bugün

cep telefonlarında bulunan, her harfe bir kere basmaya dayalı bir sözlük çeşidi. öyle üyelik filan yok lan, bildiğin sözlük. mesela baba yazacaksın di mi, öyle tek tek pıt pıt yazmana gerek olmuyor. 4 kez ikiye basınca baba yazıyor t9 sözlük. ama bu sözlükle yazarken sürekli bir ciddi insan portresi çizmek zorunda kalıyorsun. mesela "napıyon lan bu akşam, dışarı çıkıyonmu?" diyemiyorsun da mesajı yazan türk dil kurumu başkanıymış gibi "ne yapıyorsun lan bu akşam, dışarı çıkıyor musun?" yazmak zorunda kalıyorsun. bir de küfür yok, en kaba söz salak. öyle ipne, totoş filan yazamıyorsun. ama çok büyük rahatlık, benim gibi mesaj yazma özürlüler için birebir.
ya ben t9 kullanıyorum çok rahat iki sat cık cık cık yazamam öyle diyen tembel ve karizma yapmaya çalışan bünyelerin bile nefret ettiği gereksiz oluşum.
(bkz: t9 sözlüğü ile karizma yapmak)
küfür yazmanıza imkan tanımayan sözlüktür.
küfürlerin manuel olarak eklenebildiği sözlük.
çok süper bir yanlış anlaşılmayla beni yarmış şeydir. bekay kişisi ile elektrik kesintisi hasebiyle mesajlaşmaktayız.
bekay-evde kimse yok ve elektrik gitti. çükeyim böyle işi!
herostratos-oha bütün kayseride gitti o zaman? burada da gitti ve binaların hiç birinde yok ışık. Yazık aşağıda da linç var...
bekay-ne linci? kimi linç ediyolar?!
herostratos-pardon ya kına :D
bekay-huaahaha herif kınaya linç diyor. gerdege de telef dersin sen. * bizimkiler de düğüne gitti.
herostratos-ya olm t9 kurbanı oldum ühü.
allah bulandan razı olsun sözlüğüdür. ancak yazarken ne yazdığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir lakin bazen sevdiceğe civaodo diye hitap ettirebilir.
(bkz: yoksa sen de mi klonsun)
pratik hale gelebilmesi için bi süre tüm sözcükleri tek tek tanımlamanızı gerektiren sözlüktür..
her harf için bir tuşa üç-dört kere basmak yerine, bir kere basmak amaciyla cep telefonlarina yüklenmiş bir programdir. program sayesinde mesaj yazmak daha hizli olmakla berber, istediginiz kelime çikmayinca sinir harbine girdiginizde bir gercektir.
hayatımdaki mesaj * icin harcadığım saatlerin kesinlikle yarı yarıya düşmesini sağlamış buluş. bulan kimse öperim.
(bkz: t9 sozluk)
kız: aşkım çok sikiliyorum
tekrar kız: pardon t9 da yazıyodum onun için kem küm..
erkek: tamam canım önemli değil anladım ben zaten yoksa şimdiye çoktan...
(bkz: tavla zarlarını farsça söyleyen insan)'ın devamı olarak:

hahahaa dur lan dur şaka! experimental'e özendim hafız. ne bileyim o yapınca hoş duruyo.

şöyle baktım da başlık 2006'da açılmış. yani ben şaşırmaya başladığımda insanlar manual olarak "harun senin mına korum gebeş" cümlesindeki kelimeleri eklemişlerdir. ben kullanmaya başladım, gelip buraya bi kaç şey yazayım diyorum ama eminim millet artık unutmuştur bu dalgayı.

güzel birşey lan. kuzenimden öğrendim geçen sene. kuzenim dediğimde biz bozdağ gazoz içerken sprite içen bi insandı, yanında da probis yerdi mına koyim. probis ne lan adam gibi çokoprens yesene. gerçi allah cezasını verdi, şimdi konyada asker kendisi.

süper birşey olm. çoğu kelime cort diye çıkıyor, zahmetsiz falan. insan küfürlerde zorlanıyor biraz ama işte zamanla.

devamı için: (bkz: borderline personalty disorder ve dolmuş şoförleri)*

buarada bunu t9sözlük başlığına yazmam lazımdı ama inan dermanım yok be aga!

nahit: çeki düzen, makyaj, bok püsür!
cep telefonunun en faydalı özelliğidir.3g den daha yararlıdır.
mesaj yazarken tıkır tıkır ses çıkarmayı, kısaltma yapmayı, sesli harfleri yok saymayı sevmeyenler için vazgeçilmez olan sözlük. iyiki var.
ufak bi yanlışlıkla peki o zaman yazmak isterken seks o zaman yazıp göndermeme sebep olmuştur*
yapılan salataya acı biber atmamdan ötürü arkadaş benimle dalga geçerken ben de ona:
"senin yiyeceğin salatadan ağzından alet çıkacak" dememe ve rezil olmamı sağlayan sözlük.
alet>alev
tek kelimeyle muhteşemdir. hele ki aynı telefonu 5-6 yıldır kullanıyorsanız mesaj yazmak için çoğu zaman ekrana bakmanız bile gerekmez.
telefonda gördüğüm en akıllıca özellik.
bi bokumu düzgün yazdıramayan sözlük. sağır işitmez uydurur hesabı, anlamadan dinlemeden çok biliyomuş gibi aklına geleni yazıyo mına koduğum. sanki tek zeki sensin amk! sanki ben aklımdan geçeni kendim yazabilecek kabiliyette değilim. heyt soyunu öptüğüm. gece gece dellendiriyolar insanı.
hem türkçeyi doğru kulllanma açısından hem de daha hızlı yazma özelliğinden kullanılası sözlük.
merve yazmak istiyorum mesud çıkaran sözlük. ulan olm zaten her gün gökhandı hüsnüydü sametti veliydi yeterince var. bırak bari ondan merve çıksın. hain sözlük.

not: mesudları da severim yanlış anlamasınlar. bi mesut yılmaz vardı. mavi akım'dan... turgut özal eceliyle ölmüştür diyen adam... mı acaba?...

not 2: merve çok sevdiğim bir arkadaşım, sulanmayın, evli.
kullanmadan edemediğim sözlük.
Gayet başarılı bir uygulamadır. Ne yazacağını önceden tahmin etmesiyle zamandan ve işten kazanç sağlar.
belki ilginç ve biraz da gereksiz olacak ama, sevgilimle arkadaşken aklımıza birbirimiz için aşkı sokmuştur. bir akşam mesajlaşırken, bir konu hakkında düşüncemi belirttiğimde; "aklın yolu bir" yazmak isterken, "aşkın yolu bir" yazıp, daha sonra özür dileyip t9 hatası olduğunu belirtmiştir mahcup bir gülümsemeyle. o günden beri severek kullanıyoruz. ee, "aşkın yolu bir".
güncel Önemli Başlıklar