bugün

Taksilerde kullanılan,ödenecek ücreti gösteren sayaç.
arka koltukta oturanın sürekli olarak kafasını araya uzatarak ne kadar oldu die takıp etmesıne neden olan makina.
sağından ve solundan bakınca pek net gözükmeyen fakat gece tarifesi uygulamasında hem sayıları hemde artış oranını en net gösteren sayaç
nedense devamlı tahmin edilenden fazla yazan ve trafikten gereğinden fazla etkilenecek kadar duygusal * olan şeytan icadı makine.
-beyler taksiye binip gidelim en fazla 5 lira * yazar
(bkz: nah)
geri giderken de yazdığına şahit olduğum alet..
sayaçın yükselmesi ile birlikte, insanın içini eriten terane. *
yanında para olmayan insanlara stres yaptırır bu alet. saat akşam vakti trafik felçtir. yürüyerek yarım saat alıcak yolu taksiyle 1 saatte gidersiniz ve sonra taksimetreye bakarsınız. böyle durumların bolluğu yüzündende çok küfür yer bu aletler.
taksicilerle girdigim buyuk muhabbetlerin (!) sonunda bana anlatilan: 5 dakika ilerlemeden durursaniz normal gidiyormu$sunuz gibi atmaya ba$liyor bu aletin sayaci.

fakat su an her 100 metrede 11 yenikuru$ atmasi gereken bu aletler bazi taksicilerin cakalligi sonucu bir 11 bir 12 ykr atmaktadir. hatta direk 12 $er atanini da gordum.

sonuc olarak: siz siz olun gozunuzu ondan ayirmayin dikkatli olun. bazilari 5 dk beklemeden bile durunca atmaya ba$liyor.

(bkz: cakal)
(bkz: taksici)
alper pala'nın yazdığı bir tiyatro oyunu.
yolcuların inmek istedikleri yere kadar, mesafeye veya zamana göre çeşitli tarifelerde, hesap eden ve yolcuya ücretini bildiren elektronik bir sayaçdır.
araçların kilometre ölçen teline bağlanır.
kalbin, hayatla imtihanını saglayan aşagılık icat. keşke bu alet hiç icat edilmeseydi de çirkeflik usulu pazarlıga kalsaydı hersey. şimdi biniyorsun taksiye, selam verirken bile bu merete veriyorsun, belki yapay zeka gelişmiştir de yaptıgın yalakalıkla km basına daha az gecirir diye. sonra taksici abiyle muhabbete daldıgında çakallık yapar, km basına 3 katı atar lavuk. gördügün gibi kalbin 3 katı hızla atar, o an anlarsın ki modern hayatta, kıçıkırık taksimetre bile seni avucunun içinde tutmaktadır. o yuzden; at, avrat, silah ulannn.
taksiye bindiğimizde bilinç dışı olarak gözümüzü ayıramadığımız sayaç.
bazı taksicilerin şerefsizlik yaptığı ve üzerinde oynayarak haksız kazanç elde ettikleri alettir.
geçen her kilometrenin bize nasıl girdiğini gösteren çok teknolojik bir alet.
Taksicilerin unutarak(!) açmayı unuttukları sonra da her gün kullandığın ve 12 tl ödediğin yol için abi kusura bakma benim hatam 15 lira yeter dedikleri hacet.
(bkz: unutarak unutmak)
çaktırmadan kontrol etmeye uğraşırken boyun tutulmasına veya gollum'a dönüşmenize neden olabilir.
ilginç bir o kadar da sallama yöntemiyle yaptığım araştırmalara göre istanbul da ortalama 75 metre de 50 kuruş falan işliyor.
allah'tan son dönemdeki taksilerde dikiz aynasına yerleştirildi de kafamı öne eğip hiçbir şey görememekten kurtuldum. eskiden aşağıdaydı, inene kadar oraya bakıyordum. fakirlikten ölecez anasını satiyim. takside bile havamız yok.

hiç taksiye binip "10 liralık götür abi" diye yol mu tarif edilir allah kahretsin..
taksiye binmenin en büyük düşmanıdır iki tarifesi vardır gece tarifesi ve gündüz tarifesi.
gece tarifesi gündüz tarifesine göre %40 ila %50 civarında pahalı olup en nalet, en istenmeyen tarifedir.
bunun dışında taksinin camından yansıyarak kontrol edilen, yol uzadıkça ve trafik yoğunlaştıkça üzerindeki rakamları hızla değiştiren bir taksinini araba, şoför ve tepe ambleminden sonra olmazsa olmazıdır.
eski roma döneminden çıka gelmiş ve ilk örneği ilkel bir at arabasının tekerlek dönüş sayısına göre düşürdüğü çakıl taşlarını belli bir para ile değer biçmesi sonucunda ortaya çıkmış, özel vasıtadan sonra en rahat ulaşım biçiminin en has gereğidir.
Bugün izlediğim makina.
Yalnız taksici 3 metre gitti 10 tl den 13.5 tl ye çıktı birden bu nasıl bir cihaz mk.

Yoksa keklendim mi?
Gözlerinde bir yer hiç bir taksimetrenin paha biçemediği (bkz: ruskekosu) bana gözlerinde bir yer şarkısının bu cümlesini hatırlatan başlık.
Km ve yakıt hesabı kontrolsüz olan ,Her Şehir ve adres için değişken sayaç.
Ay yeni taksimetre fiyatlandırmasıyla sabah sabah milli oldum. Çok değişik bir duyguydu.

Açılış : 17 ₺
Kısa mesafe : 80 ₺
Kilometre başı : 21 ₺
güncel Önemli Başlıklar