3

tarık güryay

 1. 1.
  27 mayıs darbesi sürecinde menderes ve arkadaşlarının yargılandığı yassıadanın komutanlığını yapmış şahıstır. darbeden idama kadar geçen süreçte menderes ve arkadaşlarına insanlık dışı muamelelerde bulunduğu daracık hücrelerde yatırdığı anlatılır.

  menderes hakkında idam kararı verilmiş ve imralı adasına götürülecektir. bu arada ingiltere kraliçesi 2. elizabeth ve abd başkanı john f. kennedy idamların durdurulması için cemal gürsele baskı yapmaktadırlar. gürsel bir ara baskılara dayanamayarak ada komutanı tarık güryay'ı arar gelişmeleri sorar. güryay ''infaz ettik.'' diye cevap verir. ancak henüz idam gerçekleştirilmemiştir. yassıadadan imralıya geçiş sürecinde sandallardan birine darağacı kurulmuş ve yolda herhangi bir emir yahut talimat gelirse bunun dışına çıkılmak istenilmiştir.

  güryay bir iktidar yargılanıyor adlı kitabında zorlunun idamını şöyle anlatmıştır

  Zorlu, ölüme gerçekten zorlu bir metanetle gitti. O kadar ki, hatta mahut gömleğin üzerine giydirilişinden sonra, kendisine dini telkinde bulunan hocanın, Arapça kelimeleri telaffuzda düştüğü hataları düzeltti.
  Kollarını arkadan bağlarken, başsavcıya son bir ricada bulundu. Ellerinin önden bağlanmasını istedi. Fakat bunun kanunen imkânsızlığı kendisine anlatıldı.
  Beraberce sehpaya doğru yürüdük. Ne masaya, ne de masa üzerindeki sandalyeye çıkarken yardım istedi. Hatta heyecandan eli titreyen cellâda: 'Oğulum ne titreyip duruyorsun? ilmik senin değil, benim boynuma geçecek' dedi.
  Sonra adetâ kendisini uçsuz bucaksız bir boşluğa atar gibi: 'Allah memleketi korusun, haydi Allahısmarladık!' dedikten sonra, ayaklarının altındaki sandalyeyi itmek işini de kimseye bırakmadı.
  Boyu uzun olduğu için, ayakları masala basmıştı. Cellât masayı itti. Ona bu kadarcık da iş düşmüş bulunmasaydı, Zorlu sanki asılmış değil, intihar etmiş olacaktı.
  #8197199 :)
 2. 2.
  yassıada duruşmalarında duruşma salonunun ortasına makam koltuğunu getirtip poz veren chp'li general. elinden düşürmediği at kırbacı meşhurdur. (bkz: demirkırat)

  chp'lilerin hayalini kurduğu tablo için:

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/143031/+
  #11892093 :)
 3. 3.
  hırsızlıktan, ihanetten tutuklu (daha sonra mahkum olmuş) it sürüsünün yanında ayakta durması beklenen türk ordusunun şerefli subayı. bazıları kafayı yemiş herhalde ya da hırsızları ilahlaştırdıkları için namuslu, onurlu, şerefli insan tavrı tuhaf geliyor.

  dış devletlerin bastırmasıyla işledikleri suçların cezasını çekmekten kurtulan it kopuk takımı tarafından şahsına atılan iftiralara 1970 yılında basılan bir iktidar yargılanıyor kitabında cevap vermiştir. mekanı cennet olsun, mezarına nurlar yağsın.
  #13187265 :)
 4. 4.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366594/+
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/366595/+
  #18040763 :)
 5. 5.
  Adnan Menderes'e yaptıklarından ötürü haysiyet yoksunu bir insandır.
  #26851244 :)
 6. 6.
  1960 askeri darbesi sırasında imralı adası komutanı. adnan menderesi kandırarak idam a götürmüştür.
  #33308548 :)

tarık güryay ile alakalı başlıklar