bugün

bankaların kullanması gereken numara.

ulan kırk tane hesap numarası veriyorsun. adamın tc kimlik numarasını vereceksin yolla diyeceksin gidecek adamın hesabına. yok şube seç, yok banka seç, yok kod seç. kimse pratik düşünmüyor.
Bence bunu istemek belli kurumlar için suç olmalı, yeğen birtane soru bankası almış sitede çözümler var tc kimlik no ile üye olmak gerekiyor sen bu çocuğun t.c kimlik nosunu ne yapacaksın diye hesap sormalı devletin savcıları.
vatandaşlık numarası.
türkiyede bu sistemi kim bulmuştur. bu sistemin sayısal hesaplamasını kim yapmıştır. en ufak bir bilgiye dahi ulaşamıyoruz. öyle ki türkçe vikipedi sayfasında dahi bir bilgi yok.

hesaplayan neye göre nasıl hesaplamış. ne adımlardan geçmiş bir bilgi dahi olmaz mı.
çekinmeden paylaşırım.
10374570125
istediğiniz kadar kredi çekin.
ilk 10 hanesinin rakamları toplamının 2 basamaklı bir sayı olup, bu 2 basamaklı sayının birler basamağı hanesinin 11. haneyi yarrak oluşturduğu kimlik numarasıdır. benimki 0. ben mi özürlüyüm sistem mi hatalı bul bakayım?
kişiye özel numaradır.
Fişlemedir.
sonu hep çift sayıyla biten, 11 haneli sayıdır.
çift haneli ama papau new gine göçmeniyim.
Daha yaşım iki basamaklı değilken bütün rakamlarını tek tek ezberlemiştim. Hala da tek tek söylüyorum.
0 olan ne yapsın
Genelde 1 ile başlayan 11 haneli numaralar. Evet.
Kimin ne olduğunu anlatan 11 haneli sayılar bütünü.
atatürkün isminin nüfus idaresinde gazi mustafa kemal olarak geçtiğini öğrendiğimiz numara.

bizim de var ama öyle havalı bir numara değil.

(bkz: atatürk ün kimlik bilgileri)
ilk 10 hanesinin toplamının birler basamağı son hanesini veren kişiye özel sayı dizisi.
Deccal. Evet garip gelebilir size ama, deccal.
Bütün kimlik bilgilerinin içine yerleştirildiği, 11 rakamdan oluşan süper sayı. Kim düşündüyse çok.. lan ben neyse bir şey demeyeceğim.
Tc kimlik numaranız birinin eline gectiyse, boşuna uğraşmayın. Ölün, yeniden doğun size yeni kimlik numarası versinler.
bende de bir adet var olan rakamlar topluluğudur.
işim geregi binşercesi elimde olan numaradı. bi boka yaramaz amk.
rastgele bir numara değildir. ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı daima 11. rakamı verir.
böyle giderse yakında oyunlara ve sosyal medyaya hatta internet'e bununla girmek zorunda kalacağız.

(bkz: umarım olmaz)
güncel Önemli Başlıklar