6

türk nedir

entry 27 galeri video 1 ses iyilertrends
 1. 1.
  her ırktan insanın farklı cevap verebileceği bir sorudur;

  -bir avusturyalı'ya göre viyanayı elinden olacak olandır.
  -bir italyan'a göre "anneciğim türkler!" dir.
  -bir ingiliz'e göre öldürebileceği ama yenemeyeceği, meydan da değil masa da alt edebileceğidir.
  -bir rus'a göre sıcak denizlere inmesini engelleyendir,
  -bir yunan'a göre ebedi düşmandır,
  -bir arap'a göre din kardeşinden başka herşeydir,

  bir türk'e göre ya dünyanın en övülecek ırkı olmaktır, diğerine göre utanılacak.

  herkez farklı birşeyler söylerken hepsinin kendisine göre haklı olduğu bir taraf vardır ama türk ün türk olmaktan utanması çok ayrıdır ve hiç bir haklılığı olmamaktadır.

  türk olmak belki 21. yy da güçsüz olmak olabilir (öyle değil ya hadi neyse), sözünü bütün dünyaya geçirememezlik olabilir (senin ne işin var nato da, kore de, somali de), türkiye cumhuriyeti olarak türk olmanın bütün ülkülerini taşımamak olabilir, ama hiç bir zaman utanılacak birşey olamaz.

  türk olmak bir ırka dahil olmak değil, bir gen gavuzunda saf kalabilmek değil, yaşayışla, kültürle, ilke ile ülkü ile olmaktır.

  türk olmak hala türk olmanın izlerini taşımaktır, iradeci olmak, idareci olmak, hükmedilen değil hükmeden olmaktır, büyüğüne saygılı olmaktır, küçüğünü kollayan olmaktır, devletine ve milletine bağlı olmaktır.

  türk olmak 21. anadolusunda yaşayan bizlerinin birçoğunun yanından dahi geçemeyeceği bir hayaldir,

  türk asildir,
  türk adaletlidir,
  türk merhametlidir,
  türk çalışkandır,
  türk zekidir,
  türk savaşçıdır,
  türk devletini sevendir,
  türk vatanı için ölendir,
  türk sahip olduğu her karış toprağı kanı ile almış, kanı ile bırakmış olandır.

  biz ise saygısızız belki, toplumsal bağlarımız eskisi kadar güçlü değil, çok çaışmıyoruz, dünya çapında eski saygınlığımız yok, hala başörtüsü mü türban mı, bekaret mi beyin mi diye tartışıyoruz, toplum olarak türk olmaktan çok uzağız,

  bu toplum her ne kadar kötü olursa olsun, tahammül edilemez bir hal alırsa alsın, "türk" bunlarla ilişkilendirilemez, çünkü tarih sahnesinde ki "türk" bununla uzaktan yakından ilişkisi olmayan, yıkılmaz, son bulmaz büyük bir imge, büyük bir hayal, büyük bir ülküdür.

  türk olmak ile övünmek, ırkçılık yapmak yahut faşist olmak değildir, türk olmak ile övünmek, türk olmanın güzel ahlakı ile, töresi ile kültürü ile, tarihteki başarıları ile övünmektir.

  bunun aksini savunmak ise sonsuz bir gaflet içinde bulunmaktır.

  türk somutluğa sığmayacak bir amaçtır.
  #5619272 :)
 2. 2.
  (bkz: fw fw fw)
  #5619294 :)
 3. 3.
  ırkının kötülüğüyle mutlu olandır, atasının neler yaptığını bilmeyen sözde laiklerdir. tarihinden yoksun gençlerdir.
  #5619304 :)
 4. 4.
  lafa gelince mangalda kül bırakmayan, icraata döküldüğünde tarih boyunca yakıp yıkmaktan başka fazla birşey yapmamış olandır. hiç şehir kurmamıştır. hep şehir yıkmıştır. dünyaya ismini kabul ettirmiş bir tane yazarı, bir tane sanatçısı, bir tane bilim adamı olmayandır. kendisinin en büyük şansı olan mustafa kemal i kendi eliyle totem yapıp yok edendir.
  atasının gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine lafla değil, icraatla ulaşabileceğini artık anlaması gerekendir. üretmeyendir. tüketendir. tasarlamayandır. taklit edendir. bu kafayla gittiği sürece batmakta geç bile kalmış olan, allahın bi nevi sevgili kuludur.
  #5619333 :)
 5. 5.
  türk, bir ırk çeşididir. bir ırk hakkında genelleme yapılamayacağı içindir ki kesin biçimde söylenebilecek özelliklerde değildir. bazısı asildir, bazısı değildir. bu konuda bir karara nasıl varılabilir? ha bir de ırkı ile ve "ırk özelliği" diye uydurulan tanımlarla övünmek maalesef boş bir iştir.
  #5619363 :)
 6. 6.
  bir tanesinin dünyaya bedel olduğu ırktır.
  (bkz: bir türk dünyaya bedeldir)
  #5619372 :)
 7. 7.
  (bkz: #5398825) (bkz: #3770526) *
  #5619385 :)
 8. 8.
  gösterince ürkütendir.
  (bkz: madem türk sün göster ürksün)
  #5619405 :)
 9. 9.
  _barbar, hayvan ırkın tekidir. Tarih boyunca hiç şehir yapmamıştır.

  _E goç tarih boyunca devamlı yerleşik hayatta yaşayıp şehir yapıp da bugüne uzanabilen 5000 yıllık ( hadi azaltayım 3000 yıllık) kaç tane millet var?

  _dur bir sayayım lan sayamadım bak çok zor oldu bu o kadar tarih bilgim derin değil.

  Türk nedir sorusuna böyle garip argümanlarla Türkleri aşağılama harekatına girişen cahil vatansızları ülkesinde barındıran Milletir.

  böyle büyük bir milletir işte, cahil hain falan demez ülkesinde barındırır.

  Ben şimdi sana Göçerliğin faydasını anlatsam ne anlatmasam ne.

  Yıkmaktan başka bir şey yapmamışmışmış. Timur'u barbar olarak gören bir cahile ben ne anlatayım ki.

  ufak bir ipucu vereyim en azından (bkz: islam rönesansı)
  #5619434 :)
 10. 10.
  evet çok mertiz din biliriz saygı biliriz insan biliriz özenilen olmuşuz yeniden başlamayı göstermişiz ama kimse de kusura bakmasın elimize mikrofonu nerde elimize alırsak alalım burdan teyzeme halama anneme ilkokul öğretmenime ayşe ablama ali abime teşekkür ediyorum vs vs diye sıralayabilenizde.
  #5624359 :)
 11. 11.
  bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin, yüksek tecellisine sahne oldu. bu sahne en az 7000 senelik türk beşiktir. beşik tabiatın rüzgârıyla sallandı, beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu, şimşek, yıldırım, güneş oldu, türk oldu; türk budur: yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
  #10444985 :)
 12. 12.
  yapısı itibariyle demokrat olmayandır. yeni yerler fethetmek isteyen enginlere sığmayandır. ari türk faşisttir ancak liderini severse.
  #21853538 :)
 13. 13.
  Etimolojik olarak yörüyen kökünden gelen yörük gibi türeyen kökünden gelen türük sözünden gelir.
  #21853614 :)
 14. 14.
  hapsedilmeye, esir altında kalamayandır Türk.
  #21853643 :)
 15. 15.
  çinin batısından doğu avrupaya kadar olan bölgede allaha emanet yaşayan etnik topluluk.

  en önemli özeliği ulus bilincinin çok zayıf olması ve gittiği yerlerde asimile olmasıdır.

  kaynak: türk tarih kurumu eski başkanı prof. dr yusuf halaçoğlu.
  #21853679 :)
 16. 16.
  dünyada herkese nasip olmayan, benimde dahil bir ulustur. savaş meydanlarında alt edilemeyen, köle olarak yaşayamayan ama masa başında her zaman kaybeden bir ulustur.
  #21853710 :)
 17. 17.
  Levh-i mahvuza Allahın ordusu olarak kaydedilmiş millettir.
  #21853792 :)
 18. 18.
  Levh-i mahvuza Allahın ordusu olarak kaydedilmiş ve din ve mezhep zaafiyeti yüzünden pkkya yenilmiş milletir.
  #21853805 :)
 19. 19.
  (bkz: pkknın suriye sınırına duvarı engelleyebilmesi) gibi olayların yaşandığı ülkesinde egemenlik haklarını savunma konusunda sorun yaşayan Levh-i mahvuza Allahın ordusu olarak kaydedilmiş bir millettir.
  #21853817 :)
 20. 20.
  öncelikle ''türk'' ün kelime anlamına bir bakalım türk kelimesinin genel olarak kabul edilişi yürüyen, göç eden ya da güçlü kuvvetli bu şekildedir.

  şimdi gelelim kavram karmaşalarına :

  türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk acaba ülkeyi kurduğunda türk kıstasları yaratmış, sen türksün, sen kürtsün, sen çerkezsin haydi kurun bir fight club başlayın savaşmaya diyen insanlarca türk kabul mu edilmemektedir ?

  onlar ki doğum yeri ve bölgesince insanları sınıflandırmış ve olmayan ırklar yaratmış, cahil insanların da kendilerini zamanla farklı hissetmesine, ezilmiş hissetmesine sebep olmuş insanlardır.

  iyidir hoştur da atamız dediğim insan da bu gün kabulu ile bulgaristan doğumludur o zaman kendileri bulgar mıdır, türk değilmidir.
  farklı bir ırktan mıdır? türkiye cumhuriyetini kuran yüce insan, kafa tasçılık yaparsak evet farklı ırktandır.
  kendisi de onlardan değildir.
  türk ne demektir ;

  şimdilerde çıkmış yeni bir kavram da vardır türkiyeli
  türkiyeli olmak demek bu ülke vatandaşı olmak demektir ki ; bu da zaten türk olmak demektir.
  türklük göbek bağı ile sağlanan bir avantaş değildir bir ırk değildir ki türkiyeli gibi gayri samimi bir anlatım ile göze hoş gösterilmeye çalışılsın.

  ne mutlu türküm diyene demek türklüğün afişe edene bravo helal olsun demek değildir ki ..
  ne mutlu türküm diyene demek ne mutlu ki kendini bu ülkeden bu milletten hisseden demektir.

  türkiye cumhuriyeti farklı ırkların birleşmesiyle azınlıklarla oluşmuş bir karma devlet değil onun millet denilen ve ülkesi üstünde yaşayan herkes eşittir ha belki bazıları bazı isimler altında bölücülük faliyetleri yapmakta olabilirler fakat buna karşı hitler tarzında bir şekilcilikle karşı koymak da imkansızdır.

  işte türk denilen anlam ve kavram budur.
  son zamanlarda insanlara başarılı şekilde unutturulup farklı özler yaratılsa da hepimizin özü birdir ve hepimiz aslında aynı ağacın dallarıyızdır, aynı ağacın dalları olmak demek kökümüzün aynı toprakta olmadığı demek de değildir kimse kimsenin dalını kırmadıkça huzur ortamı da bozulmayacaktır yeter ki olmayan kavramların içleri, ideolojilerle doldurulup insanlara kan ve nefret yutturulmasın.
  #22089982 :)
 21. 21.
  "bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. bu sahne yedi bin senelik, en aşağı bir türk beşiğidir. beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. o çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı. onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu, türk oldu. türk budur, yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir. " ( M.Kemal Atatürk)
  #31962182 :)
 22. 22.
  Türk demek bana 2 lahmacun demektir. O lahmacunları dürüm yapmaktır.
  #31962208 :)
 23. 23.
  bu soruya Tufan hocamın videosu ile cevap vermek istiyorum.

  (bkz: ) (https://www.youtube.com/watch?v=zkMaFbA6m7A +)
  #31964606 :)
 24. 24.
  Tercümeleriyle ...

  Let me endeavor, very briefly to sketch, in the rudest outline what the Turkish race was and what it is. It is not a question of Mohammedanism simply, but of Mohammedanism compounded with the peculiar character of a race. They are not the mild Mohammedans of India, nor the chivalrous Saladins of Syria, nor the cultured Moors of Spain. They were, upon the whole, from the black day when they first entered Europe, the one great anti-human specimen of humanity. Wherever they went a broad line of blood marked the track behind them, and, as far as their dominion reached, civilization vanished from view. They represented everywhere government by force as opposed to government by law. For the guide of this life they had a relentless fatalism: for its reward hereafter, a sensual paradise

  William Ewart Gladstone

  En kaba hatlarla Türk ırkı geçmişte ne idi ve şimdi nedir, müsaadenizle çok kısaca bir tarifini vermeye gayret edeyim. Mesele sâde bir Muhammedîlik meselesi değildir, fakat bir ırka mahsus tabiatla [seciyeyle] katışık Muhammedîlik meselesidir. Onlar [Türkler] ne Hind’in mutedil Muhammedîleridir, ne Suriye’nin [Şam’ın] centilmen Selahaddinleridir ne de ispanyanın kültürlü Endülüsleridirler. Onlar [Türkler], topyekun hesap ettiğimizde, Avrupa’ya ilk girdikleri kara günden itibaren, insanlığın insana düşman fevkalade bir çeşididir [türüdür/numunesidir]. Geçtikleri her yeri arkalarında bıraktıkları kanla çizilmiş kalın bir çizgiyle işaretlediler, ve, hakimiyetlerinin varabildiği her yerde medeniyet yok oldu. Kanunla hükmetmenin aleyhtarı olarak, kuvvetle hükmetmenin timsali oldular her yerde. Bu dünya hayatında kendilerine amansız bir kaderciliği rehber edindiler: âhirindeki ödül olarak da şehevi bir cenneti.

  William Ewart Gladstone (Gavur Takvimiyle: 29 Aralık 1809 – 19 Mayıs 1898) Dört kez Britanya Başbakanı olmuş iskoç kökenli bir siyaset adamı. “Türklerin elinden bu kitabı almadıkça onları yenemezsiniz” dediği rivayet edilir, elinde Kuran-ı Kerimi sallayarak.

  2)

  The barbarian power, which has been for centuries seated in the very heart of the Old World, which has in its brute clutch the most famous countries of classical and religious antiquity and many of the most fruitful and beautiful regions of the earth; and, which, having no history itself, is heir to the historical names of Constantinople and Nicaea, Nicomedia and Caesarea, Jerusalem and Damascus, Nineva and Babylon, Mecca and Bagdad, Antioch and Alexandria, ignorantly holding in its possession one half of the history of the whole world.

  Cardinal Newman

  Eski dünyanın tam kalbine asırlardır yerleşmiş vaziyette, yeryüzünün en semereli ve en güzel diyarlarını, ve, klasik ve dînî antikitenin en meşhur ülkelerini hayvani pençesinde tutan barbar güç, kendisine ait bir tarihi olmadan tüm dünyanın yarı tarihini cahilce mülkiyetinde tutarak, istanbul (Constantinople) ve iznik (Nicaea), izmit (Nicomedia) ve Kayseri (Caesarea), Kudüs (Jerusalem) ve Şam (Damascus), Musul (Nineva) ve Babil (Babylon), Mekke ve Bağdad, Antakya (Antioch) ve iskenderiye’nin (Alexandria) tarihi isimlerinin mirasına konmuştur.

  John Henry Newman (Gavur Takvimiyle: 21 Şubat 1801 – 11 Ağustos 1890) Bir bankacının oğlu. Londra doğumlu. 44 yaşında “din” değiştirerek Protestanken Katolik olmuş ve zamanın Katolik papası tarafından kendisine kardinallik bahşedilmiştir. Anglikanların Katolikleşmesine giden yolda belirleyiciliğinden ötürü Papa 17. Benedikt tarafından gavur takvimiyle 2010 yılında aziz ilan edilmiştir.
  #35381626 :)
 25. 25.
  (bkz: ırk)
  #35381710 :)

türk nedir ile alakalı başlıklar
Advertisement
Advertisement