Bizim cennete cehenneme gideceğimiz belli. Dolayısıyla sen dünyada bu bu sebeplerden ötürü cennet veya cennete gittin diyecektir. Neden dünyadayız konusuda dünyaya gelmeden önce Allah (cc) herkese sordu. insan olarak dünyayamı gidiceksiniz melek olarakmı kalıcaksınız diye. insan olursak meleklerden daha yüksek mertebeye ulaşabiliriz. Daha dibede batabiliriz. Biz insan olmayı seçtik din kardeşlim. Vesselam
dünyaya gelip imtihan edilmeyi biz kendimiz seçtik. Hepimiz buraya gelmeden önce başımıza gelebilecekleri biliyorduk ve bunları kabul ederek buraya geldik tabi bu bildiklerimiz bize imtihan amacıyla hafızamızdan silindi. O yüzden bu şekilde Allahı yargılamak tamamen abes ve boş iş. Dünyaya niye geldiğinizi ve nereye gideceğinizi düşünüp buna göre yaşarsanız dünyada da mutlu olursunuz. Buda benden sana bir ögüt baboli.
empati yap!

sen olsan napardın? sonsuzlukta bi başına dolanırmıydın boş boş?

cevap: sıkıntıdan.
haklı bir soru, belkide hayat bildiklerimizden çok daha farklı, belki de tanrı dediğimiz şey, başka ırklar. Onlar tarafından buralara deneme amaçlı bırakıldık. hatta truman şov gibi bizim aptallıklarımızı, savaşlarımızı izleyip gülüyorlar. veya neler yapabileceklerimize bakıyorlar. belki aynısını tanrıda yapıyordur.
şöyle de bir şey var;
Zâriyât Suresi 56. Ayet
"Ve ben, cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım."

egosunu mu tatmin ediyor ?
tanrının başka dünyaları da var mı ?
hepsini bi koltukda tv izler gibi oturup izliyor mu ?
neden ben, hiç olmamak nasıl bir şey olurdu ?

dipnot; adamı dinden çıkarır.
ya tanrı yoksa?
(bkz: günah günah)
sitem içeren bir soru. nasıl oluştuğu gizemini hala koruyan o yaşamın ilk tohumları halinde dünyaya düşüp kendi kendimizi geliştirip sonunda düşünen bir varlık haline gelerek bizi oluşturan o yaşamın ilk tohumlarıyla birlikte onu ve var olan her şeyi araştırmamız için olabilir. atomlar bir araya geldi ve gizemli bir şekilde düşünme yeteneğine sahip kompleks atom taneciklerini, yani insanı oluşturdu. sonra o atom toplulukları gitti kendini yaratan şeyin ne olduğunu ve koca bir evreni sorguladı. buna kısaca evrenin kendi kendini sorgulaması denir. çok garip değil mi? neden böyle bir şey oldu? bir şekilde multiverselerden birinde ortaya çıkan çılgın bir evrenlinin yanlış butona basması sonucu mu oluştuk biz? tanrı bizi az önce söylediğim bu garip olay için yaratmış olabilir mi ki? nedenli felsefi soruların cevapları delicesine havada kalırken bilimin ışığında nasıllı soruların cevaplarına odaklanmamız belki de sakin sakin ilerleyip kafayı sıyırmamaız içindir. onlara da dokunmazsak dünyada bizi meşgul edebilecek herhangi bir şeyle meşgul olup aptal taklidi yapmamız mutluluk için şart gibi bir şey.
belki bizim varabilecegimiz en ust noktayi merak ettigi icindir.
Acı çekelim diye yaratmış bence. Sizi değilse de birtakım insanları yani.
Bilmiyorum. Öbür tarafa gittiğimde soracağım ikinci soru bu olacak. ilk soru da bura neresi amk, beşinci boyutta mıyız?
Dur bi dakika ya burda iki soru var tamam o zaman soracağım üçüncü soru olsun.
Beşinci boyut da şey şimdi orayı ben hep böyle buharlı beyaz bir yer olarak hayal ediyorum da. Belki de hiç öyle gizemli bir yer değildir. Neyse gidince görücez artık.
Tanrının insanı yaratma amacı evet mantıklı bir soru ancak bazı soruların cevabını insanoğlu milyon yıl gecsede bulamadı.
Eğer tanrının var olduğu inancına sahipseniz bu gibi konuları sorgulamamaliyiz o bir sırdır.kainati bu kadar eşsiz yaratan Allahu Teala canlı cansız amaçsız hiç bir nesneyi varlığı yaratmamıştır bizi neden yarattığını amacını ancak Allah bilir.nitekim insanoğluna aklı iradeyi düşünme yetisini veren yine Allahtır.
Kulluk edelim diye.
ölünce sorarsınız.
Yaşayalım diye.