bugün

orta ogrenim kurumlarinin ogrenciyi takdir etme belgesi. kagit parcasi yerine bir kitap verselerdi daha mutlu olurdum. bir iki kere aldim kisiligime ve kulturel birikimime bir katkisi olmadi.
orta okulda okuduğum bütün dönemlerde verdiler. ne oldu başım göğe mi erdi?.cem yılmazın dediği gibi "banada verdiler bir iki belge ama ben okula hiç takdir belgesi verdiğimi hatırlamam." ezberlemiştim bir ara şöyle başlardı, "okulumuzun öğrencilerinden ... okul içinde ve dışında gösterdiği** ...dolayı bu takdir belgesini almaya hak kazanmıştır."
zaten ilkokul ve ortaokul boyunca verdiler, lisedede hiç vermediler.
Hiç bir zaman alamadığım belge

(bkz: eziklik)
Yeni sisteme göre ortalama 4.5 üstü olursa alınabilinecek belge.
sisirme notlardan dolayi degeri dusmus belge
kanımca benim zamanımda verilmeyen , alan öğrencilerin ise son iki aylık gevrek ve ayran paralarını biriktirerek okulun karşısındaki tonton görünümlü kırtasiyecimizin gizli odasında bastırmış oldukları alt tarafı bir kağıt parçası
takdir saçma teşekkürden şaşma dediğim belge
en son ilkokul 5 te vedalaştığım ve bir daha görüşme şerefine nail olamadığım belge. hısım akrabanın takdir mi aldın teşekkür mü aldın gibi sorularına muhatap kalınan öğrencilerin çalışması için gaza getirme aracı. çerçeve desenlerini oryantalist bulduğum annemin kardeşiminkilerle övündüğü belge
aLabiLmek için uzuuunnn uğraşLar verdiğimiz beLge...birde havası vardır bu beLge'nin...takdir beLgesi aLınır ve sınıftaki teşekkür belgesi almış veya hiçbir şey aLmamış arkadaşLarının yanına gidiLir ; "ohaaaaa bir şey aLmadın mı..ohaaaaa eLimdekine bak...bir bisikLet getirecek bu kağıt parçası bana...ohaaaaaa teşekkür mü ediyorLar sana ahahaha" gibi sinir bozucu LafLar etmemizi sağLayan kağıt parçası...
hayatım boyunca alamadığım zerre kadarda alsaymışım demediğim lüzümsüz ve vasıfsız belge
etrafınızdaki herkes aldığı takdirde anlamını yitiren belge.
oysa ki herkesin karnesi kırıklarla doluyken teşekkür belgesi bile yetebilir.
bir kere alınca veli nazarında bağımlılık yapan, gereksiz kağıt parçası.****
şeklini unuttuğum başarı belgesi
uludağsözlüğün yaratıcılarına verilmesi gereken , başarı tesciline yarayan önemli bir belge
şubat tatillerinde ve yıl sonunda hocaya çekilerek alınması çok kolay kağıt parçasıdır.
en son 5. sınıfın ilk dönemi aldığım belgedir. ondan sonra teşekkürü bile ilk olarak lise sonun ikinci dönemi görmüşümdür. bunlar bana uzak şeyler.
Okuldan ümit kesildikten sonra tema vakfına bağış yapılarak elde edilebilecek belgedir. *
(bkz: hocam 2 puan daha verirseniz takdir geliyo)
(bkz: JAR66 belgesi)
(bkz: JAMF belgesi)
lisede bir defa bile alamadığım belge..hasret kaldım rengine ah ah
çocuğunun eğitim hayatıyla gurur duymakta aceleci davranan ebeveynlerin çerçeveletip duvara astığı kağıttır.
ilköğretim sıralarında önemi büyük olan lise yıllarında ise uçak yapılıp atılan belgedir.
demokratik sol parti'nin eski milli eğitim bakanlarından metin bostancıoğlu'nun döneminde içerisindeki metinden "milli" ve "fazilet" kelimelerinin kaldırıldığı belgedir.

ispatı için ise kişinin o dönem öncesi ve sonrası takdir belgelerine göz atmaları yeterlidir. aynı işlem teşekkür belgesi için de geçerlidir.
ilk ve orta okul hatırası.
geriye dönük insanın lise ve ortaokulda hangi eğitim düzeyinde olduğunu gösteren belgedir.