bugün

konya Mustafa Büyükkaplan Hafız anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin yaptığı uçak gemisidir.

hafızlar şunu yapmışlar ve teknofest'te finale çıkmışlar;
görsel

kaynak;
https://twitter.com/mebha.../1442055625006059523?s=19

kusura bakmayın ama yarrak gibi bir proje. ayrıca siz hafızsınız amk, uçak gemisi ile ne işiniz olur?

türkiye'de pırıl pırıl üretken liseli gençlerimiz varken, hafızların hadleri olmayarak yaptıkları bu yarrak gibi projenin teknofest'te finalist olması da kesinlikle liyakatli bir şeydir değil mi?

ulan hafızlar, uçaktan büyük ambulans olur mu?
görsel

ayrıca ambulansın gemide ne işi var?

bu gemi açık denizde ikiye bölünür. tıpkı hafızların güzel ülkemizi batırdığı gibi, siz de uçak gemimizi batırmış olursunuz.

biliyorum, hiçbir işe yaramayan bir meslek seçmişsiniz, ama bari gidin mesleğinizi yapın, böyle şeylere karışmak sizin işiniz değil.
Tamam çocuklar heves etmiş yapabilir de finalist Olmak ne aq Konya ve imam hatip yan yana gelmiş uçak gemisi tasarlamış iyi bir fıkra.

Konya da deniz yok anneaaa.

Ulan çocuklara bile liyakatsizlik aşılanıyor.
imam hatip gerçeği...

(bkz: imam hatipler kapatılsın)
Madem tasarımla uğrasacaktınız neden hafız olmayı seçtiniz?
Herkes kendi mesleğini iyi yapsa zaten bu durumlarda olmayız. Hafızlıkla ilgili geliştir kendini kardeşim. Makam öğren usül öğren. Sonra ciyaklaya ciyaklaya ezan okuyup milleti ezandan soğutuyorsunuz.
anca maketini yaparlar zaten.

bu işler imamların işi değil çocuğum. hadi git namazını kıldır sen..
Minareleri unutulmuş uçak gemisidir.
imkan olsa ben de katılmak isterdim ....
projem : mescit - müezzin kompleksi - seyyar - hesaplı - yeni istihdam alanları için
uygun ....

şöyle göstereyim ....

görsel

görsel
Helikopter pisti geminin ileriye doğru seyir halinde iken hava akımını kalkış için doğru yönlendiremeyeceği bir açıklıkta gibi. Ayrıca arkadasındaki yükseltiler de kazaya müsait. Bunu inceleyenler hiç mi görmüyor bunu?
görsel
azıcık ucundan mühendislik bilgisi olan biri bu makete komik diye gülmez, ağlar.
yok yani, direnç kuvveti ile limit hız kavramlarına girip kapasitesi yetmeyecek beynin talamus ve hipotalamus böylegerine fazla yük bindirmeyelim ve anlayacakları seviyede olaya yaklaşalım.

gemi inşaatında direnç en önemli etkendir.
güç enerji hız...
pardon, konuyu deşmeyelim ve su ve hava yeryüzünde hareket etmemizde en büyük engeldir diye konuya girelim.
malum, ister uçak yapıp yerli ve milli uçağınız göklerde olsun, ister uçak gemisi yapıp yerli ve milli uçak geminiz denizde olsun, ister araba yapıp yerli ve milli arabanız yollarda olsun direnç olarak dikkat etmeniz tek önemli etken su ve havadır.

sürtünme...
yok ya, böyle konuya girmeyecektim.
söz konusu uçak gemisi (hormonlu domates gibi, siyam ikizi gibi) görüntü olarak dinamik-hareket yasasına verilmiş tam bir ultimatom.

yok yani, böyle projeleri yapan öğrencilere ders veren fizik öğretmenleri yok mu?
bu projeleri seçen insanlar da fizik bilgisi mi yok?

bir ara değinirim.