bugün 2218 başlık
kapat

tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik

1. 6 6
    saglık meslek yüksekokulunda egitim veren bölüm.düz lise çıkışlı olan ögrencileri de bünyesine almaktadır.iki yıllık önlisans düzeyindedir.tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı 1990 yılında ön lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programının temel amacı,

Tıp ve sağlık teknolojisinin çeşitli dallarında bilimsel araştırmalardan elde edilen bulguların derlenmesi, düzene konması ve araştırıcıların hizmetine sunulması konularında ihtiyaç duyulan sağlık elemanını yetiştirmektir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programının misyonu,

Çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren, Atatürk ilke ve Devrimlerini özümsemiş, yurtsever sağlık teknikeri yetiştirmektir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programının vizyonu,

Çalışma alanının insan sağlığı olduğu göz önünde bulundurularak, sağlık teknikerliğinde tüm sorunları öngörebilen, araştıran, bilgi üreten, ulusal ve uluslararası düzeyde örnek gösterilen ve mensubu olmaktan onur duyulan bir Yüksekokul olmaktır.

Programa giriş koşulları,

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programına; Önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ortaöğretim Başarı Puanı�na (OÖP) göre Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki Sağlık Meslek Liseleri�nden sınavsız geçişi tercih eden öğrenciler yerleştirilmektedir. 30 kişilik kontenjanın açık kalması durumunda METEB dışındaki okullardan ve diğer meslek liselerinin Sekreterlik bölümü mezunları ile YGS-3 puan türü sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme sonuçlarına göre öğrenci alınmaktadır.

Staj ve Uygulama Süresi,

Yüksekokulumuz Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı ikinci sınıf öğrencileri (4.yarıyıl sonunda) Staj Eğitim Komisyonu�nun belirlediği tarihlerde (Temmuz-Ağustos aylarında) 30 (otuz) işgünü zorunlu staj yapmak zorundadırlar. Tüm derslerini veren (başarısız dersi olmayan) öğrenciler ise dönem içinde de staj yapabilirler. Stajların üniversitemize bağlı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü�nde ya da yurt içi ve yurtdışında Yüksekokulumuz müdürlüğünce uygun görülen en az 100 yataklı hastanelerde yapılması esastır.

Staj değerlendirmesi ve uygulamaları U.Ü. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Staj Yönergesi esaslarına göre yapılır.

Program mezunlarının başlıca çalışma alanları,

Mezunlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında �Tıbbi Sekreter� unvanı ile çalışabilmektedir. istihdam alanları; Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarının poliklinik ve klinik bilgi işlem hizmetlerinde, hasta kayıt ve kabulde, insan kaynakları birimlerinde ve merkezi tıbbi arşiv hizmetlerinde çalışabilmektedirler.

Kamu Personeli Seçme Sınavı�na (KPSS) göre Sağlık Teknikeri (Tıbbi Sekreter) olarak atanabilmektedirler.

Dikey Geçiş imkânı,

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı öğrencileri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Sağlık idaresi ve Sağlık Kurumları işletmeciliği lisans programlarına geçiş yapabilirler.

Sınavsız Geçiş Yapabilecek Programlar,

Sağlık Meslek Liseleri-Tıbbi Sekreterlik,

Ticaret Meslek Liseleri, ÇPL ve Diğer Meslek Liselerinin- Tıp Sekreterliği ve Sekreterlik alanı

2009 Eğitim-öğretim yılında yerleşen öğrenci sayıları ve OÖB Puan Aralıkları: 91,63-59,90

Sağlık Meslek Liseleri: (19) 89,28-61,08

Ticaret Meslek Liseleri: (7) 78,31-64,80

Çok Programlı Lise: (2) 85,79-83,49

Kız Meslek Lisesi: (2) 91,63-59,90
  2. 0 0
    bu yıl ankara üniversitesi uzaktan eğitim programına, 150 öğrenci alacak bölümdür.
  3. 0 0
    geleceğin mesleklerinden biridir.
  4. 0 0
    merak edilen bölümdür.

okuyan veya okumakta olan birinden bilgi almak istediğimdir.
  5. 1 1
    eski sevgililerimden birinin okuduğu bölüm, kendisi bile ne okuduğunu bilmiyordu, bu yine iyi, bölümün adını söyleyemeyenler var.
  6. 2 2
    reytingi yükselen bölüm. özellikle yogun bakım kliniklerinin artması bu mesleğe ilgiyi de arttırıyor.

umarım haddiden fazla açılmaz.
  7. 1 1
    hastanelerin sekreterlik işlerini, poliklinik kayıt kürek vs işlerini yapan elemanların çoğu kadrolu değildir belli şirketlerin elemanlarıdır. torpilin tanıdığın eşin dostun varsa bu şirketlerde rahatlıkla tıbbi sekreter olrusun bunun için okul falan okumaya gerek yok şu an için. ama ileride bir yasa çıkar bu okulu okumayanlar tıbbi sekreter olamaz diye bak işte o zaman köşesin.
tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik ile alakalı başlıklar