bugün

jason bourne 'un elçi hovilland 'ın hayalarını sökmeyerek beni deli ettiği roman. bir orospu çocuğunun yaptıkları en fazla bu kadar yanına kalır.

çok da sağlam bir sinema uyarlaması bulunur. matt damon mükemmeldir. titreyen, yaklaşan-uzaklaşan el kamerası ile çekilmiş dövüş sahneleri biraz can sıkar sadece. gerçekçilik adına yararlı olmuştur ancak doug liman gibi temiz dövüş sahneleri de verseydi süper olacaktı. jason bourne'un ailesini öldürdüğü kız ile yüzleşmesi ve "insan bilmek istiyor" diyalogları seriye aşina olanlara büyük anlam ifade eder. "u look tired pam, get some rest" mükemmel bir ayardır.

romanlar ile filmin sadece mantığı benzerdir. filmlerdeki konuların esamesi romanlarda okumaz. başarılı romanın uyarlaması olan bu filmin de tutmasının nedeni beyaz perdeye aktarılırken her detayı ve karakteri sahnelere aktarma zorunluluğu hissedilmemesidir. romanda bir olayın okuyucuya mantıklı gelmesi için yüzlerce sayfa ayrılır ama sinemada süre çok daha kısıtlıdır. bir romanın uyarlamasının nasıl olması gerektiğine en mükemmel örnektir bu seri. romanların dördünü de okumuş birisi olarak, filmi kitaplardan farklı olan senaryosuna rağmen beğeniyorsam, jason bourne hayranı olarak beklentilerim karşılanıyorsa iyi bir iştir.

(bkz: the bourne identity)
(bkz: the bourne ultimatum)
(bkz: the bourne legacy)
(bkz: the bourne trajectory)
son dönem soğuk savaşlı, ajanlı , gizli servis içi hesaplaşmalı filmlerin en iyilerinden olan bourne serisinin biraz suyunu çıkarsa da matt damon' un artık üstüne oturmuş rolünün hakkını vermesi ve senaryonun tempoyu çok iyi ayarlamasıyla seyredilmeyi hakeden fim.
franka potente'yi franka potente likten çıkaran film.

(bkz: #2150307)
serinin bourne identity'den sonraki filmi. Diğer iki filmle beraber 'Bir ajan filmi nasıl olmalı' sorusunun en net cevabıdır.
--spoiler--
Bourne- gelmek istiyorum.
Pamela- tamam. Bunu nasıl yapmak istiyorsun?
Bourne- teslim olmak için tanıdığım birisine ihtiyacım var.
Pamela- kim?
Bourne- paris'de bir kız vardı programın parçası. Lojistikten sorumluydu. Alexandra sctraitze. Otuz dakika sonra, dünya saatinin altında. Yalnız gönder, ona telefonunu ver.
Pamela- ya onu bulamazsak?
Bourne- çok kolay, hemen yanında duruyor.
Pamela-...

Bourne operasyonun yönetildiği ofisi karşıdan görecek bir binanın çatısındadır ve keskin nişancı tüfeğiyle ofisi izlemektedir.
--spoiler--
ilk filmde av olan bourne karakterinin avcıya döndüğü bu filmde rusya'da geçen ve 6 dakika süren bir kovalama sahnesi vardır ki, grand theft auto'nun gerçek hayata yansımasıdır resmen. başa al defalarca izle.
michelle monaghan gibi bir 10 numaranın ise küçücük bir rolü var, konuşturmuyorlar bile. ee sene 2004 tabii.
ve yine (bkz: extreme ways)
jason bourne'un moskova'daki meşhur kovalama sahnesinde taksi olarak kullanılan bir rus malı volga 3310'u resmen konuşturduğu filmdir, hani heat'in 20 dakikalık meşhur bir silahlı çatışma sahnesi varsa bu filmin kovalama sahneleri de o kadar sağlamdır.
bourne üçlemesinin ikinci filmi. klasik kovalamaca sahneleri bu filmde de öne çıkanlar arasında. mutlaka izlenilmesi gereken bir aksiyon şöleni.
üçlemenin 2. filmi. izleyenler için gelsin:

(bkz: spoiler)

filmin en başında esas kızın öldüğü yer çok etkilemişti beni. direkt ölüm yani, gerisi yok. yaralanıp bekleme falan, ya da koma durumu yok. öldü lan.

(bkz: spoiler)
--spoiler--
-neden gelmiyorsun bourne, hepsini konuşuruz.

+biraz dinlen pam, yorgun gözüküyorsun...
--spoiler--
öncelikle filmde medusayı aradım bulamadım sonra darbesini aradım onu da bulamadım. sonra öğrendim ki bu filmin aynı adı taşıyan robert ludlum imzalı kitabında medusa ismi geniş şekilde yer alıyormuş. hikayenin kilit noktasını, hikayenin kendisini oluşturuyormuş. yıllar önce kitap türkçe'ye çevrilirken medusa darbesi ismi uygun görülmüş. kitabın filmi yapılınca da filme kitabın ismi verilmiş.. ancak gelin görün ki filmde ne medusa ne de darbesi boy göstermemiştir.. filme gelince, devam filmi olarak ilk filmden daha iyiydi. ancak aksiyonun hissedilmesi için şu filme 3-4 tane patlama sahnesi konulsaydı daha iyi olurdu sanki. ayrıca filmin içinde oynanılan türlü oyunlar da müthiş derece de bağlıyor. araba kovalamaca sahneleri iyi, ancak dövüş sahneleri kameranın sert hareketlerinden dolayı biraz kötüydü. bu filmin sonunda da extreme ways çaldı, filme bir başka yakışıyor.
harika kovalamaca sahnelerine sahip, aşmış devam filmi.
an itibariyle tv karşısına yine çakıldım. kanald sağolsun. lanet olsun bu seriyi çok seviyorum.
bir önceki identity filmine göre daha başarılı bir iş ortaya çıkmış.

konu da çok sağlam işlenmiş spoiler vermeden anlatamam.

--spoiler--
filmin sonunda sevgilisini öldüren adamı yaralı halde ele geçiriyor ama öldürmemeye karar veriyor çünkü kendisi de bir çocuğun annesini ve babasını öldürdü ve suçu çocuğun annesine yıktı bu sebepten dolayı kendisi de aynı kaderi yaşadığı için intikam almaktan vazgeçti.
--spoiler--