bugün

alejandro gonzalez inarritu'nun yöneteceği leonardo dicaprio'nun yeni projesi. yönetmeni tanıyanlar için oldukça ilgi çekici bir yapım olacağı kuşkusuz. ihanete uğrayıp ölüme terkedilen bir adamın intikam hikayesi. dicaprio sanırım oscar için en doğru ismi bulmuş gibi görünüyor.
Simon Pegg-Nick Frost ikilisinin amerikan versiyonunu yaratmış, kötü başlayıp efsane devam edip müthiş bitmiş bir zombi-komedi filmi. Tam benzemese de filmin karakteristiği, oyuncuları aklıma Shaun of the Dead'i getirdi. The dark gift...

http://www.imdb.com/title/tt1336006/?ref_=nv_sr_2
kadroya tom hardy'de katılmıştır. bakalım leo oscar'a göz kırpacak mı ?

filmden ilk kareler ;

http://img2.timeinc.net/e...0/revenant-01_612x381.jpg

http://img2.timeinc.net/e...0/revenant-02_612x381.jpg
fragmanı yayınlanmıştır; https://www.youtube.com/watch?v=QRfj1VCg16Y#t=32
çok sağlam olacağa benziyor. amores perros'dan beri takip ederim innarutu'yu. tırt filmi yok denecek kadar az. bunun da tırt olacağını sanmam.
leonardo di caprio ve tom hardy isimlerini yan yana görünce merak ettiğim ve fragmanıyla mest olduğum film.
https://www.youtube.com/watch?v=oYiT-vLjhC4
dağlar ve kar , kış görüntülerinin hakim olduğu bir film.
görüntüler çok güzel.
merakla bekliyorum bu filmi.
muhakkak sinema da izlenmesi gereken filmlerden biri bence.
Dicaprio ya oscar kazandıracak film. At fava bekle.
Alejandro González inarritu nun yönetmenliğini üstlendiği film. bekleyelim ve görelim. leanardo di caprio nun oscar kazanmak için en büyük şanslarından biri olabilir.
Leonardo dicaprio'dan efsane olacak bir film geliyora benziyor. Türkiyede vizyon tarihi: 22 ocak 2016.

Bu defa şu oscarı verin bu çocuğa be.
Malum ortamlara düşmüş film. indirip izleme ile bekleyip sinemada izleme arasında acayip kararsız kaldığım doğrudur.
Bugün izledim film ağır işliyor ne kötü diyebilirim ne de çok iyi ortalarda bir şey tom hardy leo dan daha iyi rol kesmiş zaten leo filmin %90 ı can çekişiyor ahlıyor ohluyor garip*ama bazı sahnelerde bana çektiği acıyı hissettirdi o yönden oscar alır mı derseniz diğer adayların filmlerini izleyip yorum yapmak daha mantıklı olur ama kalbimiz tabiki leo nun yanında.
izlemek için vizyona girmesini beklediğim film. Inarritu için özellikle merak ediyorum.

Leonardo great gatsby ve the wolf of wall street'te oscarı alamadıysa nerde alsın jüri? Nerede?
leonardo dicaprio oldukça iyi bir oyunculuk sergilemiş bu filmde. akademi bunu sikler mi bilinmez..
malum ortam filmi olmuş çıkmış. herkes yararlansın. leo ya da gelen vurmuş giden vurmuş. film boyu süründü garibim bir garabetten diğerine.
isminin hakkını tam anlamıyla veren müthiş bir diriliş filmi. Mantık değil de, duygu çerçevesinde izlenirse olaya daha da hakim olunabilecek bir film.

--spoiler--
Ayı ile kapışma sahnesi efsane olur.
--spoiler--
and the oscar goes to Leonardo DiCaprio...
usta yönetmen alejandro gonzalez inarritu'nun, leonardo dicaprio'nun ellerinden tutup "hadi oğlum hazırlan oscar'ı almaya gidiyoruz. ama çok sıkı giyin gideceğimiz yollar engebeli ve soğuk." diyerek yaptığı filmdir.

gereğinden biraz fazla uzun olduğu doğrudur. sanıyorum ki o da "buralara kadar geldik, şu eşsiz doğayı paylaşabildiğimiz kadar paylaşalım." düşüncesi ile yapılmıştır.
izlerken yorulduğum film. leonardo yine döktürmüş. kanlı sahneler akla tarantinoyu getirse de innaritu imzasını kazımış bu filme.
ayı ile kapışması, çiğ ciğer yemesi, kavga sahnesindeki vahşilik, hayatta kalış mücadelesi ve filmin sonundaki siz şimdi derdinize dert mi diyorsunuz amk bakışı ile beğenimi kazanmış film.
inşallah leo oscarı bu filmle kucaklar artık. valla izlerken ben yoruldum o ne çekti beh.
"sinemada izlicem sinemada izlicem" diye çıkırdıktan sonra dayanamayıp izlediğim film. enteresan bir film olmuş ve söyleyecek bir kaç şeyim var tabi ki.

yazıma sıkı bir alejandro gonzalez innarutu takipçisi olduğumu belirterek başlamak isterim.

--spoiler--

film öyle bir başladı ki "hassiktir bildiğin hollywood filmi lan bu, sağlam oyuncular, vurdulu kırdılı kanlı ölümlü sahneler, naptın lan innarutu?" dedim. tabi yanıldığımı anlamam fazla zaman almadı. başka bir yönetmen çekseydi filmi dediğim yola çıkardık ama innarutu kendi izlerini bırakmış filme. balon bir aksiyon filminden ziyade aksiyon ve dramın kaliteli bir sentezi olmuş.

gelelim oscar konusuna. valla belli olmaz o işler diyeceğim. geçen sene micheal keaton deniyordu, stephen hawking'i oynayan eleman seçilmişti. kaldı ki ben leonardo'Nun oscarı kazanmayı fazla umursadığını da düşünmüyorum. ama gerçekten ona oscar kazandırabilecek yegane yönetmenle çalıştığı bir gerçek.alırsa da şaşırmam, almazsa da diyeyim iyisi mi. ki leonardu'yu bilen bilir, tüm filmlerinde neredeyse ölür. bunda ölmeyerek buraya da selam çakmış olabilir. neyse bu oscar geyiği 2 senedir yeterince baydı, filme döneyim ben.

yardımcı oyuncu da çok sevdiğim tom hardy, biraz piç, biraz asi, biraz bencil bir roldeydi. iyisine de kötüsüne de alışığız hardy'nin. hele ki o über ses tonu gene büyüledi beni. oyunculukta çok başarılı bir iş çıkarttığını söylemek isterim. tam kendine verilen görevi yerine getirmiş ve film boyunca izleyicilerden küfürleri yemiştir. tabi film bittikten sonra gene canımız ciğerimiz olmuştur o ayrı. söz konusu bencilliği konuşmasından gözünün parlaklığına kadar yansıtmış.

"film fazla uzun" eleştirilerine katılmıyorum. glass'ın geçirdiği hayatta kalma mücadelesi ne kadar çetin ve uzun olursa, intikam duygusu da o kadar ateşlenir, o kadar seyirci de glassın ne yapacağını merak eder düşüncesiyle hareket edilmiş bir uzunluk olabilir. ki böyleyse bende işe yaradı. evet kimi zaman sıktığı doğrudur, ama bazı sahneler de oldukça sürükleyiciydi. atın midesini oyup içine girince hangimiz star wars'ı hatırlamadık ki?

filmin en sevdiğim sahnesi şuphesiz ki ayı sahnesiydi. aslında sıradan bir ayı saldırısı gibi görünse de filmde en yoğun duygu yaşatan sahneydi. aksiyon ve heyecan tavan yapmıştı. geneli oldukça durağan geçen filmin bir diğer sevdiğim sahnesi ise tabi ki fitzgerald ile geçen dövüş olmuştur. glass fitz'in parmağını kesince bir ürperdim bir yadırgadım ki sormayın gitsin. ama glass'in ölmesini isterdim. ikisi de birbirini öldürebilirdi, çünkü oğlu öldükten sonra sadece bir amacı kalmıştı o da bunun sorumlusunu öldürmek. amacına ulaşıyor da. neyse innarutu reyiz böyle uygun görmüş belli ki.

bir de filmde ki manzaralar çok çok hoşuma gitti. innarutu şu görüntü yönetmenleri seçme konusunda dünya lideri olabilir. birdman'de de çok başarılıydı. bu filmde görüntü yönetmeni çok iyiydi ve işin en güzel tarafı çekilecek manzaralar vardı. filmin en beğendiğim noktası bu olabilir kendi adıma.

gerçek bir hikayeden alıntı deniyor. oldum olasu şu gerçek hikaye işlerinden haz etmemişmdir. çünkü bu "gerçek hikayeler" genellikle yeteri kadar ilginç gelmez ve bazı ekler ile süslenir, daha ilginç, deyim yerindeyse daha "sinematik" yaparlar. yani ne eklendi ne kaldırıldı bilemem.

yukarıda tarantino aklıma gelmedi dedim ama yanlış oldu. ilk başta olanlar, bir taraf kötülük yapar bir taraf ise mağdur durumda kötülüğe boyun eğer. film ise tamamen intikam üzerine kurulmuştur. belki buradan benzetebiliriz.

ayrıca glassin ayıyı öldürüp yavruları annesiz bırakması, sonra kendi çocuğunun ölmesi ve kendinin oğulsuz kalması enteresan ve bir o kadar manidardı.
--spoiler--

baya konuştum, toparlayayım. film güzeldi dostlar. yukarıda tam olarak söylemesem de leonardo'Nun oscarı alacağını düşünmüyorum. django'da bile ki aldığı süre daha azdı, alabilirdi. asıl wolf of wall street'de alabilirdi olmadı.

ama birkaç kesin şey var ortada. görüntü yönetmenliği oscarının kesin favorisidir bana göre. hatta şimdiden versinler. ayrıca tom hardy buradan yardımcı oyuncuyu koparamasa bile, yakın zamanda onu büyük bir yapımda, oscar kovalarken göreceğimize eminim. bu sene olmazsa öbür sene olur.

görüntü yönetmenliğinin efsaneliğinden dolayı sinemada da tekrar izlemeyi düşünmekteyim ayrıca.

7.8/10
sikko bir film , adamı ayı sikiyor falan filan spoiler vermeyim ama bu filme 7,5'dan fazla puan gelirse imdb'ye ddos atarım.
fransız yerleşimcilerin yerli kadına arkadan tecavüz ettiği film. leo işi bozuyor.

ayının efeklerini de sik gibi yapmışlar.
vizyona girmemiş filmi seyredip yorum yapan arkadaşları 5846'dan alalım lütfen.... dediğimiz başlıktır.
sinema çekimi olan versiyonu internete düşmüş olan film.
bayadır merakla beklediğim için tenezzül etmedim sinema versiyonuna.
daha kalitelisini bekliyoruz.
sinemaya burda baya bi geç girecek benim bildiğim şubata doğru.
hd versiyonu malum ortamlara düşmüştür. ben fox entertainment'ta çalışıyorum, oradan izledim.

atın uçurumdan düştüğü sahneyi acayip içi çekmişler.
başrolünde leonardo dicaprionun oynadığı alejandro gonzalez inarritu yönettiği bir intikam filmdir.

--spoiler--
öyle bir filmdir ki, soğuğu öyle bir işlemişlerdir ki, izlerken zatürre oldum. elim, ayağım dondu şerefsizim. tam 2 saat 30 dakikalık bir film olmasına rağmen, hani 5 dakika sıkıldım dersem yeminle çarpılırım, ağzım birbirine girer.

mümkünse izleyecek kişi/kişilerin yüksek ses kalitesi ile izlemesi tavsiye olunur. o su sesleri, ateş sesleri, karda yürüme sesleri, barut sesleri duymak filmin tüm ahengini kazandırmaktadır. insanı alır götürür.

yazar görüşü: zannımca (bkz: dersu uzala) dan sonra izlediğim en iyi tekli canlandırmalı, tek başına hayatta kalma filmidir.
aldığı 8,3/10·IMDb puanını son damlasına kadar hak etmiştir.
--spoiler--