bugün

sarımsaklı bir tür meze.
(bkz: tarator sosu)
sarımsak limon suyu ve cevizle hazırlanan bir tür sos. kızarmış ekmek üstüne sürülünce kırmızı şaraplada çok güzel gidiyor
bir nevi cacık.
(bkz: cevizli tarator)
bg. cacık
70' lik yeşil efe rakısının en sadık dostudur. rakı' dan daha az olsa bile; rakı ne zaman biterse bu mezede o zaman biter.
rakıyla süper giden, sarımsaklı, peynirli, cevizli, salçalı meze.
rakısızda yenir tabi ama hani olsa fena mı olur.
rakısızda yenir tabi ama hani olsa fena mı olur.
yalnız feci gaz yapar altlı üstlü söyleyimde.
Malzeme:
3 dilim bayat ekmek
10 adet ceviz içi
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı üzüm sirkesi
1 diş sarmısak
½ çay bardağı su
½ çay bardağı limon suyu
tuz
karabiber
kırmızı biber

Yapılışı:

Bayat ekmek dilimlerinin içlerini avucunuzun içi ile iyice ufalayın. Su ilave ederek koyu bulamaç haline getirin.
Ceviz içlerinin kabuklarını ayıkladıktan sonra iyice dövün.
Bulamaç haline gelmiş ekmek içlerine dövülmüş cevizleri, zeytinyağını, sirkeyi, dövülmüş sarmısağı, tuz, karabiber ve kırmızı biberi ilave edip karıştırın.Bir kenera koyup 10 dakika dinlendirin.
Soğuk (oda sıcaklığında) olarak servis yapınız.
Bu sos, midye tava ile çok güzel giden, Marmara ve Ege mutfaklarına has, Akdeniz'in özelliklerini taşıyan bir sostur. Kalamar tava ile de servis yapabilirsiniz. Servis yaparken buzdolabından çıkmış gibi olmamasına dikkat etmelisiniz.
torba yoğurdu, name ve sarımsakla yapılır.
bulgarca cacık anlamına gelir.
tahinli ve yoğurtlu olmak üzere iki çeşidi olan,ortadoğu ve balkanlarda bilinmekle beraber en yoğun olarak anadoluda akdeniz ve ege denizi kıyılarında tüketilen meze.
limon suyu ile seyreltilmiş tahin, sarımsak, ince ince kıyılmış maydanoz ya da marul yaprakları ile yapılan rakının vazgeçilmezi, olmazsa olmazı mezedir.
bulgarca ve türkçe'de farklı anlamlara gelir.

bulgarlar'ın taratoru bizim cacıktır. bizimkiyse böyle tahin, öğütülmüş ekmek kurusu, sarımsakla, peynirle yapılan bir mezedir.

yanlış olmasın.
sadece iyi bir usta mezecinin güzel yapabileceği şahane meze.
acayip faydalı bir meze. ben meze olarak tüketmiyorum ama. annem yapar hep böyle bolca, ekmeğe sürüp sürüp yeriz sabah öğle akşam gece. sarımsak, ceviz, salça, maydonoz, pul biber falan vardır içinde.
sanılanın aksine içinde yoğurt yoktur.
yapılışı kolay ve tadı uygun olduğu için yoğurtla yapılan cips sosunun sıkça millete tarator diye verildiği doğrudur. tamam o da güzel oluyor ama tarator değil. izmirde gerçekten tarator kullanan iki yer gördüm henüz. diğer iller konusunda bilgim yok.

ayrıca midye tava mı onun için yoksa o mu midye tava için yaratılmış merak ettiğim mezedir.
yaklaşık 300 çeşidi olan meze. en bilinenleri havuç,salatalık,ıspanak ve taze baharat taratordur.
cevizsiz eksik kalır.
nanesiz eksik kalır.
Kemal yılmaz in akranidir.
onbirinci nesil yazardır.
kaliteli entryler girmesi dileği ile.
Kafayı masonlukla bozmuş bir adet yazar.
sen sofraların baş tacı, bol naneli bir yoğurt olarak kalmalıydın dostum. sözlüğe gelip insanları mezhepçiliğe sürüklemeye çalışmamalıydın.

çok yazık çook.