bugün

özel biR sac üzerinde yapılan bir kebap çeşididir.doğranan etler kırmızı toz biber,sıvı yağ ve soğanla pişirilir.
hası mersin'de yapılır.
orjinali mersin'de bulunan süper yiyecek.* (bkz: sözlükteyken acıkmak)
bir de tantuni tarikati vardır. şahanın bir skeçidir..
(bkz: her yer lavaş kokacaaaaak)
mersin kökenli bir et yemeğidir. yanında en iyi ayran gider. ucuz yerde yemek tehlikeli olabilir. paran varsa 2 adet dürüm hem mideni hem de gönlünü doyurur.
istanbulda yasayanların en iyisini istiklal caddesindeki deki suat usta da (eski galatasaraylı olan değil) yiyebilecekleri*limon ve naneylede ayrı bi güzel olan yiyecek.
önceden pişirilmiş olan kıymadan biraz büyük et parçacıklarının, ortasında kızartma yağının bulunduğu bir sac üzerinde bekletilmesi, müşteri geldiği vakit pişirilmiş etin yağın içerisine atılarak ısınması ve biraz kendine gelmesinden sonra lavas veya durumun içine konularak, isteğe göre domates, maydanoz, soğan, kırmızı biber eklenerek dürüm şeklinde servis edilmesi şeklinde yapılan mersin'e has bir yiyecektir. yanında acı sivri biber turşusu ve tantuninin içine sıkmak için limon ile olursa, yanında açılan bir soğuk ayran veya şalgam ile tadından yenmeyecek harika ötesi yiyecektir.
bir kez yemenin bünyede bağımlılık yapacağı,tarifsiz lezzette mersinlilerin en süper icadı.pardon tarifi (bkz: yukarıda).benim bildiğim (ismini hatırlayamadım)harika yapıyor..pangaltı ergenekon caddesi giderken sağda gelirken solda
eskisehirdeki öğrencilerin günde 3 öğün yemekten çekinmedikleri hatta makarnayı bile sollayabilecek besin ürünü.leziz afiyetle yiyiniz.
(bkz: yiyin gari)
yerli fast-foodlardan bir tanesi..

mersinlilerin ısrarla "burada yediğiniz tantuni mi be.. pehh!! sen bir de bunu tarsus ta bilmem ne ustada yiycen" diye kafa ütüledikleri hoş yiyecek..
bursa'da setbaşı prestij sineması yanında ki yerden yenilebilecek yiyecek.
mersin'de yedikten sonra, mersin dışında yapılanların tantuni olmadığını anlıyorsunuz. tarifi olmayan bir lezzet.
orijinali mersin'de yapılır. hemen hemen butun sehirlerde taklitleri vardır mersinde yaprak ve selim tantuni en iyi yapan yerler arasındadır.
isim olarak herhangi bir çin, japon ismini çağrıştıran kelimecik, yemekciktir. tadılması gerekir şu fani dünyada..
"ilk yediğim yer mersin'di,l ezizdi. sonra birde mersin çıkışı biryerde yemiştim, öbürüne kıyas berbattı" dedirten yiyecek.
(bkz: yasadim ordan biliyorum)
siparişi verdikten sonra eğer limon getirilmezse istenir, sonra her ısırıktan önce biraz limon sıkılır, her ısırıktan sonra bir yudum ayran içilir. işte hayatın tadı.
yagını akıta akıta yenesi mersin kebabı.. memlekete gelince ilk iş olarak yemekten zevk aldıgımdır.. *
mersin 'den başka bi yerde yemedigim,duygusal olarak bag kurdugum yemektir.
gece gece karın acıktıran ve de eskişehir'i hatırlatan, özleten başlık.. bi oturuşta 6 tane yemişliğim vardı kendisini! iddia gibi bişeydi ki epey bi süre yaklaşamamıştım yanına.
anlami enayi yemegidir,buyuk tantuni ustalari,durumun icine konan sogan,maydanoz ve domatesten o kadar guzel bir salata yaparlarmis ki,durumun icinde et koymadan satabilirlermis,asli az et bol salataya dayanan tantuni ve ozellikle biftekten yapilani cok lezizdir.oncelikle tencerede haslanan yagsiz,sinirsiz biftek eti,sac da pisirildigi icin cok yumusak ve lezzetli olur,makbulu pamuk yagi ile yapilmis olanidir.
en lezizinin mersin'de, göksel'de yenilebileceği doğaüstü yiyecek.
eskişehir'de ilk kez yedikten sonra ikide bir aklıma gelen ancak adını hatırlayamayıp eskişehirdekilere "benim için de tarantino yiyin" deyip kendimi rezil ettiğim enfes yiyecek,yalnız 1 tanesi doyurmuyo 2 tanesi belki.
yanında genellikle şalgam suyunun içildiği pek bir güzel yiyecek.
sivas'ta yenmemesini şiddetle tavsiye ettiğim mersin yöresine ait içine kıyma kıyılıp saçta pişirilerek kendi özel yapım ekmeklerine sararak hazırladıkları şalgamla birlikte servis ettikleri yemek..
Mersin'de özellikle yaprak tantuni ve acı tantuni'de yenilmesini tavsiye ettiğim( tabi açık ekmek veya lavaşla) nefis tat.
bu kadar cok meraklısını görünce, nerdeyse, mersinde tantuni yiyoruz zirvesi yapılmasına sebep olabilecek, memleketimin yapmiş oldugu en şahane besin.
mersinde yedikten sonra asla başka yerde yemek istemeyeceginiz,yöremizin gurur kaynağı,tadına doyulamayan harika yiyecek.