bugün

bilumum üniversite, lise, ortaokul, ilkokul ve ana okulu dönemlerinin sınavlarından sonra başıma üşüşen türlü türlü arkadaş kısmısının bana çektirdiği azap..

lan zaten sınavda en sevdiğim yemeği sormuş olsalar sadece, yine de çıktıktan sonra ''acaba yanlış mı yazdım lan mantı diye, bulgur pilavı mı seviyodum lan yoksa.. hoca kesin basıcak 0'ı.. keşke kopya çekseydim hakan daha iyi biliyordu benim en sevdiğim yemekler konusunu..'' diye stres yapacak bir karakterim var.. böyle kötümser, paniğe meyilli bir yapım var.. sen ne diye beni rahat bırakmıyorsun, seri sorularla soğukkanlılığımın son demlerini de ısıtıyor, beni cinnetlerden cinnetlere atıyorsun? bir de arkadaşım olacaksın..

bu röportajla sorgu arası soru bombardımanı, tahsil çeşitlerine göre kronolojik sırayla şu cümlelerle açılır, şu diyaloglara sebebiyet verir idi:

*ana okulu*
- lan patatesleri iyi bastın mı en güzel baskıya öğrtmen iki tatlı veriyomuş öğlen ben süper bastım sen nasıl bastın ki bok gibi mi bastın?
+ basıyo muyduk lan yediydim ben o patatesi allaaaah annem öldürcek beni tatlı neymiş ki bugün?
- profutrol.. boya vardı ki patateste..
+ allaaaah..

*ilkokul*
- olm hayat bilgisi sınavında 3. sorunun cevabını n'aptın?
+ kanı alyuvarlar yapar tabi ki de..
- hee bok.. kanı dalak yapıyormuş hoca öyle demiş.. diğer soruları n'aptın belki onlardan puan alırsın?
+ gerek yok ki ben zaten dalak yapıyo demiştim kandırdım seni.. ahaha.. haha.. hahehe.. nası dalak ya? boş benim diğer sorular..

*ortaokul-lise*
- şşt ibneci tarih testi nası girdi ama.. lan hepsi b çıkıyomuş ha soruların sen n'aptın? nası geçti? ben kodum çocuğu..
+ benim full boş baba.. riske girmem ben sikerler.. doğrum falan gitçek..
- mohahauaha malak 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyordu ki..
+ götürüyordu lan gördüm bir yerde öle bişi eminim..
- yarrak götürüyordu.. kimya testini n'aptın?
+ komple d..
- olm 4 yanlış 1 doğruyu götürüyordu o testte n'apt..
+ lan siktir git yanımdan bak allah'ıma kitabıma ağzını yüzünü sikerim senin siktir git lan!

*üniversite*
- hah çıktın mı sınavdan? nasıl geçti lan benim iyi geçti baya..
+ ene biliyim abi yaptık bişiler işte.. yemek yiy..
- 4. soruyu n'aptın.. küsüratlı çıkıyormuş o 45'e tamamlayacakmışsın senin ne çıktı?
+ 1608 mi ne tam hatırlamıyorum.. neyse onu sittir et de..
- oha o ne lan savaş tarihi gibi.. o soruyu doğru bulamamışsan kalanları da o soruya bağlıymış diye bir duyum aldım sen yan gelmişsin.. ne diyorsun?
+ mukadderat..
- kanaatin iyi mi bare hocada?
+ en son yoklama kağıdını kafama attı aramızda bir baba oğul ilişkisi var..
- haha.. gel patatesli poğaça ye..
+ eyvallah ben küçüklüğümden beri patates yiyemiyorum.. midemi yıkamışlar da bir gün patates yüzünden..

yavaş yavaş röportajın kalitesi oturuyor tabi.. şimdi yüksek lisans yapıyorum, şöyle bir diyalog yaşadığım anda bilgilendireceğim sizi:

*master*
- ve şimdi yanımızda ateş geldi.. proje sunumundan şu an çıktı daha duşa bile girmedi.. evet ateş beklenen gün geldi çattı, sunumunu yaptın.. neler söyleyeceksin?
+ valla biz elimizden geleni yaptık gerisi hocalara kalmış.. çok çalışmıştım hakikaten, inanmıştım.. çıktım alnımın akıyla sundum projeyi kimseye vicdan borcum yok..
- özellikle gelişme bölümünde sıkıntılar başgöstermiş sanıyorsam biraz..
+ valla hocanın takdiri o.. bana göre o sayfalarda ters bir şeyler yoktu ama sonuçta son kararı hoca veriyor.. önemli değil benim için gelişme kötü olmuş falan dert değil, proje bütün olarak geçse yeter..
- bir de kopya poziyonu olmuş..
+ ya orada kuruldan bir arkadaş dedi kaynak göstermemişsin diye.. ben tam göremedim pozisyonu ama kaynak gösterdim sanıyorum.. son karar hocanın tabi akşam tv'lerde görücez..
- ne tv'si?
+ ananın tv'si eşşeoğlueşşek bi rahat ver de yoluma gidiyim sinirliyim zaten.. kaynak göstermemişim..
- peki yarın insanların karşısına ne yüzle çıkacaksınız sayın ateş?
+ lan siktir git yanımdan bak allah'ıma kitabıma ağzını yüzünü sikerim senin siktir git lan! (back to the basics)

sendeyiz merkez..
- sınav nasıl geçti?

+ ilk üç soruyu yapamadım. gerisi iyiydi ama.

- kaç soru vardı ki sınavda?

+ üç soru. bir de adımızı soyadımızı sormuşlardı. onu yaptım ama.

- arkadaşlar, hoop, bunu kayda almayın. sıradaki.