bugün

Psikanaliz bağlamında ele alırsak, insanın hükmeden baba modeline ihtiyaç duymasıdır. nitekim peygamberlik iddiasında bulunan bir çok kişinin de babasız bûyümesi rastlantı değildir.
Ya kimse bişey yazmayacakdır yada kısır tartışmaya sürüklenmesi kaçınılmazdır. Psikologların ve felsefecilerin dikkat çekme çabasıdır. Sen ataistsin, sen yobazsin ergen sidik yarışının tekrararıdır.

Şimdi bu başlıkta müslümanlar; Tanrının var olduğunu anlatacak

Ataistler ise; Tanrı esasında yoktur diyecek ki başlık zaten tanrı yoktur diyor.
insanoğlu varolduğundan beri kendine hep sorular sormuştur. ben nasıl oldum veya yıldızlar, güneş nasıl bişey tarzında sorular. ve cevabını da veremediği için her şeyi bir tanrının yaratmış olduğuna kendini inandırmıştır. bugün de bu durum değişmemiştir.
everenin nasıl oluştuğu veya canlıların nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmedikçe, tanrı her zaman olacaktır.
insanların kendini güçsüz hissetmelerinden ötürüdür. Aciz kalınca hep tanrıyı hatırlamamız bundandır. azıcık s*ki doğrultunca tanrının unutulması da bu nedenledir.
insanoğlu bir başlangıç ve bir son aramıştır. Ne tesadüftür ki,Tanrı da hem başlangıç, hem de sondur.
çaresizlikten doğmuştur bence.
bence, benceden doğmuştur hepsi, bence işte bence.
Babamın çok kullandığı bir tabirle rahatın göte batma durumudur.
yapılan iyi çalışma ve hareketlerin ödüllendirilmesi isteği.
(bkz: tanrı değil allah)
(bkz: allah tanrının belasını versin)
(bkz: gaz ve toz bulutundan önce var olan şey)
Tanri'nin varligindan dolayidir. Ayrica ortaya cikis nedir? Hangi cagda, hangi insanlar allah'in varligindan haberdar degiller? Dogal olarak yaratilan ilk insanla birlikte insan kafasinda tanri dusuncesi de ortaya cikmis olur.
tanrının olmadığını düşünen insandan sonra çıkmıştır kanımca.
" dünyamıza gök taşı çarpmış olmasaydı şu an dinazorlar hüküm sürüyor olacaktı."
toplumsal düzen sağlamak adına bir otorite belirlemektir.
birileri gün gelip kullanıp insanları uyutarak ortalığın amına koysun diyedir efendim.
insanların elinde olanları koruma isteğindendir.
yani senin paran var pulun var sağlığın var dua ediyorsun gökyüzünden biri onlara göz kulak oluyor.
tanrı düşüncesinin ortaya çıkış nedeni;
insanoğlunun önce kendi varlığının daha sonrada dünyadaki canlı ya da cansız varlıkların oluşumunu sorgulamasından ortaya çıkmıştır.

farz-ı misal;

i.ö 5000

- olm sen annenden çıktın peki annen kimden çıkmış?
- nenemden tabii ki. peki nenen nereden çıkmş? ya onun nenesi?
- lan ne bileyim şu ateşten çıkmıştır herhalde baksana herşeyi yakıyor, herhalde yaktıklarından bi karışım elde edip çıkartıyordur.
- oha olm bizim yaratanımız bu mu yoksa?

ya da (annelerin ve babaların en büyük derdi bu durumu açıklamaktır) ;

- anne ben nasıl oldum?
- babana sor oğlum.
- baba ben nasıl oldum?
- seni bize allah gönderdi oğlum.
- nasıl yani? allah kim baba?
- e şeyy işte bizi yaratıp annemize babamıza gönderen seni de bize gönderdi. yıllardır böyle böyle çoğaldık.

20 yıl sonra;

- oğlum beni allah göndermiş.
- oha lan o zaman sen peygambersin olm.

gibi sıçık diyaloglar sonucu ortaya çıkmış olabilir.