bugün

kışın içilebilicek en güzel çorba çeşididir.
içindeki pıhtılar ve pörtüler, yerken her daim beni benden almıştır.
içine bayat ekmekten krokan yapıp bir de üstüne acılı salça gezdirdik mi... öğlen olmuş be...
en iyisi mikserle yapılır.
domates, yoğurt, soğan, un ve çeşitli baharatların karıştırılıp fermentasyona uğratılmasıyla elde edilen bir çeşit "hazır çorba".
içeriğindeki maddeleri kurutması günlerce süren,el emeği göz nuru,en hasının anadolu'da yapıldığı,"yeme de yanında yat" çorbasıdır.
hasta çorbasıdır zanlımca.aylarca kıvrandıktan,üç farklı antibiyotik bitirdikten sonra bir sabah kupada içtiğim küçük köy tarhanası ile ayağa kalktığımdan,turp gibi olduğumdan söylüyorum.
zenginin yemeği olabilecek kadar güzel fakir yemeğidir.
bir keloğlan fiLminde padişahın kız komada...doktorlar çare bulamıyor...padişah ağlanıp sızlanıyor...oradan ah benim keloğlum keleşoğlum geliyor...kıza bir tarhana içiriyor...kız hoop ayakta...yani tarhana dermanı bulunmayan hastalıklara ii gelir...*...ayrıca çok kral bir çorbadır...babaannem çok ii yapar...
tarhanayı bir tabakta suyla karıstırarak iyice erimesi saglanır. önce salcayı kavurur sonra bu karısımı ilave edip üzerine de su koyarak pişmesi beklenir. a tabi bu arada sürekli karıştırmak gerekmektedir. tarhana corbası işte bu şekilde yapılmaktadır. * * *
çorbaların arasında en doğal, en köy kokulu olandır. insana yaz tatillerinde gidilen köyleri, dallarından koparılan taze meyveleri, patika yolları, nine masallarını, yıldızlı geceleri, süt sağmaları hatırlatır ve hüzünlendirir.
annemin bana öğretmeye çalıştığı ve hiç bi yerde onun yaptığı gibi sarmısaklı yapılmayan, nanesi taze taze konulunca daha güzel olan bir çorba ki ağızlara tam anlamıyla layık(mayalanırken fazla belketilince daha ekşi oluyoki o daha da süper tat veriyo)
üzerine kızıdırlmış yağ ve kırmızı biber konunca enfes olan çorbadır.
adeta, Anadolu 'ya, köylerimize, geleneklerimize ve kültürümüze özlem konusunun simgesidir.*
darhane çorbası.
babaannenin çok sevdiğinizi bildiği ve sizi daha sık görmek için kullandığı bir yemektir tarhana çorbası. bahsi geçen torun çok sık gidememektedir, çok sevdiği babaannesi ve dedesinin yanına. onlar da malum 1 gün görmeseler bile aylardır görmemiş gibi özlerler. sevimli kadın hemen telefon eder eve, "hadi bak tarhana çorbasını ocağa koydum, sen seversin dedenle boğazımızdan geçmez sonra, atla gel" diye. torun, dede evinin kapısında tarhana kokusuyla karşılaşır vee mutlu son.
kisisel tespitime gore ege bolgesinde daha yogun ve sade yapilan, ic bolgelerde ise daha sulu ve sarimsakli olduguna, hatta zaman zaman kuyruk yagiyla yapildigina tanik oldugum corba.
Özellikle soğuk havalarda içilebilecek en güzel çorbalardandır.*.bizde ise sanki kuralmış gibi sadece ramazanlarda yapılır,her iftar sofrasında mevcuttur.*

(bkz: tecrübelerin öğrettikleri)
nedense bana komünizmi hatırlatır. heralde yoksul kesim tarafından daha çok tüketildiği için olsagerek. garip...
çorbaların kralıdır. * *
(bkz: annenin eve tarhana sermesi)
(bkz: annenin eve nane sermesi)
öğrenci evlerinin vazgeçilmez çorbalarındandır. hamur veya bu hamurun kurutulmuş toz hali ile çorbaya dönüşen bu yemek türkiye'nin dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılmaktadır. anadoluda içine buğday bile konur, en güzelini trakya'da yiğebileceğiniz* çorbayı lokantalarda bulamazsınız. bulursanız da yemememeniz isabet olur çünkü en güzelini anneanneler babanneler yapar gerisi domates çorbası gibi bir çorba koyar önünüze.
aşık mahzuni, bir şiirinde şöyle yer verir tarhanaya:

Sırtına abalar giyer
Haklarını başkası yer
Tarhanaya şekerdir der
Eyvah köyüm yiğit köyüm
bir çok çeşitte, farklı farklı yörelerde aynı adı taşıyıp farklı tadlar taşıyan evrenselleşmesine ramak kalmış çorba... lakin ekşi tarhana dedikleri çorbanın içinde her şey bulundugundan, oldukça faydalı bir besindir...
soğuk kış günlerinin en vazgeçilmez çorbasıdır.her bölgede farklı olarak hazırlanır.yapımı zor olan ve kokusu hiç hoş olmayan faydalı bir besin kaynağıdır.en zor kısmı kurutulduktan sonra toz haline gelme aşamasıdır. *
içine ekmek dogranıp yendiginde o sıcak lezzetini iki katına cıkaran corbadır...