bugün

Yeni bitirdiğim harika kitap.Başarılı bir psikiyatristin karşılaştığı en ilginç vakaları sürükleyici ve sade bir dille anlattığı okunası kitap.

--spoiler--
hergün çok su içmekten hiponatremiye girip konfüze olan film yapımcısının hikayesinden oldukça etkilendim`
--spoiler--

`
Uzun zamandır almayı düşündüğüm kitap, bugün o fırsatı buldum, heyecanlıyım. *
kitabı okurken "oha bende böyleyim lan aynısı bende de var diyorsunuz" aman diyeyim sakin olun.
güzel başlayıp çok çok güzel olmayan kitap. okundu bitti görünce okudum denileceklerin arasına girdi sadece.
psikolog gary small ve karısı gigi vorgan tarafından yazılmış "en sıradışı vakalar"ı anlatan bir kitap. iki yazar görünce şöyle bir kıllanmak normal. hadi gary small olayların içindeki kişi , öyleyse gigi vorgan ne alaka? heh öyle değil işte. bu kitabın tutmasının sebebi o kadın zannımca. zaten yazar olan da o. kitabı okunabilir kılarak daha geniş bir kitleye hitap etmesini sağlamış. tıbbi terimleri konuşma dilinde anlatmak gibi. ama aralarındaki diyaloglardan kocasının kitap boyunca ona hastalarını anlatması ve onun da tanı koymasına/tedavisine katkıda bulunduğunu ima etmeleri de fena hani. eklediği sarkastik dil de gary small'u biraz daha ana karakter havasına sokmuş. gelelim psikolog abiye...kitapta anlatılana göre , suç dünyası için sherlock holmes , futbol için mourinho, tıp dünyası için gregory house neyse psikanaliz için de gary small o adeta! bir anda kafada yanan ampuller fln*. gerçi carl gustav jung için "okumaktan sıkıldım. hep çok teori , az aksiyon" diyince yine bi kıllandım aslında ama yine de kötü bir psikolog değil bence. biraz fazla terim olabilir ama kitabın okunabilirliğini pek etkilemiyor. psikosomatik semptomlar , munchausen sendromu , hipokondri , düşünselleştirme , yarı alan ihmali , apotemnofili , dismorfofobi , psödosiyesi , mumsu esneklik , bipolar affektif bozukluk , intravenöz poligram , polidipsi , agorafobi , sistematik duyarsızlaştırma gibi..**.

kitabın güzel bölümlerine gelirsek ben "elimi tut lütfen" , "delicesine endişeli" ve "ışıklar sönerken" başlıklarını beğendim. velhasıl-ı kelam fena kitap değil , okuyun. bir de tipleri tam kafamda düşündüğüm gibi çıktı. buyrun:
görsel

kitaptan beğendiğim bazı bölümler;

--spoiler--
# aktarım , içgörü yönelimli psikoterapinin en önemli yönlerinden biridir , dedi. bu , hastanın bir ebeveyne ya da otorite figürüne yönelik duygularını terapiste aktardığı anlamına geliyordu. tarafsızlığını ve peşin hükümsüzlüğünü koruyabilen - terapi sırasında kendi sorunlarını ve duygusal tepkilerini bastıran- terapistler, hastanın kendine göre bir terapist tepkisi yorumu getirmesine izin verirlerdi. terapist için ilişkinin gerçeğini vurgulama vakti geldiğinde , hasta kendi çarpıtmalarının farkına varacak ve geçmişin çarpıtmalarını hayatındaki diğer ilişkilere nasıl aktardığını görecekti. terapistin yardımıyla hasta bu döngünün üstesinden gelecek , çarpıtmalarını bir perspektife oturtacak ve hayatına devam edecekti.

# belirsizlik durumlarıyla karşılaştığımızda zihnimiz duruma açıklama getirmek için çaba sarf eder. eğer belirtilere açıklama getirmenin bir yolu yoksa kendimizi kontrolü kaybetmiş gibi hissederiz ve korkumuz giderek artar. üstelik belirtileri yaratanın kendi zihnimiz olduğunu öğrenirsek , o zaman zihnimizin yapabileceği diğer şeyler için daha çok endişeye kapılırız. insanlar beyinlerinin bir ruh tarafından ele geçirildiğinden ya da bir öcünün iradelerini yönettiğinden korkabilir. o durumda esrarengiz bir "sudan zehirlenme" teorisini benimsemeyi tercih ederler.

# akıl sağlığı profesyonellerinin çoğu kısmen kendi kişisel çatışmalarına çözüm bulmak için bu alana ilgi duyarlar.

# ilginçtir ki en derin ve en yararlı terapi çalışması , hastaların duygusal acı veya kriz içinde olmadıkları zaman yapılır. hastalar ancak böyle zamanlarda psikolojik dünyalarını gerçek anlamda araştıracak bir dinginliğe ve perspektife sahip olurlar.

#
- döküntü penisime yayıldığından beri küçülmeye başladı.
+ "döküntü mü?" dedim
- "hayır , penisim. giderek ufalıyor" dedi.
beni nihayet özel dünyasına kabul ediyordu ama şimdi de ben oraya gitmek istediğimden emin değildim. *

--spoiler--
potansiyel bir casting filmi ismi.
psikoloji içeren kitaplara bayılmam nedeniyle alıp okuduğum gayet de beğendiğim kitap. Ancak ve ancak ki bir irvin yalom değil. olayları okurken daha fazla derinlik, daha çok bilgilendirme ve daha fazla psikolojik bunalım / analiz görmek isteyen çoğu kimseyi ( örneğin: ben ) tam anlamıyla tatmin etmeyebilir.
Gunluktur, itiraftir, sudur, budur kitaplarin cikis bollugundan acayip rahatsizim. Bu kitap da o arada kaynayacakti. Ucretsiz e kitabini gorunce yiktim attim kurallarimi. Ilgi uyandirici, gayet iyi devam ediyor.
icinde birbirinden ilginc 15 hikaye barindiran guzel bir kitap. Psikolojiye ilgi duyan yazarlarin dikkatine.
bir süredir kitaplığımda duran en sonunda okuma fırsatı bulabildiğim kitaptır. güzel okuma isteğini arttıracak şekildedir.
Gary small adlı bir psikiyatristin ve eşi gigi vorgan ın gerçek olayları anlattıkları kitapları. Ntv yayınlarından. Tavsiye ederim.
özet isteyen ahaliye ithaf olunur...

insan beyninin kişinin kendisine nasıl oyunlar oynayabileceğine dair bir çok kitap yazıldı ve genelde hepsini okuyucuyu oldukça şaşırtan kitaplardı. Şimdi Dr. Dary Small okurlarına gerçek hikayelerden oluşan bir kitap sunuyor ve şaşırmaya kaldığı yerden devam ediyorsunuz.

Dr. Dary Small hayatı boyunca ilgilendiği hastalarının hikayelerini Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar kitabında topluyor. Şimdiye kadar okuduğumuz çoğu psikolojik kitaplar kurgudan ibaretti ve her seferinde içimizden bu kadar olmaz herhalde diyorduk. Şimdi karşımızda günlük hayattan gerçek hikayeler var ve her biri insanı oldukça hayrete düşürüyor.

Dr. Gary Small kariyerinin ilk günlerinden başlayarak en tuhaf ve şaşırtıcı vakalarını kitabında topluyor. Kitapta birbirinden çok farklı ve tuhaf hikayeler var. En zengininden, çifte hayat yaşayanına, tuhaf takıntıları olanlardan, farklı arzular duyanlara kadar hayatta hiç olmadığını yada olamayacağını düşündüğünüz psikolojik vakalar var.

Psikolojik romanları seviyorsanız bu kitap tam size göre. Hepsi gerçek hayattan uyarlanmış gerçek hikayelerden oluşan kitap kendi beyninizi bile sorgulamanıza neden oluyor.

Bir Psikiyatrist olan Gary Small’ın kariyeri boyunca yaşadığı ilginç vakaları anlattığı kitabında kariyerinin başından sonuna kadar farklı olaylar görmek mümkün.

Seksi Bakış
Daha yeni mezun olduktan sonra genç asistan doktor olarak çalışan ve gözetmen altında ilk hastası kocasının iş nedeni sürekli şehir dışına çıkması nedeni ile bunalım yaşayan orta yaşlı fakat alımlı bir bayandır. Geçmişini doktora açmak istemeyen bayan kocasının şehir dışına çıkması ile birlikte kendisini mutsuz ve huzursuz hisseder. Dahası zamanla kocasını aldatmaya başlar ve doktora da ilgi duymaya başlar. Sorunu tam anlayamayan doktor zamanla ona aşık olan ve kontrolden çıkan bir kadın ile uğraşmak zorunda kalır ve ilk dayağını da yer.

Kafa Üstü Duran Çıplak Kız
Gary Small bir sonraki hatırasında acil servise gelen ve odasında çıplak olarak kafa üstü duran kızın hikâyesini anlatıyor. ilk olarak şeker hastası olan kızın şekerinin çok düşmesi nedeni ile olayların yaşandığını düşünse de daha sonra kızın annesi ile sorunlarını ortaya çıkartıyor ve sorunun nasıl çözüldüğünü anlatıyor.

Elimi Tut Lütfen
Bu anısında Doktor Gary Small elini vücudunun bir parçası gibi görmeyen ve ondan kurtulmak için yollar arayan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Adam elinden o kadar rahatsız ki onu gizlemek için her şeyi yapıyor ve bu zamanla evliliğini de etkiliyor. Daha da ileri gidip onu kesme düşüncesi oluşunca Doktor Gary Small bazı önlemlere başvuruyor.

Bayılan Kız Öğrenciler
Ortada hiçbir neden yokken kızların bayılması haberi Doktor’un ilgisini çekiyor ve bu olayı araştırmak için yola koyuluyor. Sonunda Kitle Histerisi konusunda önemli bilgilere ulaşıyor ve bu da kariyerinde ona oldukça yardımcı oluyor.

Bebek Aşkı
Gary Small hamile kalmayı çok isteyen ve bu yüzden sürekli hamilelik belirtileri gösteren fakat her seferinde hamilelik testleri negatif çıkan bir hastasının hikâyesini anlatıyor. Kadın aile içinde herkesin çocuğu olması ile rekabet duygusunu o kadar abartıyor ki karın şişmesi dahil tüm gebelik belirtilerini gösteriyor. Fakat her seferinde yaşanan hayal kırıklığı psikolojisi oldukça etkiliyor.

Sessizliğin Tedavisi
Bu hikâyede doktorun nasıl kahraman olduğunu görüyoruz. Kendi alanı olmasa bile şans eseri hastanede bir hastanın muayenesine katılıyor ve gözlemledikleri karşısında hastanın yanlış tedavi edildiğini fark ediyor. Fakat psikolog olduğu için pek dikkate alınmıyor ve o da üst düzey bir doktoru devreye sokuyor. Sonunda tezinde haklı çıkıyor ve hastasını iyileştiriyor.

Küçülen P*nis
Doktor bu hikâyesinde cinsel organı ile sorun yaşayan çok başarılı bir avukatın tedavisi yapıyor. Cinsel organındaki rahatsızlık ile karısı ile arası bozulan ve bunu takıntı haline getiren adamın hikâyesi de oldukça dikkat çekici.

Delicesine Endişeli
Oğlunun tıp öğrencisi olmasından sonra ona daha yakın olabilmek için tıp kitapları okuyan ve onu kollamaya çalışan bir annenin hikâyesi anlatılıyor. Oğluna yardım etmek isterken çok fazla tıp kitabı okuması sonrası tıp hastalığına yakalanması işin ilginç yanı.

Gözleri Tamamen Kapalı
Hikâyede Doktor babasının baskısı ile avukat olmakla kendi arzusu olan felsefe okumak arasında kalan bir gencin hikâyesini anlatıyor. Babasına felsefe okumak istediğini söylediğinde aniden kör olan bu gencin tedavi süreci de oldukça ilginç.

Beyin Sisi
Kitabın en ilginç ve faydalı hikâyelerinden bir tanesi. Üst düzey bir yönetici öğleden sonra ya da aksamları hafızasında ya da düşüncelerinde yavaşlama olduğunu keşfediyor. Bunun nedenini bir türlü bulamıyorlar ve sonunda Doktor bu yavaşlamaların birine denk geldiğinde durumu çözüyor. Neden kişinin çok fazla su içmesi nedeni ile vücudundaki sodyum miktarının azalması ve bu yüzden zihnin bulanıklaşmasıdır.

Rüyalardaki Düğün
Doktor bu anısında uyumakta zorlanan bir hastasını tedavi ediyor. Hastayı ilginç kılan ise her rüyasının sonunda Pinokyo gibi burnunun uzaması ve eşeğe dönüşmeye başlaması.

Işıklar Sönerken
Bu kısımda ise karşımıza sorun yaşayan evli bir çift çıkıyor. Çocukların büyüyüp evi terk etmesinden sonra en büyük hayalini gerçekleştirip bir yat alan kocasının sürekli yatta zaman geçirmesini sorun haline getiren bir kadının hikâyesi var. Bir rastlantı eseri ortaya çıkan gerçek ve sosyopatların farklı kişilerde olabileceğini görüyoruz.

Bitimsiz Alışveriş
Kitabın en klasik hikâyelerden bir tanesi ise aslında burada karşımıza çıkıyor. ilk olarak düzensiz yemek problemi ile başlayan ve daha sonra alışveriş bağımlılığına dönen bir hastanın hikâyesini dinliyoruz.

Aile Bağları
Zengin bir ailede miras sonrası yaşananları anlatan Doktor sanırım hikâyenin ilginçliğinden daha çok özet jet macerasını anlatmak istemiş burada.

Sahtekâr Psikiyatrist
Gary Small kitabının finalini mükemmel bir hikâye ile tamamlıyor. Sürekli akıl hocası olarak gördüğü ve her zor durumda yardım istediği hocası bir gün gelip onun hastası olmak istiyor. Hayatında yaşadığı bazı sorunlar ve yaşlılığın verdiği bunama sonrası Gary Small akıl hocasını hastası olarak kabul etmek zorunda kalıyor fakat hikâye oldukça üzücü bir şekilde sona eriyor.
Yayınlanması tartışma yaratmış kitaptır. Hasta adları falan değiştirilse de gerçeklere dayandığı iddiası etik kuralları zorlar.
hiç de insanı şaşırtmayan gizli defterdir.

tarih kitaplarında bile bunun çok daha fazlası var.

günümüz siyasetinde de öyle.

şimdi gidin kumda oynayın.
kurgu olduğu ciddi anlamda belli olan kitaptır. işin özünü geçtim bir hastanın teşhisinden sonraki evre neredeyse yok gibi hikayelerde. bir house izleyicisi okur olarak net beklentim zorlu tedavi/terapi süreçleriydi. umduğumu bulamadım. artı anlatım problemleri daha da farklı. bir odanın betimlemesini iki bölümde ayrı ayrı yapıp bariz değişiklikler olmadan aynı şekilde pişirip sunması çok gereksiz bir uzatma çabası olmuş. sırf tartışmalara sebep olup ilgi çekmek için yazılmış bir kitap gibi duruyor. üstteki entryde de söylendiği gibi gerçek tarihte bunlardan daha iyi örnekler mevcut.
Azmedip 1 gunde bitirdigim kitap. Kari koca yazmislar kitabi. Yazar cok sempatik bi kere. Kitabin yarisindayken adami arastirdim iyice okuyasim geldi. Bircok vaka var ve mutlaka kendinizi bulacaginiz yerler olacaktir. Cok sevilmistir kitap. Sanirim ntv yayinlari 6. Baskisini yapmisti en son. Biri size gelip derdini anlatinca, arkadasiniza durumu ile ilgili havali tespitlerde bulunmaniz da olasidir.
(bkz: Bir psikiyatristin gizli defteri)

Tek solukta bitmiş, müthiş bir kitap.

Eğer psikolojiye ilginiz varsa ciddi anlamda tatmin eder kişiyi.

Bir psikiyatristi ve onun sıra dışı vakalarıni konu almıştır.

psikopat vardı başka bir psikolojik roman, ancak o tamamen kurguydu. Bu kitap gerçek hastalardan uyarlandigi için çok daha haz veriyor.
güzel bir kitap.ağır değildir,rahatlıkla okunabilir.
Yıllardır içimde olan psikoloji okuma isteğini yeniden açığa çıkaran belkide başlatacak olan kitaptır. Kitaptaki vakalar o kadar enteresan olmayabilir ama bir de şuradan düşünmek lazım enterasan şeyleri gizlilik ve hastadan izin alma sorunları yayımlayamamış olması büyük bir ihtimal zaten kitabın başında isimleri ve bir çok şeyi değiştirmesi gerektiğini anlatıyor. Başarılı bir psikolog olduğu kesin ama bana göre ününü şu televizyon yapımcısı adamı düzeltmesine borçlu bana göre en tesadüflü ve en enteresan o olay ve dikkat ederseniz merdivenleri ikişer ikişer çıkmaya başlıyor paikoloğumuz bu olaydan sonra.
Bir türlü bulamadığım kitaptır. Satmak isteyen varsa bir mesaj kadar uzağım.
P.s: çok aradım yine de bulamadım