bugün

balikesirin bir ilcesi. (sındırgı)
tütün rezervi ve el halılarıyla tanınan ilçe.balıkesire 63km uzaklıktadır
istanbul'dan bazı arkadaşlarımın sındırgı kampüsünde okuması sebebiyle, bazen merkezden kopup onları ziyarete gittiğim, kızlı erkekli gidilebilecek 1 tane cafesi olan, köydeki gençlerin piercing taktığı için bir çocuğu tekme tokat dövdüklerini duyduğum, o dönem uzun saçlı olmam nedeniyle bana da tip tip baktıkları yerleşim beldesi, köy. Ama sındırgıdaki arkadaşlık ortamı başkadır. Benim 2 yıl okuduğum okuldaki bazı sınıf arkadaşlarımla muhabbetim yokken, adamlar mezun olduktan 2 yıl sonra bayramda toplu buluşmalar falan yapıyorlar. (bkz: sındırgı meslek yüksek okulu)
(bkz: cagis kampusu)
şahsen köyünden olduğum güzel şehir.ufak bi ilçe olmasına rağmen nüfusu cumartesileri 3 veya 4 katına çıkabilmektedir.özellikle renault 12 * leriyle akılda kalıcıdır.
AKÇAKISRAK
AKTAŞ
ALACAATLI
ALAKIR
ALAYAKA
ARMUTLU
ASLANDEDE
BAYIRLI
BAYRAKLI
BULAK
BÜKRECiK
BÜYÜKDAĞDERE
ÇAKILLI
ÇALTILI
ÇAMALANI
ÇAYGÖREN
ÇAYIRKÖY
ÇELEBiLER
ÇIKRIKÇI
ÇILBIRCI
ÇOTURTEPE
DANAÇAYIR
DEDELER
DERECiKÖREN
DEVLETLiBABA
DÜĞÜNCÜLER
DÜVERTEPE
EĞRiDERE
EŞMEDERE
GÖZÖREN
HiSARALAN
ILICALI
IŞIKLAR
iBiLLER
iZZETTiN
KARAAĞAÇ
KARACALAR
KARAGÜR
KARAKAYA
KEPEZ
KERTiL
KINIK
KIRANKÖY
KIZILGÜR
KOCABEY
KOCASiNAN
KOZLU
KÜÇÜKBÜKÜ
KÜÇÜKDAĞDERE
KÜRENDERE
MANDIRA
MUMCUKÖY
ORMANiÇi
OSMANLAR
PELiTÖREN
PÜRSÜNLER
SiNANDEDE
SÜLLER
ŞAHiNKAYA
ŞAPÇI
TAŞKÖY
UMURLAR
YAYLACIK
YOLCUPUNAR
YUSUFÇAMI

adlı köylere sahip bir balıkesir ilçesi.
ilçeye bağlı beldeler:

-GÖLCÜK
-YAYLABAYıR
-YÜREĞiL
sındırgı, balıkesir iline bağlı ilçedir. Yağcıbedir halılarıyla bilinir.
balıkesir'in dışarıdan şirin, içeriden (sonradan yapılan izmir-balıkesir yolu sebebiyle)boş olan ilçesi. renault 12 yi görmediğiniz bir sokak olmayan, galerilerde %90 renault 12 satılan yerleşim şehri. örneğin siz bir arabayı satıyor ve yeni araba alıyorsanız bunun 2 sebebi olabilir. ya maddi durumunuz müsait değildir alt model alıp ucuza kapatırsınız ya da biraz daha üstüne para koyar üst modelini alırsınız. ama bu ilçede renault 12 satılıp yerine tekrar renault 12 alınır. böyle garip bir yerleşim yeri.

yaşlıları gayet güler yüzlü aşırı cana yakın insanlardır. ama gençleri tam bir felaket. apaçi kavramının doğduğu ya da oransal olarak en çok etkilediği bölge olduğunu düşünüyorum *. öyle ki o içten sıcak amcalarımızı, abilerimizi tanıdıktan sonra kendi yaşadığınız yerdeki insanlardan soğurken; enseyi uzatmış, saçları dikmiş, pilot kalemle kendi çapında dövme yapmış, elinden sigara, ağzından küfür eksik olmayan genç kesimi görünce halinize şükredip derhal oradan kaçmak istersiniz. böyle de garip bir yerdir.

aynı zamanda kaplıcaları, yağcıbedir halısı, kertil çam kolonyası ve özellikle seyyar köfte ekmekçileri bu yeri güzel kılan unsurlardandır. yolunuz düşmezse gitmenize gerek olmayan bir yerdir. ayrıca sedef hastalığına iyi gelen şifalı su da bu yerleşim yerindedir.
gördüğüm kadarıyla küçük, şirin ve artık göç alan gitikçe ıssızlaşan bir ilçe..

Bir zamanların tütün ambarı imiş fakat son teknoloji ile çiftçiler azalıp dışarı göçler ile bu tütüncülükte buna bağlı azalmış..
askerliğimi yaptığım şirin ilçe. halkı askeri çok sever ve sahip çıkar. eski nesil ve yeni nesil arasında çok büyük bir fark vardır. tipik bir ege köyüne benzeyen sıcacık insanları vardır. izmire gidiyorsanız şöyle bir uğrayın derim. sındırgı manisa yolu üzerinde belkide hayatınızda gördüğünüz en güzel manzaralara şahit olacaksınız. harika dereler, eski köprüler ve inanılmaz güzellikteki kanyonlarıyla görülmesi gereken bir yerdir.

gittiğinizde kışlada benim yerime de şöyle demli bir bardak çay içerseniz çok mutlu olurum.
memleketim.
balıkesirde bir ilçe.
ahanda burasıdır;

http://sindirgida.com/s%C...C3%B6zellikleri-nelerdir/

--spoiler--
Sındırgı Nerededir? iklim ve Doğa Özellikleri Nelerdir?
--spoiler--
Eski istanbul izmir yolunun geçtiği yer son derece virajlı idi.
askerdeki istisnai düzeyde kafa bir adam olan komutanımın (başçavuştu) memleketi.
izmir Balıkesir arası Sındırgı nedeni ile 4 saat sürerdi sanırım 1983 te açılan yol nedeni ile 2,5 saate indi.
Milattan önce buralı bir sevgilim vardı, afedersiniz sonradan ağır motorize oldu.
Kızları güzeldir. Toprakları verimlidir, iklimi çok iyidir genelde hayvancılık yapılır.
Bende ilk anımsattığı şey

(bkz: Laguna termal otel)

Otelde 1 haftalık tatil kazandınız diye çağırmışlardı. Tanıtım falan davet ettiler.
Oda satmaya çalışmışlardı.
Suyun gittikçe kıymetli bir hale gelen dünyamızda etrafı göllerle çevrili Sındırgı'ya koşup bir daire baktım.
Hem tatlı su, hem de termal suları. Kendimi garantiye alıyorum. Ayvalığın neminden ve kazığından da bıktım.
Harikukade bir havası var gerisine Salı günü bakıp editleyeceğim.

Ulu sözlüğümüzü batırmayın lan, daha fotolar atacağım.
Show tv deki kadın programında adını duyduğum, ne biçim yermiş ne biçim insanlar neler ceviriyormus diye hayret ettiğim ilçe.

Samsun ilinde olanları unutturdu.
insanı balıkesirden çok manisalı olan ilçe.
balıkesir'in manisa'ya sınırı olan iç ilçelerinden biri.
Bu mesele beni biraz sındırgı şeklinde cümle içinde kullanabiliriz.