bugün

Allen Carr isimli günde 5 paket sigara içen ultra tiryaki bir adamın yazdığı kitap. Orijinal ismiyle the easy way to stop smoking, kitabın Türkçe'ye çevrilmiş ismi sigarayı bırakmanın kolay yolu. Sanıyorum tüm kitapçılarda bulunabilir.

Adam ne doktor ne de alanında uzman bir psikiyatr. Sadece bir tiryaki. Yıllarca süren bırakma girişimlerine rağmen sigaradan vazgeçememiş ve en sonunda kendi yöntemini bulup bırakmıştır. Sonrasında bu yöntemini kitaplaştırarak herkese sunmuş, ardından DVD ve seans çalışmaları gelmiş, türk zihniyetiyle ekleyeyim, paraya para dememiştir. Lakin dünya çapında 11 Milyondan fazla insana sigarayı bıraktırarak gani gani dua almıştır.

easy way dediği bu yöntem özetle neden sigara içeriz? neden ihtiyaç duyarız? gibi sorulara yanıt arıyor. tiryakiliğe ters köşe yaptırıp farklı bir çerçeveden baktırmayı sağlıyor. Bu sebeple oldukça değerli. Yani kitapta sigara kanser yapar bacak kestirir aman deyim küt diye gidersin filan demiyor. yazarın kendisi de azılı tiryaki olduğundan ötürü sigara içenleri anladığından, sigara bırakma girişimlerinde neyin korkutacağını ya da korkutmayacağını oldukça net ve sık tekrarlarla beyne kazıyor.

Kitabı okumaya başlayalı birkaç gün oldu. Henüz bırakmadım sigarayı ama zaten kitap da sana hemen bırakma diyor. bu da yöntemin bir parçası.
Bakalım kitabı bitirip ardından dvd'sini de çaktım mı nasıl bir sonuç elde edeceğim. Merakla bekliyorum.

to be continued

edit: kitabı bitirdim sonra dvd'sini de seyredince kökten bıraktım naaalet olası sigarayı. Bir daha hiç başlamamak dileğiyle... ki hiç sanmıyorum!
Unutma sayın okuyucu, tek bir sigara diye bir şey yoktur! Tuzağa düşmek yok.

edit 2: aklımın ucundan bile geçmiyor artık. sigara içmeyi aslında seviyorken bu kadar kolay bırakabileceğimi hiç düşünmezdim. denemekle hiçbir zarar görmezsin sayın yazar/okuyucu. Sadece dene.
sigarayı bırakma yöntemi ve yoludur. ben bu yöntemle sigarayı bıraktım.
hem de işkence çekerek değil, mutlulukla! inanması güç biliyorum ama denemesi bedava.

işbu başlığı da ben açmıştım zaten ve ne zaman bıraktığımı filan hatırlamıyorum. daha önceki bırakma girişimlerimdeki gibi gün saymıyorum ya da her gün sigaraya özlem duyarak günlerimi harap etmiyorum. artık sigarayı hatırlamıyorum bile. sadece yanımda içtiklerinde filan 'ya ben de bi' zamanlar içiyordum' filan diyorum.

sağlıklıyım. daha ne isterim. şükürler olsun.
sigarayı kolayca bıraktığım yöntem, kitap ve dvd'dir.

buraya bunları amme hizmeti kapsamında yazıyorum. hiçbir kazanç, reklam vs. yok, aklınıza gelebilir diye belirtmek istedim.

gerçekten ama gerçekten sigarayı bırakmak isteyenler bu yöntemle bir tanışsın istiyorum.
ben tanıştım. tesadüfen. ve şimdi zincirlerimi kırdığım ve özgürlüğüme kavuştuğum için çok mutluyum. bunu herkesle paylaşmak istiyorum sadece. bu mutluluğu sigara içen tüm insanoğlu yaşamalı diyorum.
çünkü hiçbirimiz ilk sigaramızı yaktığımızda bir ömür boyu onun esiri olmayı seçmedik aslında!

sadece dene. dvd'si internette var bedavaya. kitabı da zaten bi sigara parası; 9 tl.
Sigarayı bırakmanın en etkili yolu ortamı değiştirmektir.
güncel Önemli Başlıklar