bugün

"la scuola degli dei". Stefano Elio D'anna'nın sırtı yere gelmiş ve yenilgiye uğramış kahramanın 'dreamer'la karşılaşmasıyla başlayan öze geri dönüş yolculuğunu, kayıp bütünlüğünün arayışında bir göç hareketini anlatan kitabı. Yazarın kurucusu olduğu European School of Economics'in temel felsefe ve fikirlerinin roman formunda aktarılmış hikayesi, bireysel ve psikolojik bir devrimin duyuruluşu ve manifestosu.

kitaptan alıntı: "size öğretilen ve anlatılan dünyanın, anlatıldığı gibi olduğunu söyleyenler sadece anlatanlardır. Korkmanız, çekinmeniz, endişe etmeniz gerektiği söylenen her şey, bu betimlemenin pençesindeki insanların fikirleridir. Oysa bunlar olumsuz duygulardır ve hiçbiri dünyaya geldiği haliyle insanın mayasında olan hisler değillerdir. insan korkusuz doğar. korku, zorla 'öğretilir'."

"Önünüzde gelecek varken, geçmişle uğraşmayın. Ama geleceği de yeni bir 'eski geçmiş' yaratmak için yaşamayın. Onu şekillendirin; bu kez şekillendirin; geçmişinizin tekrarlarından kurtulun."

"Gerçek, düş+zamandır. inanmak için görmeyi beklemeyin. inanın ki, görebilin. Dünyadaki en büyük ekonomik gerçek 'mutluluk'tur. Ekonominin tanımı mutluluktan başka hiçbir şey değildir. Her zaman iyi bir ekonomist olun."

"Düşleyin, düşleyin, düşleyin... Düş, var olan en gerçek şeydir."
dreamer iki dakika rahat dur, yerli yersiz gelme şeklinde yorum yapılabilir tabi. iyidir hoştur da zaten bilinen konulardır anlatılanlar.
''düş+zaman= gerçekçilik'' üzerine kurulu kitap.
insanın hayata bakış açısını değiştiren,
anlatılanları anlama yeteneğinde kişiler ile buluştuğunda
kişinin bireysel devrimini yapmasına aracı olabilecek mükemmel bir kitap
yeni bitirdigim Felsefe'nin Allahi diyebilecegim keyifli kitap ayrica dus ile ilgili guzel ve umut vaad eden tespitlerde cabasi (sakin kafayla okuyun)

gerçek, düş artı zamandır. inanmak için görmeyi beklemeyin. inanın ki, görebilin.

dünyadaki en büyük ekonomik gerçek 'mutluluk'tur. ekonominin tanımı mutluluktan başka hiçbirşey değildir. herzaman iyi bir ekonomist olun.

düşleyin. düş var olan en gerçek şeydir..
kampanyalı kitap. bu aralar alınıp okunur ve hakkında "neden önemli olduğuna" dair bir metin yazılır ve diğer şartlar da sağlanırsa burs kazandırıyor. kitabın yazarı olan profesörün kendi açtığı okullarda liderlik eğitimi sertifika programına katılıyorsunuz. okulların biri floransa'da.
mucize kitap.

"the world is such, because you are such." diyor dreamer. bu bile kitaba sabırsızlanmak için yeterli.
dreamer isimli kahramanın sürekli fevri hareket ederek yer yer korkuttuğu, başta çok heyecanlı okunsa da ortalara doğru sıkmaya başladığı ancak bitirilmesi gereken hayata değer katan kitaplardan birisi.
okumakta olduğum kitaptır. içinde gerçekten ilginç düşünceler vardır. mesela dreamer'e göre yemek yememiz son derece gereksiz bir eylemdir. organlarımız yemeği sindirmek için değil düşlemek için yaratılmışlardır. günde bir öğün yemek yeterlidir.***
(bkz: mezuniyet balosu)
Her insanın mutlaka okuması gereken kitaptır.
Aslında düşlermi gerçektir işte orasını kavrıyamadım.
..''Dış dünyaya gerçek bir şeymiş gibi inanırsan, sonunda kendini ona teslim etmiş olursun ve her ne yaparsan içinde kaybolursun. Sadece onun dışından gelen herhangibi birşey sıkıntıların , sınırlarının ve yoksulluğunun gerçek kaynağını hatırlamana yardım eder.

Siz yaşamı ve dış dünyayı Tanrınız yaptınız.Oysa yaşam gerçek değil, sizin kaynağa dönmeniz ve neyin gerçek olduğunu bulmanız için düş e hizmet eden bir araçtır.
güzel kitap.
ama bırakmak üzereyim 200. sayfada.
çünkü 400 küsur sayfsalık kitap fazla. gereksiz. dön dolaş aynı şeyleri söylüyor.
evey çok güzel. çok sevdim. altını çize çize bi hal oldum. çok düşündüm-taşındım-kafa yordum ve sevdim. ama sonuna kadar gitme vakit kaybı benim için.
belki bi-iki sene sona okurum devamını, ihmal edersem düşlerimi.
başucu kitabı olmalıdır.
şu sıralar okumayı düşünüdüğüm felsefi roman.
yazarı (bkz: Stefano E D Anna)'dur.
--spoiler--
dünya, sen böyle olduğun için böyle.
--spoiler--
kendini yüreğinde bağışlamak,aptal bir azizin yüzleşme sınavı değildir,yaşayan bir insanın yapması gereken asıl işidir,uzun bir süreçten geçen dikkatinin..kendini mercek altında incelemesi sonucudur.özündeki katmanların hala parça parça olan kısımlarına ulaşmak demektir...kapanmamış yaraları temizleyip tedavi etmek...yarım kalmış hesapları ödemek demektir..(tanrılar okulu).
bir magazin programında sertap erener'in kendini çok etkilediğini ifade etmesi ile varlığından haberdar olup okumak istediğim fakat yıllardır okuyamadığım kitaptır.
The dreamer'la sizi tanıştıran, kendi benliğimizle yüzleştiren orta derece bir kitap. Kitapda çok değişik bilgiler yok, beklentiniz çok büyük olmasın, hayal kırıklığı yaşarsınız.
insanlar bildikleri cehennemi bilmedikleri cennete yaşamaya meğillidirler.

hayatımın iniş noktasında karşıma çıkmış nispeten kendimi toparlamama vesile olmuş öğreti kitabıdır.
kitabın sürekli tekrar halinde olması ise kolay gibi gözüken öğretilerin aslında kişinin iradesinin güçsüzlüğü kadar zor olduğunu hatırlatmak içindir.

ilk bakışta benzeri gibi gözüken secret, kuantum çekim hedesi gibi zırvalıklardan ayrılan en büyük özelliği ise insan bedeninin ve düşlerinin seyrinin değiştirilmesinin baştan aşağıya değişimden geçeceğidir.

varoluşsal bağımlılıklardan kurtulmanın zorlu yollarının kitabıdır.

hayatımın bir kısmına büyük bir anlam kazandırmış olsa bile

eğer kitabı ders niteliğinde okursanız siz de yazarla birlikte aynı düş yolculuğuna çıkabilirsiniz ve hayatınızın anlamını tekrar keşfedebilirsiniz.
yıllar önce bir arkadaşımın tavsiyesi ile haberdar oldum bu kitaptan.her kitapçıya uğradığımda, ki bu nerdeyse her hafta olan klasik hobimdir, sayfalarını karıştırıp yerine bırakmakla yetindim, nedendir bilinmez bir türlü almaya elim varmadı.Neden sonra yine bir klasik kitapsan(izmir de kıbris şehitlerinde bir kitapçı) gezintimde, kitabı kaptığım gibi kendimi kasada buldum, her şeyin gerçekten de bir zamanı var, anlam bütünlüğü sonradan bir yapboz gibi tamamlanıyor.Hayatımda kötü bir dönem geçirdiğim, bir şekilde desteğe ihityacım olduğu bir anda okumaya başlamamıştım.Bilindik kişisel gelişim kitapları gibi değil, daha farklı bir algılama biçimi var.Yalnız bana gereksiz yere kalınmış gibi geliyor, sonuçta anlatılmak istenenler yarı kitapta da toplanabilirmiş.
Bütün inançlarınızı yıkabilecek bir kitap. Değişime açık olan insanlar okumalı. Ayrıca acele etmeyin, bu kitap biraz zaman alıyor.
Yazarının hayatını değiştirdiğini düşündüğüm kitap ,yazar bundan iyi para kazanmıştır,bunun dışında okuyana bir faydası yoktur kanımca , pagan inanışlardan tek tanrılı dinlere ,hinduizm ,buduizm aklına ne gelmişse artık bütün din ve öğretilerin mottosu olmuş en popüler söylemleri toplamış yazmış kitabı bu kadar malzemeye bari lezzetli olsa o da yok böyle bir edebi dilden nasibini almamış metin olamaz, anca 200 sayfasını okudum verdiğim paranın hatrına.... Tanrı sensin diyor ha birde tek öğün ye az ye diyor bla bla bla tek bir özgün düşünce yok , ayrıca 100 sayfaya sığabilecek metni tekrarlarla 450 sayfa yapmış kutsal kitap kılığında ki derleme
başlayıp bitiremediğim kitaptır. adından etkilenip çok şey beklemiştim oysa ki.