bugün

Eğer espirili bir insanın söylediği sözlerse tavla oynamayı bir kat daha güzelleştiren sözlerdir.
Örneğin;
*Karşı taraf iki kere üst üste 3-3 attığında.
Utanır insan böyle güzel zar atılır mı?**
*Tavlanın son bölümünde pul toplanırken karşı tarafın 3 pulu sizin ise 7 pulunuz kalmıştır.
Artık kendimizi kandırmanın bir alemi yok...
*Karşı taraf bir çok pulunuzu kırdığında
ben senin niyetini anladım senin niyetin beni yenmek değil bütün pullarımı tek tek kırarak beni oyundan kaçırıp bana korkak demek ama ben yemem...
(bkz: 2 mars 1 duz)
(bkz: al bakayım zeki müren kapısını)
zarların çift gelmeleri için ;

hey gidi koca kara baş. *
(bkz: tavla oynarken susmayan insan)
Hadi oğlum bi düşeş. *
zar atma,ağzınla oyna istersen
marsla bitmiş bir oyundan sonra rakibe
-bir gezegen ?
-hmm oeh. mars
kafana bindim! ilk pul tam zeminle birleştiğinde kafana, ikinci pulda da bindim denir.*
"seni 2 atamaz ilan ediyorum". (power word silence) .. iki tur karşı taraf 2 atamaz.
SENi AMERiKAN DÜŞEŞi BiLE KURTARMAZ.
-taci oğlum bak sen sevin diye yeniliyorum biliyon dimi?
+büyük adamsın levent abi sen de olmasan!
(bkz: üj-bej)
gele
eğer oyun sonunda pul toplama safhasındayken, bir tarafın sadece 1 pulu kalmış ve atma sırası ondaysa, ve eğer o pulda 1deyse;

- bak tek zar atıyorum! *
Sen safsın atamazsın.
- yendim!
okullar tatil oldu
oyunun başında zarınız kırılmışsa ve sıra sizdeyken 6-6 atıyosanız " koca tarlada sıçacakyer bulamadı"
mızıkcılık yapılabilen bir oyun türüdür.
-ya bitanem neden kırıyorsun cok pissin *
-ben olmuşlarından toplim söyle.
elde kırıkla girilecek en az 3 kapı varken ve üst üste gele atmışken: ulan okyanusta sıçmağa yer bulamıyoz bea!!!
- al bakalım enayi kapısını!

oyunun başında atılan 6-4
doru düzgün at şu zarları ya çıkmasın dışarı.....bi çarşaf alında gelin şuna olmayacak bu böyle tavla mı oynuyoruz,zar toplamaca mı?!!!
yok abi bilgisayarda oynanmaz bu oyun, artificial intelligence denen bişey var * *