bugün

aslında tereddüt ettim, yazsam mı yazmasam mı diye ve karar verdim yazmaya...

hayatta, her şeyde; net olma felsefesidir. belki bunun felsefik bir ismi vardır... belki buna felsefe de denmez ama her neyse; biz (bizim kim olduğumuz pek de önemli değil) felsefe diyoruz ve adını terzi fatih koyduk... beğenmeyen olursa da tamamen kişisel sorunudur, bizi sklemez...

biraz açalım ama öncesinde terzi fatih kimdir?
orta yaşların, yaşlı olmak tarafına daha yakın sütununda, başlıkta da geçtiği üzere mesleği terzilik olan bir ağabeyimiz... ve arkadaşlarla arada sırada, işleri olduğunda oraya gideriz...

fatih abi; hayatımda gördüğüm en net adamdır... cidden öyle böyle değil...

şöyle ki; hani gittiğiniz esnafla kanka olup da indirim yapmasını beklersiniz... ya da canınız sıkılır konuşmak istersiniz... istemezseniz da skimde değil, biz istiyoruz amk!

aslında belki de fatih abi bizi sklemiyor ve biz de bunu; onun net oluşuna bağlayıp, züğürt tesellisi yapıyoruz...

dükkana girdik... elinde bitirmesi gereken bir şeyler var...

arkadaş: abi hayırlı olsun, dükkanı değiştirmişsin.. büyütmüşsün... işler de daha iyi olur herhalde, hatta başlamıştır daha iyi olmaya...
fatih abi: evet burası daha büyük!

insan 'evet burası daha büyük, işlerde pek bir değişiklik yok ya da evet işler de açılmaya başladı yavaştan' gibi şeyler bekliyor...
yok arkadaş... adam net; siddin sene muhabbet etmem sizle diyor...

iş bitiyor, kafayı kaldırıp tok bir sesle 'pantolon mu?'
arkadaş: evet abi, paçasını bir düzeltelim diyorum, bayram da yaklaşıyor....
fatih abi: tamam!

yok arkadaş, adma ikinci kelimeyi söylemiyor...

arkadaş: paçaları ..... mı yapsak? (ne söylediğini hatırlamıyorum)
fatih abi: olmaz!
arkadaş: bence daha güzel olur öyle...
fatih abi: olmaz!

ulan su antilobu; neden olmuyor, tenezzül edip de söyleyiver...

işimiz bitti...
ben: abi; sen hep az mı konuşursun?
fatih abi: evet!

ulan ne var bunda denilebilir; hatta denmeden 'ulan ne var bunda' diye ben diyeyim...
bunda yani terzi fatih felsefesinin bize en büyük öğretisi;
hayata karşı kısa ve net olmak! istenilenden fazlasını vermemek... cevap verirken; sadece sorulan sorunun cevabını vermek...

ya da biz de dahil, kimseyi sklememek...

(bkz: öyle bir yazasım geldi)
- abi paçayı şöyle yapabilir miyiz?
+ paranı alırım, uğraşırım ama yapamam!
- peki abi!