bugün 1328 başlık
kapat

tarihi eser kaçakçılığı

 1. 1 1
  bir ülkeye karşı yapılan en büyük şerefsizlikdir. kültürün çalınması anlamına gelir ki küçüğü büyüğü olmaz, hırsızlıkların en büyüğüdür.
  #756361
 2. 1 1
  (bkz: tarihi eser kacakcisi)
  #756373
 3. 0 0
  işe bir de öteki taraftan bakıldığında aslında yapan insanın sanat sevgisi, aşkı yüzünden bunlara bile kalkışabileceği düşünülebilir(!)*
  #756386
 4. 0 0
  aç insanların herşeyi yapabildiği gibi kendi tarihini de yapması sonucu kendini geçmişsiz çocuklarını bilgisiz kılmasıyla sonuçlanacak durumdur.
  #756388
 5. 1 1
  bir insanın 3 5 kuruş para için, ülkesine, kültürüne olan saygısızlığı gösterir. zaten o kazanılan paradan ne hayır beklerler onuda anlamam ya. evet hırsızlıktır da aynı zamanda hemde kendi kültüründen, tüm ülkenin insanlarında çalınan bir seydir o çaldıkları. insan önce kültürünü sevmeli , ülkesini sevmeli o bilinçle yetişemeli ki yapılmasının böyle kaçakçılıklar.
  #756395
 6. 0 0
  tarihin, geçmişin, uzun yıllar, asırlarca edinilen birikimin kaçakçılığını yapmaktır. kültürün, zamanın ona yüklediği kimliğin talan edilip, yağmalanmasıdır. kültürel değerlerine bağlı bir topluma karşı işlenecilecek en büyük suçtur.,
  #756406
 7. 1 1
  türkiye'nin artık önlem alması gereken yoksa yakında önlem alıcak birşeyin kalmayacağı, ve bizim de şu an olduğu gibi hala baş yapıtlarımızı baş eserlerimizi kültürümüzü berlin'de, londra'da, milano'da, moskova'da, paris'te görmeye devam edeceğimiz şerefsizlik eylemi.
  #756834
 8. 1 1
  Bergama'daki zeus tapınağı, çorum'daki boğazköy sfenksi, aydın'dan çalınan ihtiyar balıkçı heykeli, millet agorası'nın bir cephesi, Berlin müzesi'nde; Troy'dan kaçırılan heykeller Leningrad'ta; yedi harikadan biri olarak kabul edilen bodrum Mausoleum'a ait kabartmalar, Maussollos ve Artemisia heykelleri ve diğer insan ve aslan heykelleri, Londra British Museum'da; Topkapı Müzesi'nden çalınan iznik Çinileri Fransa Louvre Müzesi'nde bulunmaktadır. iki gün önce bursa görükle'den kaçırılmaya çalışılan daha niceleri...

  kazı çalışmalarına gerekli bütçe ayrılamaması sebebiyle yurtdışından gelen arkeologlarla çalışan türk arkeologlar, yapılan anlaşmalarla yabancı bir arkeologun yaptığı kazı sonunda elde ettiği tarihi eseri ülkesine götürüp sergileme hakkı olduğunu söylüyor.

  fakat ne kadar ilginçtir ki; 1970 UNESCO Avrupa Arkeolojik Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne göre kültür varlıkları ortak miras olarak kabul edildiğinden doğdukları topraklarda korunmalıdır, deniliyor.

  son bir söz daha; tarihimiz 'biz bu taş yığınlarından çok var, buyrun götürün! hediyemiz olsun' diyen, hükümdarlarla dolu!

  edit: imla.
  #1080933
 9. 1 1
  Boğazköy Sfenksi:
  Çorum'da antik adı Hattuşaş olan Boğazköy ören yerinden Almanlar tarafından 1906-1912 yılları arasında yapılan kazılarda bulunan 2 sfenks ve yaklaşık 10 bin çivi yazılı tabletten oluşan kültür hazinesi, temizlenip onarıldıktan sonra 1917 yılında iade edilmek şartıyla Berlin'e götürüldü.

  Bu eserlerden 2 bin 943 tablet ve bir sfenks, 1924-1942 yılları arasında partiler halinde iade edildi. 1987 yılında ise yaklaşık 7 bin 400 tabletin iadesi sağlandı. Türkiye'ye iade edilmeyen Boğazköy Sfenksi ise halen Berlin Devlet Müzesinde sergileniyor.

  Zeus Sunağı:
  ilk çağın en büyük heykeltıraşlık şaheserinden biri olarak nitelendirilen ve Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından Galatlarla yapılan savaşın kazanılmasının ardından kurtarıcı Zeus'a bir şükran ifadesi olarak inşa edilen ünlü Zeus Sunağı, Alman mühendis Carll Humman tarafından parça parça sökülerek deniz yoluyla Almanya'ya kaçırıldı. Daha sonra monte edilen tarihi eser halen Berlin Pergamon Müzesinde sergileniyor.

  Aphrodisias - ihtiyar Balıkçı Heykeli:
  Aydın Geyre yakınlarındaki antik Aphrodisias kentinde Prof. Dr. Kenan Erim başkanlığında sürdürülen kazılar sırasında 1989 yılında Tiberius Portikosu'ndaki havuzda bir mermer baş bulundu. Bulunan başın, 1904 yılında Fransız arkeolog Paul Gaudin tarafından yürütülen izinli kazılar sırasında bulunarak gizlice yurt dışına kaçırılan ve daha sonra Berlin Pergamon Müzesine satılan gövdeye ait olduğu tespit edildi.

  Beyhekim Camisi Mihrabı:
  Konya'da 13. Yüzyılda yapıldığı bilinen Beyhekim Camisi'nin çini mozaikli mihrabı, 1907 yılında yasa dışı yollarla yurt dışına götürüldü. Cami mihrabı Berlin'deki Pergamon Müzesinin islam Eserleri Bölümü'nde sergileniyor.

  Hacı ibrahim Veli Türbesi Sandukası:
  Konya'nın Akşehir ilçesi Alanyurt köyünde bulunan Hacı ibrahim Veli Türbesi'ne ait sanduka 1906'da Almanya'ya kaçırıldı. iadesi için girişimler yapılan sanduka, Berlin'de Doğu Asya ve islam Sanatları Müzesinde sergileniyor.

  Troya Eserleri:
  Tarihin en önemli arkeolojik buluntuları arasında sayılan Troya eserleri, Çanakkale'deki antik kentte Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından gün ışığına çıkarıldı. MÖ 2300-2800 yılları arasına ait tarihi hazinenin, Schliemann ve eşi tarafından 1871-1890 yılları arasında yurt dışına kaçırıldığı biliniyor.

  Eserlerin bir bölümü Berlin'de, bir kısmı da Rusya'da Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ile St. Petersburg'daki Hermitage Müzesinde bulunuyor. Herakles Heykeli: 1980'de ABD'ye kaçırılan heykelin alt kısmı Antalya Müzesinde sergileniyor. Perge kazısı sırasında kaçırılan Roma dönemine ait heykelin kaçırılan bölümünün Boston Güzel Sanatlar Galerisi ile Leon Levy-Shelby White adlı koleksiyonerlerin mülkiyetinde olduğu biliniyor.

  Kumluca Eserleri: Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan ve dinsel nitelikli gümüş parçalardan oluşan Kumluca Hazinesi 1963 yılında yurt dışına kaçırıldı. Hazine, Washington'daki Dumbarton Oaks Müzesinde sergileniyor.

  Diyarbakır Müzesi Sfenks Figürini :
  Diyarbakır Müzesinden 1979 yılında çalınan bronz bir sfenks figürü Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda bulunuyor.

  Akşehir Seydi Mahmut Hayrani Türbesi'ne ait sanduka:
  1976 yılında kaçırılan tarihi eser, Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda yer alıyor.

  Cizre Ulu Cami Kapı Tokmağı :
  Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda bulunan kültür hazinesi, 1969 yılında kaçırıldı.*
  #1473676
 10. 0 0
  ayşegül nadir tecimer'in ismini anımsatan meslek. *
  #1473752
 11. 1 1
  parası iyi olan atraksiyondur.

  görünürde taş falan ama para ediyor işte. bizim memleketin de eser konusunda maşallahı olunca bu iş için uygun yer oluyoruz doğal olarak.

  tabii bu hareketi yapanları kınıyoruz. tasvip etmiyoruz. orası ayrı.

  bir de bu işi yapanlar meşhur kişiler çıkıyor ya anlamıyorum. parası olan adam neden tarihi eser kaçırsın? mantıksız. yoksa parasının olmasının sebebi zaten bu kaçakçılık mı?

  olabilir.
  #4658781
 12. 1 1
  ülkemizin en mağdur oldugu hırsızlık tiplerinden biridir. şu an ülkemizden kaçırılan değerler çatır çatır başka müzelerde sergilenmektedir. yazıktır hakikaten. berlindeki pergamon museum da onlarca saat kapıda bekledik, içeri girdik ki ne görelim bizden vakti zamanında götürdükleri. insanın canı acıyor ama bu ; sanat ve tarih değerini bilmediğimiz ve hala daha öğrenmediğimiz gerçeklerini de değiştirmiyor. ne yazık.
  #4658911
 13. 0 0
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/507200/+
  #21543412
 14. 0 0
  yasadisi bir meslek.
  #21543633
 15. 1 1
  ülkemizden, başta abd ve almanya'ya kaçırılan ve oranın müzelerinde sergilenmiş değerli eşyalardır. http://www.kulturvarlikla...esi-saglanan-eserler.html
  #23963355
 16. 1 1
  Bazı durumlarda iyi bir şeydir.En azından kaçırıp kurtarabirdiklerini kurtarıyor sanat severler çünkü bizde olsa ya üstüne beton dökerler yada eritip çalarlar. Biz buyuz amk millette onur haysiyetmi kaldıda eksik olan sanat. Neyse imkanı olan sanat eseri kaçsın kurtarsın efendim yoksa yarra yersiniz çanak çömlek derler size. Benden söylemesi.
  #23963444