. ablan kuzey kıyılarını ele geçirip yağmalayacak. sen de balıkçı köylerine saldıracaksın.
theon greyjoy : neee???? ona 30, bana 1 gemi veriyor ve beni balıkçı köylerine mi yolluyorsun yani?
kızkardeş greyjoy : aman dikkat et te balıkçıların ağlarına dolanma!
..
kızkardeş greyjoy : sana "deniz sürtüğü" gemisini vereceğiz. gayet uygun bir seçim nıhahahaha...
--spoiler--
spoiler vermek istemiyorum beşinci kitaba kadar hepsini okumuş biri olarak, ama bu adam tüm karakterler arasında (ki bu rakam 200 e çıkacak ilerleyen zamanlarda) en irite edici, en pis ve döneğidir.
babası balondur.

(bkz: balon greyjoy)
balonun oğludur.

dizi fanları tarafından hiç mi hiç sevilmez fakat kitapları okumuş insanlar oldukça severler karakteri. yaptıklarının sebebini sorgulamayanlar tarafından kötülenen bir karakterdir.
15-20 kişilik ironborn grubu önünde nutuk atarken kafasına kafasına zopaynan geçirdiler ya bunun... ''sdhfasdfjkashjd'' diyorum.

--spoiler--
theon: o sıçtığım borucusunu öldürenin pyke'da heykelini dikecem!
askerler: ayeee!
theon: ölen bir daha ölemez!
askerler: ölen bir daha ölemez!
theon: reaaaaarrgh!

*küt* zopaynan kafasına vurulur.
--spoiler--
--spoiler--
ablası winterfell'e uğradığında, önceden beri kendisine karşı yaptığı bütün o alaycı ve sert tavırların altında aslında theon 'a ilgi ve şefkat hisleri taşıdığını kendi üslubunca theon'a ifade etmiştir.
--spoiler--
3. sezon 2. bölüm itibari ile acıdığım kerata. geçen sezondan kalan bütün hıncım gitti adamı görünce.
piçtir miçtir ama fazlasıyla ödüyor yaptıklarını.
güncel Önemli Başlıklar