taylan özgür

entry 56 galeri 7 video ses iyilertrends
 1. 1.
  68 kusağının ekol isimlerindendir.polis tarafından katledilen taylanın ölümü , 80 darbesine kadar ülkeyi kaosa götüren toplu katliamların ,sağ-sol catısmalarının habercisi gibiydi. zira kendisi artan siyasal olaylarda öldürülen ilk öğrencidir.

  deniz gezmiş idam edildikten sonra taylanın yanına gömülmek istemiştir.idam mahkumlarının son istekleri yerine getirilmesine rağmen kendisinin bu masum ricası dahi yerine getirilmemiştir. mezarı cebeci mezarlığındadır. yüzünden eksilmeyen gülümsemesi ile adını verdiği onlarca devrimciye bakıyordur şimdilerde kimbilir..

  http://www.yuruyus.com/ww...mages/Haf-TaylanOzgur.jpg +

  katledilişinin adından devrimci subayların gösterdiği tepki için.
  (bkz: 69 subay bildirisi)
  #885632 :)
 2. 2.
  1969 yılında beyazıt meydanında, devlet görevlisi olduğu iddaa edilen biri tarafından öldürülen, sol görüşlü genç. ancak 37 yıl sonra bu cinayetin araştırılması için bir komisyon kurulabilmiş.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/393339.asp
  #967711 :)
 3. 3.
  kontrgerilla uzmanı emekli Yarbay Talat Turhan, 1990'daki bir söyleşisinde taylan özgür'ü vuran kişinin bir üsteğmen olduğunu öne sürdü ve bu teğmenin ilerleyen yıllarda general oldugunu iddia etti.

  denizleri yargılayan dönemin askeri savcıları ve hakimlerinin ilerleyen yıllarda devlet yönetiminde çok önemli noktalara geldiği düşünülürse gerçekliği oldukça fazla olan bir iddia. *
  #971876 :)
 4. 4.
  (bkz: adi taylan olanlarin esmer ve yavsak olmasi) tezini curutmus insandir. esmer olabilir ama yavsak asla.*
  #971899 :)
 5. 5.
  17 ocak 1999 tarihinde sabah gazetesindeki köşesinde aktarmış olduğu cinayet anı şu şekildedir:

  " annem babamla birlikte beyazıt tarafından kapalıçarşı'ya gidecektik. o gün meydan çok kalabalıktı. çünkü birkaç gün önce milli türk talebe birliği'nde yaptığı bomba elinde patlayan mustafa bilgi adlı sağcı öğrencinin cenazesi vardı. bu nedenle beyazıt meydanı çarşaflı, türbanlı kadınlar ve sakallı cüppeli erkeklerle doluydu. biz o zamanlar marmara sineması olan binanıngirişinde durup uzaktan kalabalığa bakıyorduk. tam o sırada önümüzde, otobüs durağında siyah renkli bir otomobil durdu.içinden iki üç kişi fırladı. 1.5 metre kadar önümüzde yürüyen iki kişinin üzerine çullandılar. bunlardan biri zorla otomobile bindirildi. ama bu kişi otomobilin diğer kapısından çıktı. arkasından biri ceketinin yakasını tuttu. ceket ve gömlek sıyrılarak gencin üzerinden sıyrıldı. gencin üzerinde sadece kırmızı bir atlet kaldı. koşmaya başlayan genç, yolu ayıran demir bariyerin üzerinden tam atlayacakken, yine iki metre önümüzde duran, gri takım elbiseli biri, elinde rulo olarak tuttuğu gazeteyi bir kenara bıraktı, içinden çıkarttığı silahı kaçan kişiye yöneltti. nişan aldı.. mantar tabancası patlar gibi bir ses çıktı. kaçan genç yere yığıldı, birileri koşup onu aldılar ve bir cipe bindirip götürdüler. akşam radyo haberlerini dinliyorduk. spiker "bugün beyazıy meydanında çıkan silahlı çatışmada taylan özgür adlı odtü öğrencisini vurularak öldürüldü. taylan özgür'ün üzerinden iki tane tabanca çıktı" deyince donup kaldık. çünkü öldürülen taylan özgür'ün üzerinde silah yoktu, çatışma çıkmamıştı. sadece bir tek el ateş edilmişti. ilk kez bir öğrenci liderinin, sokak ortasında, hem de resmen öldürülmesi, türkiye'nin yakın geleceğini etkileyecek baskı tehdit döneminin habercisiydi".

  belki bir alakası vardır;
  #971926 :)
 6. 6.
  bir döneme damgasını vuran, devrimci mücadeleyi onurlu yaşamıyla bütünleştiren 68 kuşağının sembol isimlerinden biridir. derin devlet tarafından 1968 hareketi içinde işlenen ilk faili meçhul cinayete kurban gitmiştir.
  can dündar'ın bu konuda taylan özgür'ün ablası ile yaşadığı bir anıyı söyle anlatıyor...

  "CHP kurultayında tam Hasan Fehmi Güneş konuşurken bir kadın kürsüye doğru yürüdü ve "tam bağımsızlıktan" söz et­mekte olan Güneş'e doğru bağır­dı:

  "Bağımsızlık uğruna ölen Taylan'ın dosyasını neden sakladın? Taylan'ın katili nerede?"

  Güneş bir an durdu, o sırada genç kadını apar topar uzaklaştır­dılar.

  Kurultay'ın tozu dumanı ara­sında genç kadının feryadı anlaşı­lamadı.

  Adı: Hale Kıyıcı'ydı.

  1968 hareketinin ilk faili meç­hul cinayetine kurban giden Tay­lan Özgür'ün ablasıydı.

  Taylan Özgür emekli bir bin­başının oğluydu. ODTÜ öğrenci­siydi. 1969 yılının 23 Eylül günü istanbul Üniversitesi öğrenci birli­ğinin Beyazıt'taki kongresi sırasın­da arkadan kurşunlanarak öldü­rülmüştü.

  O yıla kadar belli bir noktada tutulan şiddet, Vedat Demircioğlu ve Taylan Özgür cinayetlerinden sonra birden dozunu ar­tırmış ve 70'lerin başında 12 Mart'la sonuçlanacak kanlı perde böyle açılmıştı.

  Peki bu perdeyi açan ve ülkeyi bir darbeye götüren kurşunu kim, hangi amaçla sıkmıştı?

  Bu soruyu yanıtlayabilmek için Özgür'ün katilini bul­mak gerekiyordu.

  * * *

  Aslında Taylan Özgür'ün katili olarak Lisan Çakıcı ad­lı bir polis memuru yargılanmış, ancak kimi öğrencilerin ve tanıkların anlatımları arasındaki çelişkiler nedeniyle delil yetersizliğinden beraat etmişti.

  işte o gün bugündür, yani tam 31 yıldır Hale Kıyıcı, kardeşine kurşun sıkan ismin peşindeydi.

  Aradığı ipucunu, 1990 yılında emekli Yarbay Talat Turhan vermişti.

  "Kontrgerilla uzmanı" sa­yılan Turhan bir söyleşide "derin devlet"in eylemlerini anlatırken Özgür'ün öldürül­mesini örnek vermiş ve şöyle demişti:

  "1978'de Hasan Fehmi Gü­neş'in içişleri Bakanı olmasının ertesi günü Taylan Özgür'ün dos­yasını kendisine verdim."

  Turhan'a göre bu dosyada Öz­gür'ü bir polisin değil, bir üsteğ­menin öldürdüğü yazılıydı. Dosya, Bakan'a verildiğinde odada 3 kişi daha vardı: Deniz Baykal, Ertuğrul Günay ve Uğur Mumcu...

  Turhan bunları anlattıktan sonra Özgür'ün ablası Hale Kıyıcı kendisine bu üsteğmenin kim ol­duğunu sormuş ve onun -1990 iti­barıyla- orduda üst düzeyde görev yapan bir "general" olduğunu öğ­renmişti. Ancak Turhan bu ismi açıklamaya yetkili olmadığını söy­lüyor, Kıyıcı üsteleyince de şöyle diyordu:

  "Olayı delillendirmek içişleri Bakanı'nın sorumluluğunda... Ben Hasan Fehmi'yi de eleştiremiyo­rum. Çünkü bu örgüt, devlet için­de devlet... Çözmeye siyasilerin gücü yetmiyor..."

  * * *

  Hale Kıyıcı, kardeşinin katilini bulabilmek uğruna bu dosyanın peşine düştü; ancak 10 yıl uğraşmasına rağmen bir sonuç alamadı.

  Sonunda dosya verildiğinde odada bulunduğu söyle­nen tanıklardan üçünü; Deniz Baykal, Hasan Fehmi Gü­neş ve Ertuğrul Günay'ı birarada bulabileceği bir yere, ya­ni CHP kurultayına gitmeye karar verdi ve aklındaki soru­yu Hasan Fehmi Güneş kürsüdeyken haykırdı.

  Ancak kritik soru, "tam bağımsızlık" lafları arasında yine yanıtsız kaldı.

  Kurultayda konuştuğum Hale Kıyıcı, bu duruma isyan ederken gözyaşlarını tutamıyordu. Kardeşinin katillerini bilenlerin susmasına, 12 Mart'ta kendilerine işkence ya­pan kimi isimlerin salonda "Genel Sekreterlik" düşü kur­masına, Özgür'e kurşun sıkanların halen görevde olması­na isyan ediyordu.

  Güneş'in, Baykal'ın, Günay'ın ve Turhan'ın duruma mutlaka bir açıklama getireceklerini söyledim; tatmin ol­madı."

  "N'olur ispanya örneğini inceleyin" dedi ayrılırken;

  "... derin devletin içinden sosyal demokratlar çıktı orada..."

  "...can dündar..."
  #972042 :)
 7. 7.
  tam adı mustafa taylan özgür olan ve deniz gezmiş'in ölümünden sonra yanına gömülmek istediği devrimcidir.
  #972081 :)
 8. 8.
  cia ajanı kommer'in odtü'de 1968'de arabasının yakıldığı olayda sinan cemgil ile birlikte ön saflarda bulunan, ancak daha sonra tüm o olaya katılanlar gibi bir şekilde ayağının kaydırıldığı, türkiye'nin devrimci ve vatansever insanı.. faili meçhullardan yalnızca birisi, bu ülkede zaten bulunamaz önemli insanların katilleri, nedense!!!

  annesinin ölüm yıldönümünde verdiği ilan iç burkar;

  " insanı,ülkeni,güzeli sevdiğin için;doğrudan,haktan,haklıdan yana başkaldıran bir yüreğe sahip olduğun için;kokuşmış düzeni sarsacak bir başkaldırının gençlik içinde filizlenip örgütlenerek ülkeye yayılmasından korktukları için.. sevgili taylan özgür bundan tam 37 yıl önce ilk tetiği beyazıt meydanı'nda sana çektiler, seni sırtından kurşunladılar. 37 yıl içinde aynı nedenle kaç güzel, kaç yiğit insan daha faili meçhul ya da katili bilinen cinayetlerin kurbanı oldu, tam bilemiyoruz. ancak haklı ile haksızın, doğru ile yanlışın savaşı hiç bitmeyecek.haklıların, doğrudan yana savaşan yiğitlerin öldürülmesi, hakkı, doğruyu ortadan kaldırmayacak. bedeli çok ağır da olsa sonunda hep hak ve doğru insanlık geçerli olacak.seni sevgi,özlem ve onurla kucaklıyoruz."
  #1284641 :)
 9. 9.
  odtü sosyalist fikir kulübü üyesi olup, sosyalist fikir kulübü' nün düzenlediği " köy çalışmaları" na ilk katılan ve başarılı sonuçlar elde eden bir devrimciydi. insanların güven duyduğu, fedakar ve gözü pek bir kişiliğe sahip devreimci gençlerimizdendir.
  #1705222 :)
 10. 10.
  cıa cinayetine kurban gitmiş gençlerdendir.
  #1705372 :)
 11. 11.
  (bkz: devrim şehidi)
  #1705398 :)
 12. 12.
  taylan özgür'ü kim vurdu?

  1968 hareketinin ilk faili meçhul cinayetinde kritik soru: "ilk kurşun"derin devletin işi miydi?  CHP kurultayında tam Hasan Fehmi Güneş konuşurken bir kadın kürsüye doğru yürüdü ve "tam bağımsızlıktan" söz et­mekte olan Güneş'e doğru bağır­dı:

  "Bağımsızlık uğruna ölen Taylan'ın dosyasını neden sakladın? Taylan'ın katili nerede?"

  Güneş bir an durdu, o sırada genç kadını apar topar uzaklaştır­dılar.

  Kurultay'ın tozu dumanı ara­sında genç kadının feryadı anlaşı­lamadı.

  Adı: Hale Kıyıcı'ydı.

  1968 hareketinin ilk faili meç­hul cinayetine kurban giden Tay­lan Özgür'ün ablasıydı.

  Taylan Özgür emekli bir bin­başının oğluydu. ODTÜ öğrenci­siydi. 1969 yılının 23 Eylül günü istanbul Üniversitesi öğrenci birli­ğinin Beyazıt'taki kongresi sırasın­da arkadan kurşunlanarak öldü­rülmüştü.

  O yıla kadar belli bir noktada tutulan şiddet, Vedat Demircioğlu ve Taylan Özgür cinayetlerinden sonra birden dozunu ar­tırmış ve 70'lerin başında 12 Mart'la sonuçlanacak kanlı perde böyle açılmıştı.

  Peki bu perdeyi açan ve ülkeyi bir darbeye götüren kurşunu kim, hangi amaçla sıkmıştı?

  Bu soruyu yanıtlayabilmek için Özgür'ün katilini bul­mak gerekiyordu.  * * *  Aslında Taylan Özgür'ün katili olarak Lisan Çakıcı ad­lı bir polis memuru yargılanmış, ancak kimi öğrencilerin ve tanıkların anlatımları arasındaki çelişkiler nedeniyle delil yetersizliğinden beraat etmişti.

  işte o gün bugündür, yani tam 31 yıldır Hale Kıyıcı, kardeşine kurşun sıkan ismin peşindeydi.

  Aradığı ipucunu, 1990 yılında emekli Yarbay Talat Turhan vermişti.

  "Kontrgerilla uzmanı" sa­yılan Turhan bir söyleşide "derin devlet"in eylemlerini anlatırken Özgür'ün öldürül­mesini örnek vermiş ve şöyle demişti:

  "1978'de Hasan Fehmi Gü­neş'in içişleri Bakanı olmasının ertesi günü Taylan Özgür'ün dos­yasını kendisine verdim."

  Turhan'a göre bu dosyada Öz­gür'ü bir polisin değil, bir üsteğ­menin öldürdüğü yazılıydı. Dosya, Bakan'a verildiğinde odada 3 kişi daha vardı: Deniz Baykal, Ertuğrul Günay ve Uğur Mumcu...

  Turhan bunları anlattıktan sonra Özgür'ün ablası Hale Kıyıcı kendisine bu üsteğmenin kim ol­duğunu sormuş ve onun -1990 iti­barıyla- orduda üst düzeyde görev yapan bir general olduğunu öğ­renmişti. Ancak Turhan bu ismi açıklamaya yetkili olmadığını söy­lüyor, Kıyıcı üsteleyince de şöyle diyordu:

  "Olayı delillendirmek içişleri Bakanı'nın sorumluluğunda... Ben Hasan Fehmi'yi de eleştiremiyo­rum. Çünkü bu örgüt, devlet için­de devlet... Çözmeye siyasilerin gücü yetmiyor..."  * * *  Hale Kıyıcı, kardeşinin katilini bulabilmek uğruna bu dosyanın peşine düştü; ancak 10 yıl uğraşmasına rağmen bir sonuç alamadı.

  Sonunda dosya verildiğinde odada bulunduğu söyle­nen tanıklardan üçünü; Deniz Baykal, Hasan Fehmi Gü­neş ve Ertuğrul Günay'ı birarada bulabileceği bir yere, ya­ni CHP kurultayına gitmeye karar verdi ve aklındaki soru­yu Hasan Fehmi Güneş kürsüdeyken haykırdı.

  Ancak kritik soru, "tam bağımsızlık" lafları arasında yine yanıtsız kaldı.

  Kurultayda konuştuğum Hale Kıyıcı, bu duruma isyan ederken gözyaşlarını tutamıyordu. Kardeşinin katillerini bilenlerin susmasına, 12 Mart'ta kendilerine işkence ya­pan kimi isimlerin salonda "Genel Sekreterlik" düşü kur­masına, Özgür'e kurşun sıkanların halen görevde olması­na isyan ediyordu.

  Güneş'in, Baykal'ın, Günay'ın ve Turhan'ın duruma mutlaka bir açıklama getireceklerini söyledim; tatmin ol­madı.

  "N'olur ispanya örneğini inceleyin" dedi ayrılırken;

  "... derin devletin içinden sosyal demokratlar çıktı orada..."

  http://www.candundar.com.tr/index.php?Did=1313
  #1705410 :)
 13. 13.
  (bkz: taylan ozgur un ablasindan ilhan selcuk a mektup)
  #2052753 :)
 14. 14.
  öteki yüreğimiz...
  #2052994 :)
 15. 15.
  taylan özgür ölmez adında bir bar sanatçısı vardır ki sesi akıllara olduğu gibi kulaklara da zarar verir. aman sesi hakkında ne yorum yapın ne de surat ifadenizi kullanın. bir ukalalık sergiler siz bile onun gibi inanırsınız sesinin güzel olduğuna * * *

  (bkz: mektup cafe bar)
  #2053026 :)
 16. 16.
  emperyalist köpeklerin çırakları tarafından sırtından vurulan devrimci, vatansever. saygıyla anıyorum kendisini.

  1948-1968
  YAŞAMAK BiR AĞAÇ GiBi TEK VE HÜR
  VE BiR ORMAN GiBi KARDEŞÇESiNE...
  BU HASRET BiZiM...
  #2542808 :)
 17. 17.
  hatırla sevgili dizisinin vuruluşunun konu aldigi bölümünde dayanamayip gözyaslarina boguldugum , katledilen devrimci genc.. *
  #2590701 :)
 18. 18.
  hatırla sevgili adlı uyduruk dizide katledilmesi 'istanbul üniversitesi merkez kampüs içinde silahlı halde kaçarken vuruldu' şeklinde yansıtılan devrimcidir. oysa taylan beyazıt meydanında gayet de silahsız halde gayet de bir polis tarafında vurulmuştur.dizide silahlı ve kaçar halde vurulduğunun söylenmesi, katlini silahlı ve kaçar olduğu için haklı göstermiştir. türk dizi dünyasının uyduruk ve kıçından habersiz senaristleri böyle baştan savma senaryolar ile devrimcileri nasıl yansıtmaktadır. artık rahat bırakınız, denizleri, taylanları, sinanları! zira bilmesi gerekenler onların nasıl devrimciler olduklarını gayet iyi bilmektedirler.
  #2596730 :)
 19. 19.
  deniz gezmiş'in vasiyetinde yanına gömülmek istediği isim. ne yazık ki bu dileği gerçekleşememiştir.
  #2745205 :)
 20. 20.
  1969 yılıda beyazıt'ta arkadan kurşunlanarak öldürülen, öldürülmesinin üzerinden geçen onca yıla rağmen cinayetin failinin kim olduğu hala muallakta olan, ablası hale kıyıcı'nın çabaları sonucu meclis'te bir araştırma komisyonu kurulmasına karar verilen ancak zamanının en solcularının meclis çatısı altına girince değişmesi! nedeniyle bu komisyonun faaliyetini yerine getirmemesi sonucu katilini hala bir polis zannettiğimiz devrimci.
  #3272709 :)
 21. 21.
  68 kuşağına damgasını vuran, yeni doğan bebeklere adını veren devrimci. sinan cemgil'in oğluna ismini vermiştir.
  #3428169 :)
 22. 22.
  bugün ölümünün 39. yılı...

  insanı, ülkeni, güzeli sevdiğin için; doğrudan, haktan, haklıdan yana başkaldıran bir yüreğe sahip olduğu için; kokuşmuş düzeni sarsacak bir başkaldırının gençlik içinde filizlenip örgütlenerek ülkeye yayılmasından korktukları için sevgili taylan özgür bundan tam 39 yıl önce ilk tetiği beyazıt meydanı'NDA sana çektiler, seni sırtından kurşunladılar. 39 yıl içinde aynı nedenle kaç güzel, kaç yiğit insan daha faiili meçhul ya da katili bilinen cinayetlerin kurbanı oldu, tam bilemiyoruz. ancak haklı ile haksızın, doğru ile yanlışın savaşı hiç bitmeyecek. haklıların, doğrudan yana savaşan yiğitlerin öldürülmesi, hakkı, doğruyu ortadan kaldırmayacak. bedeli çok ağır da olsa sonunda hep hak ve doğru insanlık geçerli olacak. seni sevgi, özlem ve onurla kucaklıyoruz.

  dedi annesi necla özgür onun aramızdan ayrılışının 39. yılında.
  #3998937 :)
 23. 23.
  can dündar'ın taylan özgür için yazısı;

  http://www.milliyet.com.t...a=Can%20Dundar&ver=95
  #3998954 :)
 24. 24.
  http://www.alevionline.co...syasini_Aciyor_/5430.html
  #3999099 :)
 25. 25.
  http://www.halkevleri.org...rulmavioglu_0519807_4.jpg +
  #3999719 :)