tarihi eser kaçakçılığı

entry 22 galeri 2 video ses iyilertrends
 1. 1.
  bir ülkeye karşı yapılan en büyük şerefsizlikdir. kültürün çalınması anlamına gelir ki küçüğü büyüğü olmaz, hırsızlıkların en büyüğüdür.
  #756361 :)
 2. 2.
  (bkz: tarihi eser kacakcisi)
  #756373 :)
 3. 3.
  işe bir de öteki taraftan bakıldığında aslında yapan insanın sanat sevgisi, aşkı yüzünden bunlara bile kalkışabileceği düşünülebilir(!)*
  #756386 :)
 4. 4.
  aç insanların herşeyi yapabildiği gibi kendi tarihini de yapması sonucu kendini geçmişsiz çocuklarını bilgisiz kılmasıyla sonuçlanacak durumdur.
  #756388 :)
 5. 5.
  bir insanın 3 5 kuruş para için, ülkesine, kültürüne olan saygısızlığı gösterir. zaten o kazanılan paradan ne hayır beklerler onuda anlamam ya. evet hırsızlıktır da aynı zamanda hemde kendi kültüründen, tüm ülkenin insanlarında çalınan bir seydir o çaldıkları. insan önce kültürünü sevmeli , ülkesini sevmeli o bilinçle yetişemeli ki yapılmasının böyle kaçakçılıklar.
  #756395 :)
 6. 6.
  tarihin, geçmişin, uzun yıllar, asırlarca edinilen birikimin kaçakçılığını yapmaktır. kültürün, zamanın ona yüklediği kimliğin talan edilip, yağmalanmasıdır. kültürel değerlerine bağlı bir topluma karşı işlenecilecek en büyük suçtur.,
  #756406 :)
 7. 7.
  türkiye'nin artık önlem alması gereken yoksa yakında önlem alıcak birşeyin kalmayacağı, ve bizim de şu an olduğu gibi hala baş yapıtlarımızı baş eserlerimizi kültürümüzü berlin'de, londra'da, milano'da, moskova'da, paris'te görmeye devam edeceğimiz şerefsizlik eylemi.
  #756834 :)
 8. 8.
  Bergama'daki zeus tapınağı, çorum'daki boğazköy sfenksi, aydın'dan çalınan ihtiyar balıkçı heykeli, millet agorası'nın bir cephesi, Berlin müzesi'nde; Troy'dan kaçırılan heykeller Leningrad'ta; yedi harikadan biri olarak kabul edilen bodrum Mausoleum'a ait kabartmalar, Maussollos ve Artemisia heykelleri ve diğer insan ve aslan heykelleri, Londra British Museum'da; Topkapı Müzesi'nden çalınan iznik Çinileri Fransa Louvre Müzesi'nde bulunmaktadır. iki gün önce bursa görükle'den kaçırılmaya çalışılan daha niceleri...

  kazı çalışmalarına gerekli bütçe ayrılamaması sebebiyle yurtdışından gelen arkeologlarla çalışan türk arkeologlar, yapılan anlaşmalarla yabancı bir arkeologun yaptığı kazı sonunda elde ettiği tarihi eseri ülkesine götürüp sergileme hakkı olduğunu söylüyor.

  fakat ne kadar ilginçtir ki; 1970 UNESCO Avrupa Arkeolojik Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne göre kültür varlıkları ortak miras olarak kabul edildiğinden doğdukları topraklarda korunmalıdır, deniliyor.

  son bir söz daha; tarihimiz 'biz bu taş yığınlarından çok var, buyrun götürün! hediyemiz olsun' diyen, hükümdarlarla dolu!

  edit: imla.
  #1080933 :)
 9. 9.
  Boğazköy Sfenksi:
  Çorum'da antik adı Hattuşaş olan Boğazköy ören yerinden Almanlar tarafından 1906-1912 yılları arasında yapılan kazılarda bulunan 2 sfenks ve yaklaşık 10 bin çivi yazılı tabletten oluşan kültür hazinesi, temizlenip onarıldıktan sonra 1917 yılında iade edilmek şartıyla Berlin'e götürüldü.

  Bu eserlerden 2 bin 943 tablet ve bir sfenks, 1924-1942 yılları arasında partiler halinde iade edildi. 1987 yılında ise yaklaşık 7 bin 400 tabletin iadesi sağlandı. Türkiye'ye iade edilmeyen Boğazköy Sfenksi ise halen Berlin Devlet Müzesinde sergileniyor.

  Zeus Sunağı:
  ilk çağın en büyük heykeltıraşlık şaheserinden biri olarak nitelendirilen ve Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından Galatlarla yapılan savaşın kazanılmasının ardından kurtarıcı Zeus'a bir şükran ifadesi olarak inşa edilen ünlü Zeus Sunağı, Alman mühendis Carll Humman tarafından parça parça sökülerek deniz yoluyla Almanya'ya kaçırıldı. Daha sonra monte edilen tarihi eser halen Berlin Pergamon Müzesinde sergileniyor.

  Aphrodisias - ihtiyar Balıkçı Heykeli:
  Aydın Geyre yakınlarındaki antik Aphrodisias kentinde Prof. Dr. Kenan Erim başkanlığında sürdürülen kazılar sırasında 1989 yılında Tiberius Portikosu'ndaki havuzda bir mermer baş bulundu. Bulunan başın, 1904 yılında Fransız arkeolog Paul Gaudin tarafından yürütülen izinli kazılar sırasında bulunarak gizlice yurt dışına kaçırılan ve daha sonra Berlin Pergamon Müzesine satılan gövdeye ait olduğu tespit edildi.

  Beyhekim Camisi Mihrabı:
  Konya'da 13. Yüzyılda yapıldığı bilinen Beyhekim Camisi'nin çini mozaikli mihrabı, 1907 yılında yasa dışı yollarla yurt dışına götürüldü. Cami mihrabı Berlin'deki Pergamon Müzesinin islam Eserleri Bölümü'nde sergileniyor.

  Hacı ibrahim Veli Türbesi Sandukası:
  Konya'nın Akşehir ilçesi Alanyurt köyünde bulunan Hacı ibrahim Veli Türbesi'ne ait sanduka 1906'da Almanya'ya kaçırıldı. iadesi için girişimler yapılan sanduka, Berlin'de Doğu Asya ve islam Sanatları Müzesinde sergileniyor.

  Troya Eserleri:
  Tarihin en önemli arkeolojik buluntuları arasında sayılan Troya eserleri, Çanakkale'deki antik kentte Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından gün ışığına çıkarıldı. MÖ 2300-2800 yılları arasına ait tarihi hazinenin, Schliemann ve eşi tarafından 1871-1890 yılları arasında yurt dışına kaçırıldığı biliniyor.

  Eserlerin bir bölümü Berlin'de, bir kısmı da Rusya'da Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ile St. Petersburg'daki Hermitage Müzesinde bulunuyor. Herakles Heykeli: 1980'de ABD'ye kaçırılan heykelin alt kısmı Antalya Müzesinde sergileniyor. Perge kazısı sırasında kaçırılan Roma dönemine ait heykelin kaçırılan bölümünün Boston Güzel Sanatlar Galerisi ile Leon Levy-Shelby White adlı koleksiyonerlerin mülkiyetinde olduğu biliniyor.

  Kumluca Eserleri: Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan ve dinsel nitelikli gümüş parçalardan oluşan Kumluca Hazinesi 1963 yılında yurt dışına kaçırıldı. Hazine, Washington'daki Dumbarton Oaks Müzesinde sergileniyor.

  Diyarbakır Müzesi Sfenks Figürini :
  Diyarbakır Müzesinden 1979 yılında çalınan bronz bir sfenks figürü Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda bulunuyor.

  Akşehir Seydi Mahmut Hayrani Türbesi'ne ait sanduka:
  1976 yılında kaçırılan tarihi eser, Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda yer alıyor.

  Cizre Ulu Cami Kapı Tokmağı :
  Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda bulunan kültür hazinesi, 1969 yılında kaçırıldı.*
  #1473676 :)
 10. 10.
  ayşegül nadir tecimer'in ismini anımsatan meslek. *
  #1473752 :)
 11. 11.
  parası iyi olan atraksiyondur.

  görünürde taş falan ama para ediyor işte. bizim memleketin de eser konusunda maşallahı olunca bu iş için uygun yer oluyoruz doğal olarak.

  tabii bu hareketi yapanları kınıyoruz. tasvip etmiyoruz. orası ayrı.

  bir de bu işi yapanlar meşhur kişiler çıkıyor ya anlamıyorum. parası olan adam neden tarihi eser kaçırsın? mantıksız. yoksa parasının olmasının sebebi zaten bu kaçakçılık mı?

  olabilir.
  #4658781 :)
 12. 12.
  ülkemizin en mağdur oldugu hırsızlık tiplerinden biridir. şu an ülkemizden kaçırılan değerler çatır çatır başka müzelerde sergilenmektedir. yazıktır hakikaten. berlindeki pergamon museum da onlarca saat kapıda bekledik, içeri girdik ki ne görelim bizden vakti zamanında götürdükleri. insanın canı acıyor ama bu ; sanat ve tarih değerini bilmediğimiz ve hala daha öğrenmediğimiz gerçeklerini de değiştirmiyor. ne yazık.
  #4658911 :)
 13. 13.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/507200/+
  #21543412 :)
 14. 14.
  yasadisi bir meslek.
  #21543633 :)
 15. 15.
  ülkemizden, başta abd ve almanya'ya kaçırılan ve oranın müzelerinde sergilenmiş değerli eşyalardır. http://www.kulturvarlikla...esi-saglanan-eserler.html
  #23963355 :)
 16. 16.
  Bazı durumlarda iyi bir şeydir.En azından kaçırıp kurtarabirdiklerini kurtarıyor sanat severler çünkü bizde olsa ya üstüne beton dökerler yada eritip çalarlar. Biz buyuz amk millette onur haysiyetmi kaldıda eksik olan sanat. Neyse imkanı olan sanat eseri kaçsın kurtarsın efendim yoksa yarra yersiniz çanak çömlek derler size. Benden söylemesi.
  #23963444 :)
 17. 17.
  ülkeye yapılan en büyük hainlik budur. yolsuzluk ile falan çalınan milyonlar bunun yanında devede kulak kalır. binlerce yıllık tarihi olan anadolu da yani bu coğrafyada köşeyi dönen binlerce kişi bulabilirsiniz. sadece kültürel anlamda düşünmemek gerek. ekonomik anlamda da ülkeyi senelerce kalkındıracak, dış borcumuzu ödeyecek altını babalarının malıymış gibi bir çırpıda satar bu soysuzlar. belki bu soysuzların yüzde 10u devlete teslim etseydi şuan çok farklı yerlerde olabilirdik.
  tabii devletin de bir şeyler yapması lazım. işe altın arama makinelerini piyasadan toplatarak, satışını yasaklayarak başlayabilir. daha sonra devlet özel bir ekip kurarak "şerefli insanlardan oluşan" ülke adına araştırmalar yapabilir.
  #28262351 :)
 18. 18.
  yapmak istediğimdir. tam benlik meslek aslında. tarihi severim.
  #28262362 :)
 19. 19.
  2863 sayılı kültür ve tabiat Varlıklarını koruma kanununa göre suçtur. Hem de öyle böyle değil. Buralara ben Yaparım, ben ederim diye yazılmaz yani. s.keller Adamı Kamil s.keller hem de öyle böyle değil.
  #28262438 :)
 20. 20.
  heyecanla ve macera ile bir arada, taş ,toprak toplamak satmak.
  #28476947 :)
 21. 21.
  yakalanmazsan torununun torununa yetecek parayı buldun demektir.
  #28477033 :)
 22. 22.
  Ülkemizde görevli bulunan yabancı diplomatların ve bazı açıkgöz muhtar ve vatandaşların (Bunlara vatandaş demek ne kadar zor) kafa kafaya vermesiyle gerçekleşen kanser türü. Ülke topraklarını önce kazar sonra da kemirirler.

  Geçtiğimiz yıllarda Brezilya'lı gay bir diplomat ülkemizde görev yapmaktaydı. Yanında tam bir paçoz, Çin hanedanından gelme erkek sevgilisi bulunmaktaydı. Bu sevgili gittikleri her ülkeyi hallaç gibi attırıp tarihi eser kaçırıyordu.
  Türkiye'de Eskişehir'in köylerinden birinde bir muhtar ve bazı yancılar bulup onlardan da tarihi eserler alarak görev bitiminde ülkelerine dönmüşlerdi.

  Lord Kinross eserlerinde bu durumdan bahsetmektedir.

  Bi bakın bakalım, Kuşadası, Pamukkale, Ürgüp ve civarında Yaz - Kış elin Japon'u ne halt karıştırmaktadırlar.
  Sonuç itibariyle ipini koparan bu ülkede, elini kolunu sallayarak gezinmektedir.

  izmir Selçuk civarında uzun uzun yıllar süren kazılarda neler oldu? Şirince'de ne dolaplar döndü?

  Yurt dışına seyahat eden arkadaşlarımız çok iyi bilirler anlatsınlar herkese; Belçika, Monaco, Monte Carlo, Cannes vs. Avrupa ve diğer ülkelerde öyle her canı isteyenin her yerde fotoğraf çekemediklerini. Saati ve zamanı ve hatta izin ve ücreti var bunun. Kuş uçurtmuyor adamlar. Allah'ın bir meydanında foto çekerken polis anında yanınızda bitip çekemezsiniz diyor. Gerekirse de işlem başlatıyor anında. Kaldı ki taşı toprağı kazıp eser kaçıracaksınız aq!

  Bu ülkenin başına ne geldiyse de : 'Dur lan ben bu paranın a.ına koyyim' diyen o.ospu evlatlarından gelmiştir.

  Not : Bilmem kaç paraya, bilmem kimle yatar mısınız türünden sorulan sorulara verilen cevaplar aynadır. Bu soruya cevap veren: 'Gerekirse kendimi bile seve seve deldiririm' yanıtını veren adam Topkapı Müzesi'nde görev yapsa n'oolur lan bi düşünün.

  Konu açıldı içimdekileri kusmadan bırakamıyorum. Bir de Yunan'la savaşalım kadın ve kızlarını mikip satalım diyen birileri vardı buralarda. Okuyunca tüylerim diken diken oldu. Vayy anlayışa gel dürzülerde. Bunun plânlarını yapan tarihi esere, sana, bana, evlada ne yapmaz!?

  Bir daha not : Marmaray kazılarında yapılan tarihi eser kaçakçılığı son yılların en büyük hırsızlığıydı bana göre. Bizzat gördüm ve hayrete düştüm. işçiler ceplerinde tarihi eserlerle evlerine gittiler be, kimi kime şikâyet ediyorsun?
  #28477447 :)