bugün

ulusal buluşma yeri. anıt vardır ortasında.
(bkz: bunları taksim meydanında sallandıracaksın)
bulusma noktasını olarak belirtildiginde özel bir noktada karar kılınmamıssa bulusacak insanların birbirini bulamaması muhtemel yer
meydanda yüzlerce güvercin vardır ki kaçılmalıdır ordan.hele kızla hiç buluşmamalısın orda.e güvercin bu götüne tıpa sokamazsın ki. *
net yoluyla tanışılan kişilerin imtiyazsız buluşma yeri.
eski bir resmi için:
http://www.azizistanbul.com/eski11/taksim2.jpg
(bkz: saat 2 de taksim de)* *
çatlayanların patlayanların bolca bulunduğu yer ne de olsa tarlabaşının yukarısı...
yıllardır kadıköy'deki boğayı da sollayan görüşme yeri.
her türden insanın bulunabileceği istanbul'un ünlü meydanlarındandır.adeta bir mozaik...
işcilerin, öğrencilerin, memurların haricinde herkesin birşeyleri kutlamak veya protesto etmek için rahatça çıktıkları alan. türkiye'nin göbeğinin göbeği
gündüz cennet,gece cehennem olan mekan...
gece de cennet olan mekan.
insanların her sabah gün ağarırken hayata taksim edildiği yerdir. ama bazen bu taksim çok güvenilir ya da adaletli olmaz. bu yüzden de meydanın adı adil taksim meydanı değil sadece taksim meydanıdır.
insan sallandırmanın * legal olduğu tek meydan. * *
ne zaman oradan geçersem geçeyim aklıma ister istemez kemal sunal 'ın hababam sınıfı tatilde filminde kızları karşılamaya çiçeklerle geldiği an gelir. düşünürüm, ey niketre,* şimdi sen bekliyosun arkadaşlarını *
(bkz: 1 mayıs 1977)
birçok insanın buluşma noktası. tünel durağı ve burgerking önleri en çok tercih edilen yerlerdendir. aynı zamanda dağılma noktasdır da.
sabah sabah kendimi tom cruise gibi hissetmemi sağlayan mekan.. çıktım sabahın köründe, tek bir araç yok yolda, kenarda polisler falan ama görmüyorum onları.. caddeden geçiyorum ellerimi kollarımı sallaya sallaya.. "ananıskym noluyo lan, kıyamet mi koptu haberimiz yok" geçiyor aklımdan, sonra diyorlar ki bir mayıs, ulusal gövde gösterisi.. Eyv^tanrı diyorum, yürüyerek beşiktaş^a iniyorum..
istanbula ilk gelenlerin uğrak yeri.
çok sayıda insan için ''anılar, anılar, şimdi gözümde canlandılar'' dır.
basta halkın siyasetle tanıstıgı, hasır nesir oldugu yer olarak planlanan alan 77'deki 1 mayıs etkinlikleri ve 34 olu sonucu 1 mayıs a kapanan taksim meydanı futboldaki, basketboldak, basarıların, yılbasının kutlandıgı bir yer haline gelmistir.
bu gün itibari ile sevenlerinden mahkum kalıp, açık hava hapishane modülüne getirilmiştir. yurdum insanın kendini bulduğu mekan.
25 haziran 2008 almanya türkiye maçı için kurulan dev ekranın hani akla hizmet beşiktaş a taşındığını anlayamadığım meydan.
sizler eğer işçi iseniz, orada toplanmanız yasak.
duyum almış sarkık bıyık ve saniyede 500 kelime konuşan şahıs.
provakasyon olacakmış. mış. mış.

ama sizler eğer, turistlere tecavüz etmek istiyorsanız veya silahınızı alıp kendinizden geçip,
görenler sizi bir bok sansın diye birkaç kişiyi indirmek istiyorsanız, taksime giriş serbest.