bugün

tematik mode nedir ?
tematik entry girdiğimiz zaman bunun sol frame'e gelmesini istemediğimizde kullanacağımız zımbırtı.
------------------------------------------
tematik entry nedir ?
spesifik konuda bilgi içerikli entry'dir. *
sözlüğün asıl amacı nedir ?
bilgi vermek.

durum böyle olunca, doğru olduğu açıkça belli olan durum. bırakın efendim bilgi dolaşsın. öğrenmek isteyenler öğrensin, istemeyenler götünü parmaklasın. bunu engellemek iyi bir şeymiş gibi bir de tanıtımını yapmayın. haksız mıyım ?

(bkz: bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler)
(bkz: sol frame e mode istekleri)
o zaman geyik entryleri içinde;
geyik mode olsun.
ben mesela fenerbahçe başlığını ve fenerbahçe ile ilgili olumlu entryleri görmek istemiyorum bunun için de ;
anti fener mode olabilir mi?

o zaman "anti fener mode: on!"

(bkz: moderasyonun alkolü son zamanlarda abartması)
(bkz: zall artık içmesin kampanyası)
doğru olmayan durum. tematik entry, peşpeşe sürekli benzer konularda entry girmektir. normal bilgi içerikli entry zaten sözlüğün özüdür. tematik mode peş peşe belli bir konuda başlık açılmak istendiğinde kullanılabilir. mesela kuzey karolayna eyaletindeki illeri, hatta o illerdeki hastanelerin adlarını peş peşe sözlüğe girmek bir tematik entry çalışmasıdır. bunu yapmak isteyen yazar tematik mode'a geçip sol frame'i etkilemeden rahatlıkla kuzey karolayna eyaletindeki illeri ve hastaneleri sözlüğe girebilir. tematik mode bunun gibi durumlar içindir.
insanlar neden yazar? yazdıkları okunsun deyü, sol frame neden var? yazdıklarımız oraya gelsin insanlar feyzlensin deyü peki tematik mode ne ola ki bu durumda sol frameye başlık gelmesini engellesin. hem bunu kapatıp tematik entry giren var mı meraklandım şimdi.
aynı zamanda sözlük formatı'na da aykırı olan durum.

sözlük formatı'nın "e" maddesi uyarınca, sözlük formatı'na da aykırılıklar göstermektedir bu tematik mode.

--spoiler--
e) Diğer sözlük yazarları ile polemik amaçlı girilmiş entryler silinir. Ayrıca siyaset ve futbol içerikli entrylerdeki polemik için yazıldığı belli olan entryler silinir. Buna devam eden yazar da silinir.
--spoiler--

görüldüğü üzere "e" maddesinde "siyaset ve futbol içerikli entrylerdeki polemik için yazıldığı belli olan entryler silinir. Buna devam eden yazar da silinir." diyor. tematik mode'u "on" hale getirip polemik yapmak isteyen yazarlar istediği gibi polemik yapabilecekler ve uludağ sözlük moderasyonu'nun bunu ne kadar yakından takip edeceği merak konusu. diyelim ki çok yakından takip ettiler (sanmıyorum ama) ve bu şekilde davranan yazarları silik yaptılar. peki o zaman nerde kaldı şeffaflık ?

(bkz: sozluk formati/#173)
(bkz: tematik mode)
(bkz: zall in türkçeye olan düşmanlığı)
(bkz: tematik mode vs sol frame den kaldır)
üzerinde çok uzun müddet kafa yorup, varlığına mantıklı bir izahat bulamadığım durumdur. la bura sözlük. herkes birbirinin yazdığını görmek için geliyor. demekki kendi yazdıklarını hergün okuyan bir egoyu tatmin ediyor.

(bkz: zalldır o zall)
getir satırının önemini kavrayamamış kişi söylemi olsa gerek. bir konuda ya da birbiriyle bağıntılı bir çok başlığı sol framede görmek yerine arayan insanın onu getir satırına yazarak araştırma bilinciyle seviyeli bir bilgi edinimi yaratacağı durum en sağlıklısıdır.

(bkz: aramaya inanmak)