bugün

salata olarak yenen bir bitki.
(bkz: tereciye tere satmak)
yaprağından yağ çıkartılan bitki.
(bkz: tereyağı)*
dere otuyla karıştırılmaması gereken çok güzel kalvaltılık olabilecek bir ot.bir yeşilimiz.
Hardalgiller ailesindendir. Lezzetli olan yaprakları salatalarda kullanılır. Gövdesi dallanmış otsu yapıdadır. Yaprakları, başlangıçta bir yaprak dalında bir çok yaprak içeren rozet görünümünde olurlar. Zamanla gövde uzunlamasına,30-60 cm kadar boylanır. yeşil ya da mavimsi yeşil yaprakları, uzun oval, kenarları değişik biçimlerde dişli yapıdadır.
estonca "merhaba" demek olan kelime.
turpgillerden, yapraklarını salata olarak yiyebildiğimiz baharatlı bir bitki.
rokanın kardeşidir. ızgara balığa eşlik ederlerse tadından yenmez.
kafka hayranı,saçları dökülmez.ıımı islamcı.allah başımızdan eksik etmesin bu sebzeyi.
ekmek arası iyi olabilir.
zeytinyağı ve karides söğüş eşliğinde harkulade olan yiyecek.

ben bunu yaptım ve adını da "yeşil deniz salatası" koydum.

tarifini vereyim hemen.

malzemeler;
bir tutam tere(7-8 yaprak)
karides(150 gram)
zeytinyağı(yarım çay bardağı)
limon(1 adet)
sarmısak(2 diş)
siyah zeytin(10 adet)
izmir tulum peyniri(4-5 dilim)

hazırlanışı:
karideslerimizi haşlayarak kabuklarından arındırıyoruz ve yassı bir tabağa koyarak zeytinyağı ile marine ediyoruz. daha sonra tere yapraklarını doğrayarak karidesimize ilave ediyor ve bunları harmanlıyoruz. harmanlarken havanda dövdüğümüz ezilmiş sarmısakı buna ilave ediyor ve üzerine bol limon suyu döküyoruz.
harmanlanan salatamızı en son siyah seytin ve izmir tulum peyniri ile süsleyerek servis ediyoruz.

afiyet olsun.

not: tere özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken ve baharlı olması sayesinde yağ yakmayı kolaylaştırıcı çok faydalı bir ottur.
yalnizca sarma dolma ve pırasanin yaninda iyi giden.
Olsa da yesek.
turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki türüdür, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. ince yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındıran bir bitkidir.

Anadolu'da bolca yetişir. Anavatanı Asya'dır. Karaciğere faydalıdır. Sigaranın zararlarını azaltır.[kaynak belirtilmeli]

Yabani olanına ıspatan denir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tere
Salataya yakışan bitkilerden biridir. Acımtrak bir tadı vardır. Roka ile karıştırılır.